пʼятниця, 31 березня 2017 р.

Суботник

31 березня працівники Добропільської міської ЦБС та централізованої бухгалтерії відділу культури на суботнику в міському парку. Ділянка нам дісталася, здавалося необмежена)) але ми впоралися!
Коротенький відео-огляд про те, як це було:





середа, 29 березня 2017 р.

«Мрій! Читай! Мандруй!» виставка-подорож


Добропільська центральна міська бібліотека прийняла естафету від бібліотекарів України, ставши однієї із 147 учасниць загальноукраїнського проекту «Display-кросинг». Ініціатором цього проекту виступила Молодіжна секція Української бібліотечної асоціації. За рішенням Генеральної Асамблеї ООН проголошено 2017 рік Міжнародним роком сталого туризму. Мета цьогорічної виставки-подорожі «Мрій! Читай! Мандруй!» популяризувати художню, науково-пізнавальну літературу про подорожі, туризм, розповісти на всю Україну про свій рідний край а також про важливість взаєморозуміння між народами; викликати інтерес і повагу до культури інших країн.
Бібліотекарі Добропільської центральної міської бібліотеки запрошують відправитися у захоплюючу подорож під назвою "Мрій! Читай! Мандруй!" разом з видатним капітаном Врунгелем Христофором Боніфатьєвичем. Наш герой, зв’язаний гачком, але здається на виставці і справді оживає, для того, щоб в майбутніх пригодах було веселіше.
«Пориньте у кругосвітню регату—читайте, мандруйте, фантазуйте та насолоджуйтеся пригодами! Разом з літературою, представленою на виставці, Вас чекають нові враження, зустрічі та приємні спогади! Представленні видання для тих, хто хоче мріяти, мандрувати, дізнаватися більше про рідний край і просто отримувати задоволення від літературних пригод» - закликає звернення до користувачів бібліотеки.
Харизматичний капітан Врунгель - літературний герой гумористичної повісті А.Некрасова «Пригоди капітана Врунгеля», привертає увагу читачів до розділів виставки. Перший розділ «Бібліотечні мандри з героями книг» знайомить з літературними героями, яким не байдужі будь-які пригоди та мандри. Тут також представлені книги та періодика з науково-популярної тематики для допитливих і зацікавлених географією та подорожами читачів.
Питання вікторини за повістю «Пригоди капітана Врунгеля» розміщені на гральних картах, що викликає непідробний інтерес у користувачів молодшого віку. А дорослі пам'ятають, що саме на гральних картах вчився суднохідній справі новоспечений моряк Фукс. Тож, вікторина спонукає прочитати книгу  та переглянути однойменний мультфільм.
В другому розділі виставки "Рідний край у бібліотечних туристичних маршрутах", як і передбачено загальною концепцією, розміщено матеріали, які відображають любов та особливий трепет до рідного невеличкого шахтарського міста – Добропілля. Краєзнавчий напрямок в бібліотечній справі займає особливе місце, саме до малої батьківщини кожен відчуває невимовні почуття гордості. На виставці представлене «чорне золото» Донбасу – фрагмент глиби кам’яного вугілля, яке завжди асоціюється з нашим містом, адже на його території розміщено декілька шахт. Завдяки представленим матеріалам, користувачі мають змогу згадати, що в нашому промисловому регіоні є також унікальні і мальовничі місця, де можна відпочити та з користю провести час.
Розділ «Спогади та враження» привертає увагу сувенірами з різних куточків України та Європи. Розглядати їх приємно і самим бібліотекарям і користувачам різного віку. На розміщеній в цьому розділі мапі, позначками відмічено увесь маршрут капітана Врунгеля. Знатний він моряк, встиг побувати на всіх континентах. Таким чином, він ніби - то закликає потенційного читача: "А ти де був? А ти що знаєш?" Добре що є змога дізнатися, завдяки представленій літературі.
Приємним збігом обставин стало те, що виставка розпочала діяти в центральній міській бібліотеці як раз під час Тижня дитячого та юнацького читання. Пригоди – це завжди цікаво, а літературні пригоди і мрії удвічі цікавіше, адже уява та фантазія взагалі необмежені будь якими кордонами. Чекаємо за новими емоціями наших користувачів, любителів мандрів.

пʼятниця, 24 березня 2017 р.

Наука та мистецтво в організації книжкових виставок

23 березня в «Методичному універі» бібліотекарі Добропільської міської ЦБС ділилися секретами професійної  майстерності в організації книжкових виставок.
Книжкова виставка незамінний  інструмент в бібліотечному обслуговуванні.  Прагнучі привернути увагу користувача до книги і читання, бібліотекарі вдаються до різних експериментів з формами, видами та конструкціями книжкових виставок. Та все ж існують певні правила і норми в організації та оформленні книжкових виставок. Про сучасні моделі книжкових виставок, їх класифікацію за ознаками та комплексний підхід до організації виставок розповіла завідуюча  МБО Шуман Ольга Володимирівна.  Не забула Ольга Володимирівна і про збагачення професійної скарбнички бібліотекарів новими термінами:
Ай-стопери – (eye-stopper) яскравий, неординарний, що виділяється елемент візуальної реклами або незвичайний спосіб подачі інформації, що привертає увагу; візуальний подразник.
Меморія – (Лат. Memoria - пам'ять) виписка, запис з коротким викладом суті якої-небудь справи.
У сучасних умовах інформаційного обслуговування ефективною формою дистанційного обслуговування є віртуальна виставка. Такий інформаційних продукт дає змогу вирішити важливі завдання відповідно до запитів сучасного суспільства, зокрема істотно вдосконалити якість інформаційного обслуговування, ширше розкрити фонди бібліотеки, надати доступ до наявних ресурсів. Бібліограф МБВ Хоружий Тетяна Миколаївна ознайомила присутніх з певними рекомендаціями щодо організації віртуальних виставок, звернула увагу на різноманітність моделей,  підходів в та сервісів  для організації нового електронного ресурсу.  Більш детально зупинились на сервісі Script. Бібліограф презентувала детальну інструкцію роботи в даній програмі.
Візуальний аспект створення книжкових виставок розкрила методист МБВ Черкашина Дар’я Володимирівна.  На прикладах продемонструвала особливості використання шрифтів та  кольорів  в оформленні виставок.  Бібліотекарі дізналися багато нового і цікавого про тонкощі поєднання кольорів, про побудову композиції, особливості сприйняття та психологічний вплив кольорового оформлення на глядача.  
Задання бібліотекарів – здивувати, привернути увагу до книги і бібліотеки. Бібліотечні виставки мають стати цікавими, видовищними, емоційними, в чомусь навіть несподіваними для користувача.
Під час семінару бібліотекарі мали змогу продемонструвати увесь свій творчий потенціал,  свою професійну майстерність та креативність.  Учасникам була запропонована організаційно-прикладна гра «Модель бібліотечної виставки».  Під час якої, бібліотекарі,  за допомогою наявних ресурсів, мали розробити та презентувати проект виставки.
Незважаючи на правила організації книжкових виставок, на  вимоги  до їх форм, структури і композиції, бібліотекарам все ж залишається величезний простір для творчості, креативу та фантазії.  В цьому ми могли пересвідчитись розглядаючи роботи учасників проекту «Display – кросинг» . Центральна бібліотека уважно слідкує за цим проектом бо вже готова прийняти естафету мандрівної виставки «Мрій! Читай! Мандруй!»
На мою особисту думку, книжкова виставка – це реклама бібліотеки, її обличчя, її імідж.  І хто ж як не маркетологи та PR – менеджери можуть навчити нас рекламувати послуги бібліотеки. Щоб виставкова діяльність бібліотеки була ефективною необхідно звернутися до системи маркетингових комунікацій. Завдання виставки - привернути увагу користувача та перетворити його на постійного «споживача» бібліотечних ресурсів та  продуктів.
Козачук І.О

вівторок, 21 березня 2017 р.

Особливий - не значить гірший

Найбільша небезпека для людей з особливими потребами - не проблеми зі здоров’ям, а наше з вами ставлення до них.
Сьогодні 21 березня в Центральній бібліотеці м. Добропілля  працівники  закладів культури та небайдужі жителі міста переглянули фільм з колекції  DOCUDAYS UA «Пощо, маловірна?!». Вибір фільму не випадковий, адже саме сьогодні  у всьому світі відзначають День людей з СД.  Нерідко людей з обмеженнями не приймають у суспільстві, навіть якщо ми не демонструємо  відкритої агресії по відношенню до них, то намагаємось уникати,  не помічати. 
Метою зустрічі було привернення уваги суспільства до людей з особливими потребами. На сьогодні актуальним  залишається питання соціальної адаптації дітей з Синдромом Дауна,  їх  подальшого існування у соціумі. Вирішення цих та інших питань  не можливе без підтримки держави, але кожен з нас, в силу своєї людяності, може підтримати цих особливий людей.
Під час обговорення фільму працівники Центральної бібліотеки поділились досвідом роботи у цьому напрямку. На передодні вихованці реабілітаційного центру м. Добропілля разом з психологами, волонтерами та іншими відвідувачами бібліотеки створювали анімаційні фільми головним героями яких стали символи непарних хромосом – шкарпетки.





неділя, 19 березня 2017 р.

"Мандри хромосом"


18 березня у Добропільськії центральній міській бібліотеці зібралися діти та їх батьки. Вони створювали веселі анімаційні гіфки до Всесвітнього Дня людей з синдромом Дауна.
Дякую, мамі сонечної дівчинки Наталі Косницькій із Вінниці, за надихання цією тематикою, за добрі справи, які вона робить заради своєї доньки, інших сонячних дітей, їх сімей та суспільства у цілому! Бо розуміння потреб інших людей робить нас толерантнішими. Вихователь реабілітаційного центру сказала, що важливий сам факт організації такого заходу задля підтримки людей з особливими потребами. Дуже рада, що зробила крок у цьому напрямку.
Дякую усім, хто допомогав організувати, провести та висвітлити цей захід: Ірині Козачук, Ользі Шуман, Віталію Новікову, Ритченко Світлані, Скринченко Олені, Олександру Медюку, Артему Лютому, Олександрі Мастакової, Олені Ладченко, та усім робітницім бібліотеки! Проект МультиКреатив реализуєтся в рамках програми Active Citizens – British Council за підтримки ГО Міцна громада. ГО "Добро" організувало тренінг, завдяки якому заявка до Британської Ради стала успішною.
#multicreativ #activecitizensua #ngoStrongCommunity #LOTS_OF_SOCKS

 

субота, 18 березня 2017 р.

"Сонячним" людям присвячується

Незвичайний захід відбувся 18 березня в Центральній міській бібліотеці, напередодні відзначення Всесвітнього Дня людей з синдромом Дауна. Незвичайний за своєю енергетикою добра, взаєморозуміння і душевного тепла, яке випромінювали буквально всі присутні. Ініціатором заходу стала Войтюк Тетяна - керівник майстерні соціальної анімації "МультіКреатів". Центральна міська бібліотека виступає партнером в проекті від British Council Британської Ради при підтримці ГО Міцна громада #activecitizensua, виграним Тетяною, який вона отримала після тренінгів організованих ГО "ДЦМ" ДОБРО". Двері бібліотеки завжди гостинно відкриті для проведення заходів творчої студії по створенню мультфільмів, а бібліотекарі завжди напоготові надати будь яку допомогу.
О дванадцятій годині дня зібралися гості: дітки з ініціативними мамами, підопічні реабілітаційного центру м. Добропілля з батьками та вихователь центру Ридченко Світлана Миколаївна, представники "Ліги поліцейських", волонтерки гімназії на чолі з психологом Скринченко Оленою Миколаївною, представники преси та фотокореспонденти. Читальний зал бібліотеки став здаватися не таким вже і великим, але місце знайшлось кожному.
Зустріч розпочалася з розповіді про особливих людей та дітей і чому саме 21 березня вирішено зробити Днем людей з синдромом Дауна. Ірина Олександрівна Козачук - заступник директора Добропільської міської ЦБС, пояснила, що 21 березня було обрано не випадково - це символічне позначення самого синдрому Дауна, причиною якого є трисомія однієї з хромосом: у людини, яка страждає на це захворювання, 21-а хромосома наявна в трьох копіях. У перекладі на «мову календаря» вийшло 21-е число третього місяця.
За допомогою скайп, на зв'язок вийшла представник ГО "Вінниця Даун Синдром" Наталя Косницька, яка розповіла про роботу центру і свою "золоту, сонячну" доньку. Також Наталя закликала підтримати "сонячних" людей 21 березня, долучившись до міжнародної акції "Різнoкoльoрoві шкарпетки" (LOTS OF SOCKS). Потрібно надягнути яскраві шкарпетки, можна навіть і не парні. Можна зрoбити зі шкарпетoк шарф абo краватку, абo прoстo прив'язати дo сумки. В цей день люди зі всього світу фoтoграфуються з різнокольоровими шкарпетками і викладують свої фото з хештегoм #LOTS_OF_SOCKS, задля підтримки людей з синдромом Дауна.
А тепер стало зрозуміло чому учасників дійства чекали на столі різнокольорові паперові заготівки у вигляді шкарпеток. Діти та дорослі із задоволенням приступили до творчої роботи. Шкарпетки почали прикрашатися квітками та візерунками, адже це майбутні герої мультфільму, які "оживуть" на екрані.
Приємно було спостерігати, як всі учасники, незалежно від віку, дружньо долучилися до творчого процесу. Ті, хто доросліше, допомагали малечі розмазувати клей або шукали квітки потрібного кольору. За проханням передавали один одному ножиці чи клей, все це магічне дійство було наповнено якоюсь особою атмосферою щирості добрих почуттів. "Рідко в сучасному житті вдається спостерігати такі теплі емоції, як добре що є ще такі місця і люди які дають можливість це відчути" - сказала одна з присутніх мам, Наталя. І чути це було неймовірно приємно.
 
А потім почався процес створення мультфільму. Цікаво було усім. Діти мали змогу самі придумати і відзняти сюжет. Монтаж мультфільму потребує декілька більше часу, тому кінцевий результат буде пізніше, обов'язково всі учасники будуть мати змогу на нього подивитися.(Дивитися результат спільної роботи ТУТ)
  
В перерві, діти разом із Світланою Миколаївною - вихователькою центру реабілітації - потанцювали,  пограли разом із психологом Оленою Миколаївною. Позитивний настрій був настільки сильним, що енергійні учасники навіть після рухливих ігор переконували що зовсім не втомилися. 
Всім здоров'я, гарного настрою, творчої наснаги, миру! Давайте пам'ятати, що поряд з нами є люди, які потребують особливої уваги і відношення.
Шуман О.В. - учасниця акції, представник ЦМБ

четвер, 16 березня 2017 р.

Новий випуск газети ЦБС

Другий випуск газети ЦБС вже доступний для перегляду. Теперь "Цікава бібліотечна сторінка" розміщена на окремій сторінці. Читайте, надихайтеся, пишіть! Новий випуск газети дуже інформативний і по-справжньому цікавий. При бажанні залишайте коментарі щодо вдосконалення нашої газети. 

вівторок, 14 березня 2017 р.

"Велич Тарасового слова" Шевченківський тиждень в бібліотеках Добропільської міської ЦБС

Урочисті заходи до відзначання Шевченківського тижня розпочалися з Добропільської центральної міської бібліотеки 1 березня з відкриттям поетичної вітрини під назвою "Велич Тарасового слова". Постать Тараса Шевченка давно стала символічною для України. Кобзар знайомий кожному українцю ще змалечку. Талант його багатогранний. Саме творчість Т.Г. Шевченка надихнула працівників бібліотеки відобразити сільський колорит того часу. Вітрина змодельована з окремих фрагментів, видатних цитат письменника, вишитого хрестиком портрета Кобзаря, віршів та поем в яких звучать мотиви народної боротьби за волю.Всі бажаючі мають змогу вільно переглянути та ознайомитись з представленою літературою, та ще раз поринути у прекрасний світ Кобзаревого слова.
Продовжуючи Шевченківський тиждень в стінах Добропільської центральної міської бібліотеки експонується виставка малюнків "Творчість Шевченка очима дітей" учнів 3-А класу НВК № 7 «Вербиченька».
Великий син українського народу, геніальний поет Тарас Григорович Шевченко як художник займає почесне місце в історії українського образотворчого мистецтва. Він є автором понад тисячі творів. Наші діти теж спробували себе у ролі художників, намалювавши чудові малюнки до творів Шевченка. На виставці юні художники презентували 20 малюнків в яких зображено портрет Кобзаря, хату в якій мешкав маленький Тарас, малюнки на вірші «Садок вишневий біля хати…», «Мені тринадцятий минало», «Катерина», «Реве та стогне Дніпр широкий» кожен з яких різноманітний, яскравий, багатий, а це свідчить що школярі добре знають і шанують творчість Кобзаря.
Представлена виставка – це поєднання поетичних образів Шевченка з образним мисленням дитини. Кожен малюнок - частинка душі, пронизана шевченківським словом.
2 березня в читальному залі Центральної міської бібліотеки пройшла зустріч-відкриття «Шляхами Тарасової долі».
Бібліотекарі разом зі своїми гостями – учнями НВК № 7 3-А класу та їх класним керівником Лейбою В.П. «пройшли» тими ж стежками, що і великий Кобзар, пережили різні емоції. Співчували долі маленького Тараса, переглянувши картини пишалися Шевченком як художником. І звісно ж не обійшлося без декламування віршів і хочеться зазначити, що наші гості зробили це талановито і по-дитячому щиро. А наостанок здійснили віртуальну подорож в будинок-музей Т. Шевченка на Черкащині.
9 березня в день народження поета та художника в Центральній міській бібліотеці пройшла літературна година«Тарас Шевченко – великий син України». Захід відвідали учні 10-11 класів вечірньої школи № 2 на чолі з керівником Панюк Т.В. та учні 7-А класу НВК № 7 в супроводі свого класного керівника Ругожинської Т.П.
Учні декламували вірші Т.Г. Шевченка, пригадали визначні події із життя поета та взяли участь у «Літературній вікторині» продемонструвавши не аби які знання.

Бібліотекарі філії №1 представили виставку-заповіт "Провісник долі України", присвячену Шевченківському тижню. 
На виставці експонується література автора - збірники найвідоміших, особливо яскравих і змістових висловів (афоризмів) і ширших уривків із поетичних творів Тараса Шевченка та його прозової спадщини: повістей, драматичних творів, листів, тощо. 

В бібліотеці-філії №2 пройшов ряд заходів, присвячених черговій річниці від дня народження Т.Г.Шевченка.
З початку березня на абонементі бібліотеки діє виставка-персоналія «Тарас Шевченко — України син».
9 березня коло виставки-персоналії пройшли голосні читання творів Т.Г.Шевченка зі старшою групою гуртка сценічної майстерності «Витівники» Білозерського ОКЦ. Діти самостійно обирали твори Шевченка з книжок, представлених на виставці, підбирали твори один для одного, виразно зачитували їх, аналізували, розбирали головні ідеї поезій Кобзаря.
В житті видатного художника та літератора була не лише творчість. Багато людей оточували Шевченка увагою та любов’ю його на протязі усього життя. А особливо жінки. Про цю делікатну тему бібліотекарі поспілкувались із учнями Білозерського професійного гірничого ліцею №95 10 лютого. «Любовні пристрасті та розчарування Тараса Шевченка». Так називалась мультимедійна презентація особистого життя поета. В ході заходу, присутні розкрили для себе Шевченка з іншої сторони, не лише як Величного майстра слова, а й як просту людину, якій не чуже просте людське життя. Багато обговорень викликала дана тема. Більшість зацікавилась життям поета. Вони розпитували з яких джерел було взято відео уривки про життя митця, в яких книгах можна більше почитати про нього. Тому ми були вимушені на деякий час залишити дещо з книжкового фонду нашої бібліотеки для вивчення молоддю біографії Шевченка.
Проте, голосні читання один днем не закінчились. 10 березня до бібліотеки завітала середня група гуртка сценічної майстерності «Витівники», які також виявили бажання почитати вірші Шевченка. Кожен намагався найкраще зачитати обраний ним твір.

В читальному залі бібліотеки-філії № 3 було відкрито виставку-екскурсію «Тарасовими стежками». Ідея виставки екскурсії – представити Шевченка як поета і письменника, і як Шевченка - художника. Тож на виставці читачі та користувачі побачили копії картин та поряд з ними уривки з творів, які вони ілюструють. Бібліотекарі провели серед читачів конкурс «Як ми знаємо Кобзаря».

На бібліотечній сторінці в мережі «Однокласники» було розміщено відео-ролік «Трагедія та покликання Шевченківського кохання», відвідувачі сайту відмітили, що Тарас був не тільки талановитим митцем, але й романтичним та палким коханцем.
В Білицькій міській бібліотеці-філії № 4 діє книжкова виставка-кросворд «Сила Шевченкових творів» для юнацтва, а саме для школярів 10-11 класів та студентів ліцеїв. Мета: популяризація творів Тараса Шевченка, цікавих моментів його біографії, розкриття діяльності та її значення для нації.
Виставка почала діяти з 3 березня на відділі дорослого абонементу. Старшокласники проявили зацікавленість нею, оскільки питання з літературного кросворду, можливо, будуть й на ЗНО. Це й сприяє підвищеному попиту на пошук правильних відповідей.

Також  бібліотекарі філії № 4 провели для учнів молодших класів ЗОШ №10 цикл заходів, присвячених шевченківським дням. Були використані цікаві та насичені форми бібліотечної роботи: голосні читання «Велич Тарасового слова», «У світі творів Тараса Шевченка» для учнів 1-А та 3-А класів (класні керівники Науменко І.В. і Скрипник Т.О.), урок – вшанування «Тарасової душі криниця», проведений 3-Б класі (класний керівник Гапон В.Д.) , відео екскурс «Пам’ятники Кобзареві» для учнів 2 класу (класний керівник Бєланова І.В.) та бібліографічні огляди творів великого поета.
В читальному залі був організований тематичний перегляд літератури "Кобзареве слово - вічне!".
Проведені заходи посприяли розширенню знань учнів про життя і творчість Тараса Шевченка, сприяли роботі творчої уяви, відкрили ще одну сторінку минулого нашого народу.