понеділок, 21 серпня 2017 р.

Досвід роботи Добропільської міської ЦБС щодо впровадження інноваційних форм діяльності, технологій, устаткування

Бібліотеки Добропільської міської ЦБС - це не тихі книгарні, де говорять пошепки і читають старі книжки, а сучасні інформаційно-культурні заклади, де вирує життя і працюють компетентні і освідченні фахівці. Різноманітність та динамічне життя сучасної бібліотеки: нові технології, нові ідеї, нові плани. Користувачі книгозбірень мають право знати у повному обсязі, чим сьогодні живе бібліотека, які можливості вона надає своїм читачам.

Методичний відділ Добропільської ЦБС є центром впровадження інновацій. Однією з найефективніших впроваджених інновацій є корпоративний Google-календар, що розміщується для загального доступу на методичному блозі «Територія методиста».
Робота з таким он-лайн календарем дає змогу оперативно отримувати актуальну інформацію про заплановані та проведені заходи, нагадує про необхідність вчасно надавати інформацію, про зустрічі та час їх проведення. Спільне використання Google-календаря всіма підрозділами Добропільської міської ЦБС є яскравим прикладом використання технологій ВЕБ 2.0. Кожна бібліотека системи самостійно редагує свій календар, вносить зміни та доповнення, які одразу відображаються в зведеному календарі ЦБС. Для зручності кожна з бібліотек виділяється відмітним кольором.Google-календар надає можливість швидко та максимально точно відповідати на запити керівних органів, надавати тематичні інформації, плани на тиждень та на місяць.Зміна вигляду календаря (на тиждень, місяць, день), друк, відображення однієї конкретної бібліотеки та інші інструменти роблять використання календаря зручним та незамінними в роботі.

З 2010 року почалася робота з освоювання програми Excel. Цей рік відрізнився оновленням звіту статистичних даних, коли відділу обслуговування окремо потребно було фіксувати відвідування/книговидачу дитячої та юнацької вікової категорії. Без автоматизованої бібліотечної програми це було  вкрай важко роботи в ручному режимі, підрахунки займали дуже багато часу. Часу, який бібліотекарі завжди мріють приділити "живій" роботі з користувачами. Так, було розроблено електронний щоденник роботи, який надалі було впроваджено в роботу всіх бібліотек-філій. Спочатку колег лякала невідома програма Excel та особливості роботи з нею, але індивідуальні консультації та майстер-класи по роботі з нею, дали свій результат. Всі працівники відділів обслуговування в філіях освоїли і успішно працюють з електронною версією щоденника роботи. На жартівливе питання щодо повернення на паперові, в один голос кажуть що ніколи вже не повернуться, бо автоматичний розрахунок це реальна економія часу.

Добре зарекомендувала себе інновація – електронна реєстрація читачів. В зв'язку з тим, що в Добропільській міській ЦБС не має автоматизованої бібліотечної системи, в програмі Excel розроблено, таблицю, яку використовують бібліотеки для реєстрації читачів. Завдяки її використанню, бібліотекар швидко знаходить реєстраційний номер користувача. На кінець року програма, дає змогу відзвітувати щодо вікового розподілу користувачів за ЄРк що записалися до бібліотеки.Електронну картотеку статей в програмі Accesse, розроблено в 2016 році, за час роботи, використання цієї бази даних, довело ефективність роботи з електронним каталогом. Головне призначення програми – перейти на більш швидкий рівень пошуку потрібної інформації, є також можливість роздрукування карток з бібліографічний описом. Таким чином тематична картотека «Методичний порадник» в МБВ стала більш досконаліша та результативна. Наразі в електронній картотеці міститься близько 1000 записів.
Записи у формі звіту можна розмістити на картках та роздрукувати, також програма дає змогу розмістити записи в алфавітному порядку за тематикою чи за іншими запитами.

В своїй роботі бібліотеки Добропільської міської ЦБС. Завдяки допомозі працівників МБВ, дуже активно використовують програму Excel. Саме в цій програмі ведуться щоденники роботи бібліотеки. Впроваджено в роботу бібліотек щомісячний звіт основних показників, також розроблений в цій програмі. Кожна бібліотека заповнює звітну форму, яка потрапляючи до МБВ аналізується, а в спеціальній зведеній формі підводяться підсумки (за місяць, квартал, рік).

Зведені дані по ЦБС за рік (рахуються автоматично)Зведені дані за місяць по ЦБС (рахуються автоматично)
За таким же принципом в МБВ розроблено і щорічне звітування – дані бібліотек-філій автоматично підсумовуються та переносяться до інших звітів, де вони повторюються. Таким чином зведення річних звітів максимально автоматизовано з таблицями Excel.Ефективним є розроблений в Excel – акт на списання літератури, згідно оновленій формі затвердженій Наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 № 818. Коефіцієнт ціни до 2002, за формулою обчислюється автоматично, крім того завдяки формулі, ведеться підрахунок літератури за галузями та мовою.


З початку 2017 року року ЦМБ надавала допомогу в реалізації проекту Тетяні Войтюк, яка є керівником студії «МультКреатив». Маленькі та дорослі збиралися в бібліотеці задля створення анімацій. Так бібліотекарі, перейнявши досвід і самі спробували використовувати анімацію як інноваційний метод для візуалізації. Перший досвід використано при створенні презентації книжкової виставки-подорожі «Мрій! Читай! Мандруй!» в Добропільській центральній міській бібліотеці в рамках загальноукраїнського проекту «Display-кросинг». Іграшка капітана Врунгеля, зв'язана однією з бібліотечних майстринь та статичні книжки на полицях «ожили» за допомогою анімації. Виставка та її он-лайн презентація мали великий успіх.

Влітку для Центральної міської бібліотеці з'явилося завдання – створити анімацію на дуже складну тему «Добропілля в роки української національної революції 1917-1920 рр) для краєзнавчого круглого столу який має відбитися в Бахмуті у вересні. Спочатку не зрозуміло було як можна відобразити дуже складні історичні події за допомогою анімації, але завдяки злагоджені роботі колективу Центральної міської бібліотеки, консультантам з Добропільської районної бібліотеки, Тетяні Войтюк та Кузіній Ксенії, яка є доцентом кафедри історичних наук ДоННу, підготовлено анімаційно-документальну хроніку на 8 хвилин. Для монтажу фільму було використано програми Windows Movie Maker 2.6, Киностудия Windows Live та Camtasia Studio 7, для конвертування –аудіо та –відео файлів використовувалася програма Freemake Video Converter. Озвучування фільму довелося робити в режимі диктофону за допомогою смартфону.

Чи виникають проблеми під час створення та впровадження інновацій? Так, не без цього, можливі і помилки в формулах, і на освоювання програм доводиться витрачати багато часу. Але сьогоднішні інноваційні досягнення колективу Добропільської міської ЦБС свідчать про професіоналізм та велику спроможність на самоосвіту наших фахівців. Згуртований колектив ЦБС розуміє важливість пошуку змістовних і технологічних аспектів організації роботи сучасних бібліотек і щодня це доводить, шукаючі нові методи та форми роботи, працюючи над позитивним іміджом бібліотечних закладів, впроваджуючи інновації.

3 коментарі:

  1. Молодці, колеги. Приклад для усіх як використовувати сервіси веб 2.0 для вирішення найрізноманітніших бібліотечних завдань і процесів. Ваш досвід уже поширила у групі "Бібліотекарі київських публічних" у Facebook. Будете у Києві, - запрошую до нас. Будемо раді спілкуванню.

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Спасибі за відгук, дуже приємна ваша позитивна оцінка :) При нагоді обов'язково скористаємося Вашим запрошенням.

      Видалити