середу, 5 грудня 2018 р.

Роль бібліотек Добропільської міської ЦБС в екологічному вихованні

Добропільська Централізована бібліотечна система безперервно веде активну роботу з формування екологічної культури у дітей, молоді та дорослих. Постійно проводяться цікаві заходи, формуються та експонуються книжкові виставки, метою яких є формування у людей розуміння своєї ролі для екології всієї планети, прищеплення поваги до навколишнього середовища. 

Так, у Центральній міській бібліотеці м. Добропілля були проведені наступні заходи: 
- Урок екологічної грамотності «Екологія – тривоги і надії». 25.04.2018 бібліотекарі розповіли дітворі про жахливі наслідки життєдіяльності людини, як побутової, так і промислової. Окремо розповіли учням про Червону книгу України та наголосили на тому, що збирання рідкісних рослин, занесених до неї, заборонено, бо це загрожує зникненням таких видів не тільки з певної території, а й з нашої планети. Також дітвора мала змогу більш докладно дізнатись про біосферний заповідник Асканія-Нова, а найцікавішим для дітвори виявився той факт, що в Добропільському районі, зовсім поруч розташований ботанічний заказник місцевого значення «Гектова балка». Він унікальний тим, що більшість представлених там рослин занесено до Червоної книги України, а деякі –навіть до Європейського червоного списку. 
- Інформаційна хвилинка «Закрути міцніше кран – щоб не витік океан» (07.06.2018) Вихованці пришкільного табору «Вербиченька» - «Смайлики» та «Сімейка» дізналися факти про воду, яка відіграє важливу роль в житті кожної людини і всієї природи, що до води потрібно ставитися дбайливо і шанобливо, берегти її. 
Також підготовлено інформаційний буклет «Так лікує сама природа» та виставку-заклик до Всесвітнього Дня Землі 22.04.2018 «Земля – наш дім у Всесвіті»


















Бібліотека-філія № 3 с. Новодонецьке до Всесвітнього Дня Землі 21.04.2018 підготувала книжкову виставку «Краса природи мовою поетів». Мета виставки: сприяти формуванню етичних взаємовідносин людини з довкіллям. На виставці читачі мали змогу познайомитися з творчістю українських поетів Л. Костенко, Є Плужника, М. Драй-Хмари, які оспівували красу української природи. Відвідувачі, знайомлячись з літературою на виставці, відкривали для себе та дивувалися глибиною талантів й майстерності представників українського слова.

У жовтні філія провела екологічну акцію та підготувала відеоматеріал «Зупинися, Людино, на мить….!»
17 жовтня на абонементі бібліотеки була поновлена інформаційна поличка «Вірне серце звіра», яка максимально розкриває фонд художньої літератури про природу, а також дитячі енциклопедії про тварин і рослини на будь-який вік. Література була відібрана завдяки старанням та рекомендаціям учасників започаткованого в цьому році клубного об'єднання дітей - прихильників читання книг про тварин. Мета виставки – виховання у дітей та дорослих гуманного ставлення до братів наших молодших. Бібліотечні працівники підготували для відвідувачів огляд найцікавіших дитячих книжок, здатних не просто відчинити двері до таємничого й дивовижного світу природи та розповісти про тварин не гірше, ніж Animal Planet, але й переконати у тому, що усі вони — великі та маленькі, волохаті та хвостаті, вухаті та зубаті — заслуговують на нашу любов та повагу, а деякі з них буквально потребують допомоги. 
Екологічні заходи проходили також і у Дитячій бібліотеці-філії № 5. Серед них: 
Гра-вікторина «По слідам Робінзона» (14.06.2018) у рамках літніх читань. 


26 квітня 1986 року сталась страшна катастрофа в історії людства – вибух реактора на Чорнобильській атомній електростанції. Долі багатьох людей різних професій – цивільних і військових, які стали свідками, учасниками, героями та жертвами Чорнобильської катастрофи, змінилися назавжди. Бібліотеками Добропільської міської ЦБС проведено цикл заходів, присвячених цій страшній даті. 
Учні 9-А класу ЗОШ № 5 на чолі з класним керівником Н.М. Івановою завітали на годину пам’яті «Чорна спадщина Чорнобиля», що відбулась 26 квітня в читальному залі Центральної міської бібліотеки. Захід пройшов з метою вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пам'яті жертв Чорнобильської катастрофи 26 квітня. Підлітки мали змогу переглянути документальний фільм «Чорнобиль. 3328». 

Користувачам бібліотеки-філії № 2 також було запропоновано переглянути документальні відео-факти з місця трагедії, її наслідки та долі людей, яких своєю чорною рукою зачепив Чорнобиль. І, незважаючи на те, що з моменту катастрофи пройшло 32 роки, переглянуті відео справили важке враження, спонукаючи вкотре осмислити масштаби трагедії та її катастрофічні, для всього людства, наслідки. 
Бібліомікс «Особлива зона: Чонобиль 1986» був проведений у ДНЗ «Білицький професійний ліцей»під керівництвом заступника директора з виховної роботи Баркар В.П. для груп 1/17 (майстер в/н Свириденко В.П.), 3/17 (майстер в/н Фурсова О.І.), 21 (майстер в/н Кучинський Є.В. та класний керівник Мосіна О.Й.) бібліотекарями ліцею Булатовою О.Г. та бібліотеки - філії №4 Піщенко Н.В. 
Найбільше враження справив перегляд відео «Прип’ять 2017», також після наведення цифр кількості відселених людей, цифр загиблих ліквідаторів. Бібліографічний огляд творів українських та зарубіжних письменників допоміг усім бажаючим дізнатися про події квітня 1986 року зупинити свій вибір на книзі, яка сподобалась. Цікавим для багатьох виявився «Чорнобиль» Юрія Щербака. Огляд художніх фільмів, присвячених самим подіям чи наслідкам аварії на ЧАЕС також допоміг «домалювати» картину подій. Сподобався трейлер фільму «Розпад». Презентація «Чорнобиль: життя навпіл» та уривки, зачитані бібліотекарями з деяких художніх «постчорнобильських» творів, дали відповіді присутнім заходу щодо причин та наслідків аварії. Після заходу були питання, жваве спілкування з ліцеїстами, бібліотекарі дали рекомендації стосовно книг, присвячених аварії на ЧАЕС. 
Всесвітній день водно-болотних угідь. 
2 лютого відзначається Всесвітній день водно-болотних угідь. 
Ця подія покликана привернути увагу громадськості і урядів різних країн світу до цінності водно-болотних угідь для підтримання стійкого розвитку нашої планети. Конвенція про водно-болотні угіддя, які мають міжнародне значення в першу чергу в якості середовища проживання водоплавних птахів, була підписана 2 лютого 1971 р. В місті Рамсаре (Іран), і з тих часів носить назву Рамсарської конвенції. 
До цього дня бібліотекарі Центральної міської бібліотеки презентували книжкову полицю «Природний фільтр природи».
Експонована література надає пізнавальну інформацію та розкриває глобальні екологічні питання. Невід’ємною частиною також стала пам’ятка до актуальної теми, складена співробітниками бібліотеки. 
З метою інформування населення про значення води у живій природі, про цінність її для людини, щодо необхідності збереження водно-болотних угідь бібліотека-філія № 2 1 лютого провела пізнавальну гру «Краплина водиці – завжди цариця». На захід до бібліотеки завітали учні 3-4 класів шкіл м. Білозерське. Діти дізнались багато нового про водно-болотні угіддя нашої Батьківщини, їх роль і цінність. Учні розгадували ребуси, розшифровували вислови, відповідали на запитання вікторини. 
У бібліотеці-філії № 3 до Всесвітнього дня водно – болотних угідь 1 лютого була презентована книжково-ілюстративна виставка «Могутні, великі, живі… ». Виставка підкреслювала цінність цих угідь для екологічного здоров’я в Донецькій області та зусиль, спрямованих на збереження цих важливих ареалів. Виставку відвідали учні 10 класу ЗОШ № 16, де бібліотекарки ознайомили учнів з днем водно-болотних угідь, розповіли його значення та мету виставки. Кожен з присутніх підлітків висловив свою думку, щодо екологічного становища річок в нашій місцевості та по України. Результатом виставки стало те, що підлітки усвідомили важливість збереження екологічного стану річок та важливість чистої води для здоров’я. 
Природознавчий калейдоскоп «Птах на воді – здорова водойма» для учнів 4 класу ЗОШ № 10 був проведений в бібліотеці-філії № 4 з метою набуття нових знань про Рамсарську конвенцію та необхідність її підтримки усіма країнами світу.

Діти дізналися, наскільки водно-болотні угіддя важливі для нашого життя та процвітання людства. Вони підтримують величезне різноманіття форм життя на нашій планеті, захищають береги, немов губки вбираючи воду під час повеней, а також зв’язують і зберігають двоокис вуглецю. 
Учні дізналися, що в Донецькій області знаходяться два водно-болотних угіддя міжнародного значення: «Затока Білосарайська та коса Білосарайська» (площа 2 тис.га, Першотравневий район) та «Затока Крива та коса Крива» (площа 1,4 тис. га, Новоазовський район), які розташовані на узбережжі Азовського моря в межах національного природного парку «Меотида». 
Крім того, на території області існує багато інших водно-болотних угідь, що відповідають вимогам Рамсарської конвенції. Ці угіддя, як правило, використовуються в сільському господарстві, але, одночасно, відіграють важливу роль у збереженні біорізноманіття. 
Водно-болотні угіддя роблять міста більш привабливими та затишними для життя, створюючи можливості для водозабезпечення, пом’якшення впливу повеней, переробки відходів, створення зелених зон та здорового природного середовища. 
Завдяки відео «Качки та їхні голоси», «Найбільші озера та річки України», «Національний парк «Меотида»: сьогодення» учасники заходу здійснили екскурсію у світ птаства, заповідників та водних багатств України. Разом з дітьми бібліотекарі зробили схематичне озерце, посадовили очерет, запустили до водойми риб та жабу, відповідали на питання вікторини «Що ти знаєш про воду?». 

22 вересня в багатьох країнах світу відзначається Міжнародний день без автомобілів. Традиція проводити День без автомобілів народилася в 1998 році у Франції. Тоді цей день відзначили всього біля двох десятків міст. Зате вже до 2001 року до руху офіційно приєдналося більше тисячі міст в 35 країнах світу. Людина любить комфорт і машина надає його, даруючи швидкість пересування і відсутність тисняви. Але більшість людей не замислюється над тим, що крім комфорту наноситься також шкода природі і здоров'ю. Це і забруднення повітря вихлопними газами, і аварії з летальним результатом. Саме пропаганді антіавтомобільного способу пересування і використання громадського транспорту і присвячений цей день, до відзначення якого долучилися і бібліотеки Добропілля.
Бажаючи привернути увагу своїх користувачів до екологічних проблем та до Всесвітнього Дня без автомобілів, бібліотекарі ЦМБ проводили з ними інформаційні хвилинки. 
Бібліотекарі філії №1 провели інформаційно-роз’яснювальну бесіду серед дітей-користувачів бібліотеки, щодо переваг використання велосипедів.
В ході бесіди піднялися такі питання, як правила дорожнього руху при їзді на велосипеді, та вимоги до велосипедистів. 
Діти охоче розповідали бібліотекарям про велосипеди типу BMX, фетбайк, тріал і навіть показали декілька трюків. 

Бібліотекарі бібліотеки-філії № 3 пропонують користувачам ознайомитися з презентацію «Всесвітній день без автомобіля» на сторінках свого блогу. 
З 1 вересня в бібліотеці-філії №1 стартувала нова ініціатива – текстильна еко-майстерня «Green-Art»
Це коло однодумців, які переймаються проблемами екології та готові почати зміни з себе. Вони дбають про збереження навколишнього середовища і одночасно створюють цікаві речі з вторинної сировини – використовують для роботи тканини і матеріали, що віджили своє перше життя. 
Давно відомо, якої шкоди завдають поліетиленові пакети екології. Наша звичка, приходячи в магазин, купувати пакет, щоб донести придбані продукти до будинку, обертається справжньою катастрофою для планети. Пластик становить 80% від обсягу сміття на дорогах, парках і пляжах, і становить 90% від плаваючого сміття в водоймах. Вихід з проблеми - еко-сумка. Її можна не тільки купити, але і зробити своїми руками, тим самим подарувавши життя старим речам. Виготовлення еко-сумки це не тільки процес творчості, це ще сприяє розумінню проблем екології. 
Головна мета – привернути увагу городян до проблем навколишнього середовища, а саме проблеми пластикового сміття, розкрити творчі, здібності городян шляхом проведення майстер-класів з виготовлення екологічних сумок з натуральних матеріалів (льон, бавовна, вторинне використання текстилю), виховати бережливе еко-свідоме ставлення до природних ресурсів. 
Кожної суботи з 12:00 до 16:00 усі бажаючі збираються в бібліотеці-філії №1 за адресою м. Добропілля проспект Шевченка, 17. 

Бібліотекарі не лише несуть знання про природу, екологію та пропагують шанобливе ставлення до навколишнього середовища, а й підкреслюють це особистим прикладом і протягом декількох років організовують суботники. Так, за ініціативи співробітників Центральної міської бібліотеки кожні 2-3 місяці проводиться прибирання парку, прилеглого до будівлі бібліотеки. Також навесні 2018 у рамках акції «Том Сойєр» парк не лише був розчищений від сміття, а й прикрашений новими лавками. До акції долучилися друзі бібліотеки та навіть жителі будинків, сім’ї яких проводять тут своє дозвілля. 

Інформацію узагальнила методист 
Добропільської міської ЦБС
Д.В.Черкашина

Немає коментарів:

Дописати коментар