четвер, 25 лютого 2021 р.

Лесі Українці 150

У 2021 році весь культурний світ відзначає 150-річчя від дня народження Лесі Українки – поетеси, яку називають геніальною дочкою українського народу, красою і гордістю нації. Мабуть, немає жодного  українця, хто не знав би це ім’я… Часто звертаємося ми своїм розумом і серцем до цієї величавої постаті, яка понад усе любила Україну.

До ювілею поетеси бібліотеки Добропілля, використовуючи традиційні наочні форми роботи, запропонували читачам надихнутись поезіями та драматичними творами Лесі Українки, звернутись до біографічних та літературознавчих матеріалів, познайомитись з творами сучасних письменників, присвяченими видатній представниці українського народу. Кожен охочий має змогу завітати до найближчої книгозбірні та обрати видання до смаку. Книжкові виставки будуть доступні до перегляду протягом березня-квітня:


Безліч цікавого відео- та аудіоматеріалу, досліджень життя та творчість поетеси представлено на інтерактивній виставці «Душею щира українка», яку підготували працівники Добропільської міської бібліотеки-філії №1.
 

До ювілею поетеси, бібліотекарки Центральної міської бібліотеки разом з вихованцями Центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю підготували анімаційний фільм за твором «Лісова пісня». Процес створення персонажів й фільмування допоміг учасникам прикинутись поезією  Лесі Українки.
 

Разом з Дитячою бібліотекою святкували день народження Лесі Українки учні 4 класу школи №19. Діти ще раз згадали факти біографії й етапи творчості видатної поетеси. Успішне проходження вікторини наприкінці заходу підтвердило добре засвоєнні знання.


У Святогорівській сільській бібліотеці відбулась година поезії «Її вірші, мов перла многоцінні…», під час якої діти читали вірші Лесі Українки й знайомились з літературою, представленою на книжковій виставці «Дочка Прометея».

понеділок, 22 лютого 2021 р.

Міжнародний день рідної мови

Рідна мова – та, яку людина засвоює з раннього дитинства без спеціального навчання; мова, якою вона мислить. Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат тисячолітньої еволюції кожного  етносу. Нажаль, не всі представники старшого покоління є носіями рідної мови. Тому збереження мовних традицій, розвиток мови в майбутньому в більшості залежить від сьогоднішніх  школярів.

Яким чином плекати в дитині почуття національної гідності, виховувати любов до рідної мови, традицій, почуття поваги до «свого», бажання розмовляти українською? У формі гри процес навчання та виховання проходить непомітно й, навіть, цікаво. Саме тому юним користувачам бібліотекарі запропонували взяти участь в пізнавальних іграх.

З традиційними мовними завданнями й вікторинами пройшли літературна подорож «Моя велична українська мова» та мовограй «Буква до букви - виникло слово» у Вірівській й Світлівській сільських бібліотеках. Працівники Білицької міської бібліотеки підготували для учнів початкової школи квест «Українська мова – мудрості криниця», в якому діти проявили себе не лише мовознавцями, а й вправними дослідниками.

До Добропільської міської дитячої бібліотеки завітали учні 5-го класу, щоб перевірити свої знання у грі «Мовограй». Особливістю даного заходу є застосування сучасних гаджетів й інтерактивних форм. Залишаючись у звичному для себе цифровому середовищі, підлітки змагались за звання кращого мовознавця й володаря надшвидкої реакції. У тих, хто не потрапив на гру є можливість пройти всі завдання онлайн, треба лише завітати на блог бібліотеки Добрика.

Та головним скарбом бібліотеки залишається книга. Протягом місяця до уваги читачів були запропоновані книжкові виставки «Плекаймо нашу мову українську» в Центральній міській бібліотеці, «Мова моя - це душі джерело» в Ганнівській сільській бібліотеці, «О слово рідне! України слава!» у Світлівській сільській бібліотеці, «Живи, вкраїнське слово, процвітай!» у Святогорівській сільській бібліотеці, тематична полиця «Мова моя рідна – мова українська» у Вірівській сільській бібліотеці. 

  













Видання, експоновані на виставках допомагають краще опанувати рідну мову, знайомлять з творами класиків української літератури й сучасними  українськими бестселерами. Працівники Добропільської міської бібліотеки-філії №1 підготували віртуальний анотований список літератури «Буття книги», переглянути який можна на офіційному сайті книгозбірні.



пʼятниця, 19 лютого 2021 р.

ДЕНЬ ГЕРОЇВ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

20 лютого наша держава відзначає річницю трагічних подій на Майдані. Найактивніші представники українського народу відстоювали право жити у вільній Україні. Люди різного віку, професій, віросповідань, з різних куточків України, в тому числі мешканці нашої громади, йшли під кулі снайперів, прикриваючись лише дерев’яними щитами, не за свої особисті інтереси, а за краще майбутнє для своїх дітей, своїх сімей, своєї держави. Вони – Герої, бо герой – це той, хто не шкодує себе заради інших. Ми всі в боргу перед цими людьми – і тими, хто вцілів, і тими, хто утворив Небесну Сотню.

Напередодні дня вшанування подвигу учасників Революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні працівники Центральної міської бібліотеки запросили учнів школи №7 на урок пам’яті «Зима, що нас змінила». В 2014 році сьогоднішні дев’ятикласники були замалими аби розуміти сутність Майдану. Але пізніше багато хто з них, відвідуючи Київ, побував на Інститутській, Хрещатику, майдані Незалежності – місцях де відбувались доленосні події в історії нашої держави. Діти ділились враженнями, висловлювали особисту думку та надію на те, що більше ніхто й ніколи не буде змушений сплачувати  за свободу вибору власним життям.


До акції «Ангели пам’яті», яка набула світових масштабів, доєднались Центральна та Святогорівська бібліотеки. Юні читачі виробили з паперу символічних білих янголяток на згадку про тих, хто віддав життя за мирну Україну. Ця акція своєрідний перегук людей, яким небайдужа доля нашої держави.

Працівники бібліотеки-філії №1 створили книжкову виставку-вшанування «Плине кача…», яка висвітлює страшні події в історії сучасної боротьби за незалежність України. Матеріали, розміщені на виставці, містять відомості про початок Майдану, його продовження уже у формі АТО, про визначних українців, які зробили внесок у розбудову нашої держави. Відомі сучасні письменники висвітлюють дану тему з позиції історії України та з власного досвіду пережитого.

Творчий підхід бібліотекарок дитячої книгозбірні змусить зацікавитись найвибагливішого читача. Кожен охочий може зануритись в події 7-річної давнини, гортаючи сторінки інтерактивної книги «Зима, що нас змінила». Книга надає можливість переглянути документальну хроніку Майдану, рекомендує до перегляду фільми, надає перелік видань, що висвітлюють події Революції Гідності, дає посилання на офіційні інтернет-ресурси.

Білицька міська бібліотека підготувала виставку-пам'ять «Небесна сотня: ціна свободи», на якій крім хроніки Революції Гідності представлена поезія та проза, створена безпосередніми учасниками Майдану.

У Ганнівській сільській бібліотеці оформлено книжкову виставку «За чисті душі, що злетіли в небо». Читачі мають змогу познайомитись з віршами і новелами Бориса Гуменюка, прозою Оксани Забужко, Марка Рудневича, Марії Матіос про історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами змінив Майдан.

Світлівська сільська бібліотека презентувала книжкову виставку «Я із Небесної Сотні». Один з розділів виставки розповідає про Героя України Володимира Наумова уродженця села Шевченко, який віддав своє життя за нову Україну.

середа, 17 лютого 2021 р.

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та річниця закінчення збройної інтервенції до Афганістану.

Протягом лютого користувачі бібліотек Добропільської територіальної громади мали змогу ознайомитись з представленою на виставках літературою, наявною в фондах. Це хроніка подій, спогади очевидців, списки полеглих донеччан, законодавчі акти на підтримку учасників бойових дій, художні твори:

 

Працівники Добропільської центральної міської бібліотеки 11 лютого запросили учнів старших класів на вечір-зустріч з воїнами-інтернаціоналістами. Дану форму роботи було обрано не випадково. Живе спілкування з безпосередніми учасниками бойових дій в Афганістані надало можливість юнакам глибше зрозуміти поняття обов’язку й мужності, людяності й гуманізму. Діти проводили паралелі між афганськими подіями й сьогоденням Донбасу, з’ясовували різницю між миротворчою операцією та вторгненням на територію іншої держави.


  

Бібліотекарки Білицької книгозбірні запросили користувачів на перегляд документального фільму «Чужа війна», після якого згадали поіменно усіх земляків, полеглих у безглуздій війні. Відвідувачі заходу вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання.

Афганська війна тривала вдвічі довше ніж Друга світова й залишила невиліковну рану в душах та серцях тих, хто пройшов вогненними гірськими стежками, хто втратив друзів, синів чи батьків.

вівторок, 16 лютого 2021 р.

Бібліотечні фонди, або як знайти цікаву книгу

Первинною функцією бібліотеки, не зважаючи на всебічну комп’ютеризацію, залишається популяризація книги та читання. Як йшлося в диктанті національної єдності, «книжки — це знання й емоції, які, на відміну від щоденного потоку інформації, залишаються з нами надовго».

Які книжки до вподоби сучасному читачу? Що можуть запропонувати книгозбірні? Які бібліотечні події варто відвідувати, аби бути в тренді? Запрошуємо познайомитись з цікавинками бібліотек Добропільської міської територіальної громади.
 
Новина 1
Добропільська центральна міська бібліотека – одна з небагатьох, які були відібрані за Державною програмою поповнення фондів публічних бібліотек у 2020 році. Наразі, майже 1000 яскравих видань на будь-який смак від Українського інституту книги чекають на свого читача! 
Не хвилюйтесь, якщо немає часу прийти сьогодні ж! Телефонуйте 095-071-31-53 й замовляйте вподобану книжку. А знайомитись з новинками можна на офіційних сторінках центральної бібліотеки в соціальних мережах Facebook та Instagram.


Новина 2
Як давно ви відкривали книгу, якій виповнилось 100, 200, навіть 700 років від дня народження? Маєте чудову нагоду. Треба лише завітати до Білицької міської бібліотеки-філії або Святогорівської сільської бібліотеки-філії. До того ж зможете порівняти наскільки різняться бібліотечні фонди та читацькі уподобання в різних бібліотеках.
 

Новина 3
Увага! Увага! Увага! Добропільська дитяча бібліотека-філія звертається за допомогою до своїх юних користувачів. Всі охочі можуть взяти участь в розслідуванні та пройти квест за мотивами творів загадкової Мері Вестмакотт.
 

Крім цього в дитячій бібліотеці на читачів завжди чекають пригоди й цікаві зустрічі з улюбленими творами, такі як «Казки про Добро та Справедливість».


Новина 4
Дізнатися про найпопулярніші книжки серед односельців можна в Новодонбаській сільській бібліотеці, відвідавши виставку «На хвилях читацьких захоплень».
А в Ганнівській сільській бібліотеці читачі мають можливість вплинути на формування літературного смаку один одного, приєднавшись до акції «Твори добро – даруй бібліотеці книгу».


Зустрінемось в бібліотеці :)

Пам'яті героїв Крут

29 січня Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами. Бій під станцією Крути тривав три дні, таким чином добровольці ціною власних життів утримали столицю на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який де-факто означав міжнародне визнання Української держави, і став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.

До цієї дати Центральна міська бібліотека запросила старшокласників на історичний урок  «Пам`яті Героїв Крут». Ознайомившись з літературою та переглянувши документальний фільм, юнаки й дівчата поставили собі питання: «Чи зміг би я пожертвувати власним життям заради Батьківщини?»


Працівники Білицької бібліотеки запропонувала користувачам доєднатись до відео-перегляду «Пам’ятай про Крути», під час якого розповіли про трагічну подію що відбулася більш ніж 100 років тому.



Користувачі Новодонбаської сільської бібліотеки мали змогу завітати на історичну годину «У вінок пам’яті Героям Крут».

У Світлівській сільській бібліотеці було організовано книжково-ілюстративну виставку «Біль мого народу – Крути».


Віддалені користувачі мали змогу ознайомитись з віртуальними продуктами. Бібліотекою філією №1 було створено інтерактивний інформаційний плакат «Навіки молоді – герої Крут», який містить документальні та художні матеріали, що знайомлять з історичними подіями. Працівники дитячої бібліотеки підготували інтерактивну сторінку «Бій за майбутнє» на основі інформаційних матеріалів Українського інституту національної пам’яті.


День пам'яті жертв Голокосту

27 січня міжнародна спільнота вшановує пам’ять жертв Голокосту.

Це страшне і нелюдське явище, яке відбувалося в період 1933-1945-х років призвело до умисного винищення практично однієї третини євреїв, і незліченної кількості представників інших нацменшин, породжене ненавистю і фанатизмом, затятим расизмом і принизливими забобонами, які панували тоді в фашистській Німеччині.

Історію неможливо повернути назад, але необхідно розповідати про неї всю правду, аби не повернутись до сумних сторінок в майбутньому. Намагаючись донести інформацію про трагічні події в історії людства якнайширшому колу користувачів, працівники бібліотек Добропільської територіальної громади підготували книжкові виставки та тематичні полиці, на яких експонували публіцистичні та художні твори, копії архівних документів, спогади та свідчення очевидців, використавши як традиційне оформлення в читальних залах, так і онлайн-форми.

Центральна міська бібліотека запропонувала увазі користувачів віртуальний анотований список літератури «Шість мільйонів сердець». Ознайомившись на сайті з виданнями, наявними в фонді книгозбірні, читачі мали змогу завітати до бібліотеки особисто й взяти уподобану книгу додому.

Інформаційна сторінка, підготована Добропільською дитячою бібліотекою-філією №5, познайомила з історією запровадження Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту та змусила відвідувачів блогу відчути біль та жах під час перегляду фотофактів трагічних подій. 

Інтерактивна презентація «Шість мільйонів сердець», підготована Добропільською міською бібліотекою-філією №1, познайомила читачів з електронними виданнями відповідної тематики, що знаходяться у відкритому доступі на сайті бібліотеки української літератури УкрЛіб.

Бібліотеки-філії селищ Вірівка, Світле, Святогорівка запросили мешканців скористатись матеріалами тематичних полиць «Свіча Голокосту не згасне» й «Не заклик до помсти, а пам'яті дзвін».

Працівники Білицької бібліотеки-філії №4 запросили школярів на перегляд та обговорення документального фільму «До дня пам’яті жертв Голокосту». Бібліотекарі звернули увагу на важливість дотримання принципів толерантності, належного ставлення до полікультурних, загальнолюдських цінностей, поваги до всіх етнічних і релігійних груп.

Користувачі Ганнівської сільської бібліотеки-філії мали нагоду відвідати годину пам'яті «Скорботна свічка пам'яті святої», під час якої познайомились з художніми та документальними виданнями про події 1933-1945 років та переглянули документальний фільм «Крик чорнозему».

Основна мета заходів, проведених бібліотеками – формування історичної пам’яті мешканців громади, просвітницька робота, виховання толерантного ставлення та поваги до особистості, не зважаючи на расу, націю, віросповідання.