понеділок, 23 листопада 2020 р.

День гідності та свободи

Щороку 21 листопада в День Гідності та Свободи українці віддають шану патріотизму і мужності громадян, що стали учасниками Помаранчевої революції 2004 року та Революції Гідності 2013-2014 років, піднялися на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.

В бібліотеках Добропільської міської ЦБС з нагоди  відзначення цієї дати було проведено низку заходів.

До бібліотеки-філії №2 завітали на годину пам’яті «Революція Гідності: події та люди» вихованці гуртку сценічної майстерності «Витівники». Бібліотекарі разом з підлітками пригадали події 7-річної давнини, які поки не стали історією, і ятрять душі мільйонів українців.

Працівники бібліотеки-філії №3 презентували мешканцям Новодонецька інформаційну полицю «Події, що змінили долю України», на якій представили фотоальбоми, романи, оповідання, нариси, присвячені подіям в Україні початку XXI століття.

Для тих, хто не мав змоги завітати до книгозбірень через карантин бібліотеки-філії №4 та №2 підготували інтерактивний плакат «З Днем Гідності та Свободи» та віртуальну виставку «За свободу неньки. За гідність народу».


пʼятниця, 13 листопада 2020 р.

День української писемності та мови 2020

9 листопада країна відзначає День української писемності та мови. Цього дня проводять тематичні конкурси та урочисті заходи з метою популяризувати рідне слово й згуртувати українців навколо нього. Провідне місце в даному процесі традиційно займають бібліотеки. Адже саме в бібліотеках зберігаються найцінніші літературні скарби, якими мають змогу скористатись всі охочі.

Цьогоріч бібліотеки Добропілля долучились до написання XX ювілейного радіодиктанту національної єдності. Символічною стала головна думка диктанту «Виклики книжкової ери» авторства Івана Малковича, що книжки, й читання в будь-якому форматі, дарують знання й емоції, які залишаються з нами надовго.


Учасники диктанту з нетерпінням чекали на оприлюднення тексту, аби перевірити рівень своїх знань. Прагнення користувачів до самовдосконалення підтримали бібліотекарі, запропонувавши переглянути добірку літератури «Мово українська, гордосте моя!» для вивчення української мови від Дитячої бібліотеки-філії №5 та віртуальну виставку «Лунай величне наше слово», підготовану працівниками Центральної міської бібліотеки.


Справжнім святом для юних читачів Центральної міської бібліотеки став урок мовознавства «Мандрівка в країну писемності» та лінгвістичне асорті «В океані рідної мови», яке захопило відвідувачів бібліотеки-філії №4.


Під час заходів бібліотекарям вдалося показати школярам влучність, точність, красу рідного слова, навчити працювати командою при виконанні завдань, ознайомити з цікавими новинками української дитячої літератури.

понеділок, 9 листопада 2020 р.

Екологічна просвіта в бібліотеках

Негативний вплив людини на довкілля швидко зростає. Однією з причин є низькій рівень екологічної культури населення. Усвідомлення важливості екологічного виховання, спонукало бібліотеки Добропілля  взяти на себе роль інформаційно-просвітницьких центрів з питань охорони навколишнього середовища. Головним завданням книгозбірень стала систематизація та забезпечення швидкого доступу до матеріалів екологічної тематики, включно з інтернет-ресурсами, та відстеження й акумуляція інформації щодо поточного екологічного стану громади.

Останнім часом в Добропіллі активно  розвивається система роздільного збирання побутових відходів. Адже, саме утилізація відходів набуває вирішального значення для зниження впливу людини на довкілля. Добропільська міська ЦБС підтримала проєкт громадської спілки Добропільського територіального об'єднання власників житла НАДІЯ «ЕКОМІСТО=ЕКОДІМ», що впроваджується за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу. В межах проєкту в жовтні-листопаді в мережі бібліотек пройшла низка екологічних заходів, спрямована на підвищення екологічної культури населення.


На поточний момент в бібліотеках
  • наявна система інформування з питань охорони навколишнього середовища;
  • проводяться практичні заняття з екологічної культури для школярів,
  • відбуваються просвітницькі еко-зустрічі для мешканців громади;
  • доступні контейнери для роздільного збору відходів.
  

Наразі, кожен відвідувач бібліотеки має можливість не лише дізнатись про екологічні проблеми міста, а й взяти участь у їх вирішенні. Таким чином бібліотеки крім просвітницьких осередків виконують функцію центрів активізації громадськості в напрямку покращення якості життя в ОТГ.

вівторок, 27 жовтня 2020 р.

Сучасна бібліотека – елемент суспільного розвитку громади

Добропільська міська Централізована система стоїть на порозі великих змін. В умовах децентралізації та створення Добропільської міської ОТГ мережа публічних бібліотек Добропільщини набуде нового структурного вигляду, розширить свої зони обслуговування та забезпечуватиме ефективне функціонування новоствореної бібліотечної системи.

Сучасна бібліотека є інформаційно-дозвіллєвим центром у громаді, надає вільний доступ до своїх ресурсів та послуг, створює комфортний і сприятливий фізичний та віртуальний простір, який відкриває можливості для розвитку й навчання мешканців громади, незалежно від віку і статі, сприяє задоволенню їхніх інформаційних, дозвіллєвих і творчих потреб.


Головною метою кожної бібліотеки є забезпечення інформаційних, освітніх та культурних потреб користувачів через організацію роботи бібліотечної системи як соціального центру місцевої громади.

Робочою групою Добропільської міської ЦБС було розроблено та запропоновано до публічного обговорення «Стратегію розвитку бібліотек Добропільської міської ЦБС 2021-2023 рр.», яка була підготовлена в межах проєкту «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року», що реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

16 жовтня 2020 р. в Центральній міській бібліотеці відбулась публічна презентація «Стратегії». На зустріч завітали представники ОМС – начальник відділу культури і туризму Добропільської міської ради Юлія Миколаївна Літвінова, депутат Добропільської міської ради Валентина Миколаївна Орлова, представники бібліотечної спільноти та лідери громадського руху в Добропіллі.


На наступні три роки бібліотеки Добропільської міської ЦБС  визначили цілі й завдання, спрямовані на задоволення потреб клієнтів бібліотек, на удосконалення якості обслуговування користувачів, на професійний розвиток бібліотечних працівників та формування позитивного іміджу бібліотек в громаді.

Реалізація стратегії не можлива  без гарантованого бюджетного фінансування основних бібліотечних послуг, утримання та оперативного оновлення матеріально-технічної бази бібліотек, що забезпечить їхню ефективну діяльність і якісне обслуговування користувачів.

Враховуючи проблеми бюджетного фінансування, бібліотекарі розглядають можливості партнерства та співпраці з неурядовими громадськими організаціями для залучення додаткового фінансування на реалізацію спільних проектів.

Для невеликих міст/сіл бібліотека – це не лише місце, де можна прийти за книгами чи періодичними виданнями, це в першу чергу центр громадського і культурного життя. Тож найважливішім завданням для бібліотек і бібліотекарів є нерозривний зв'язок з громадою, відповідність бібліотечних сервісів і послуг потребам і очікуванням мешканців.

неділя, 18 жовтня 2020 р.

Діяльність публічних бібліотек Добропілля в умовах карантину

16 жовтня відбувся семінар Добропільської міської централізованої бібліотечної системи «Діяльність публічних бібліотек Добропілля в умовах карантину». З якими труднощами зіткнулись бібліотекарі через пандемію? Як змінились послуги бібліотеки в умовах фізичного дистанціювання? В яких умовах доведеться працювати в 2021 році? Як після карантину зміниться користувач бібліотеки та що стане пріоритетним для нього? Ці та інші питання обговорювались на семінарі.


2020-й став роком випробувань та викликів в усіх сферах життя. Через пандемію ми втратили деякий час в повноцінному спілкуванні з користувачами. Натомість карантинні обмеження спонукали до організації дистанційної роботи. Бібліотекарам довелось розширювати власні компетенції в інформаційно-цифровому просторі, опановуючи нові платформи й додатки. Й одночасно, аби підтримати наших користувачів, перейти в режим онлайн та активізуватись в соціальних мережах. Так в онлайн-форматі проходили:

Починаючи з квітня кількість реакцій на публікації, розміщені в Facebook та Instagram, зросла в 6 разів, а відвідування сайтів бібліотек – в 2,5 рази. Відкриттям року стала  мережа TikTok, яку підкорила дитяча бібліотека-філія №5, збираючи тисячні перегляди відеоконтенту з популяризації бібліотек й читання.


В період карантину збільшилась кількість консультацій та довідок, наданих користувачам з використанням електронної пошти та месенджерів.  В даному контексті, намагаючись вчасно та якісно виконати інформаційний запит, ми гостро відчули відсутність автоматизованої бібліотечної інформаційної системи та необхідність модернізації інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури бібліотек.

Як тільки на території Україні були послаблені карантинні заходи, бібліотеки Добропілля розпочали видачу літератури за попереднім замовленням та відправлення повернутих книжок на обсервацію. Таким чином було створено безпечні умови обслуговування відвідувачів та роботи персоналу.

Розуміння необхідності модернізації бібліотек та упровадження нових моделей діяльності спонукало до пошуку нових можливостей. Наразі Добропільська міська ЦБС є учасником 3-х проєктів.

Проєкт «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року» реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Мета проєкту – підвищення інституційної спроможності 10-ти бібліотек Донецької та Луганської областей. В межах проєкту розроблено «Стратегію розвитку бібліотек Добропільської міської ЦБС на 2021-2023 рр.»  та впроваджено нову бібліотечну послугу «Простір креативного навчання». Послуга покликана стимулювати розвиток логічного та критичного мислення дітей і підлітків, розвивати у них інтерес до навчання, дослідництва та здорового способу життя, популяризувати активний та інтелектуальний сімейний відпочинок з акцентом на бібліотеках як креативних культурних просторах для навчання та сімейного дозвілля.


Проєкт «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги» реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки Європейського Союзу (програма Дім Європи). Партнери проєкту:  Публічні бібліотеки м. Орхус (Данія) та Білоруська бібліотечна асоціація. Мета проєкту – навчити бібліотекарів створювати інноваційні бібліотечні послуги, які розвиватимуть культурні та творчі індустрії цих країн, з використанням спеціальної методології «Дизайн-мислення для бібліотек». В процесі навчання було розроблено концепцію нової креативної послуги «Бібліотечна фотомайстерня», в форматі вільного спілкування молоді фотографи опановують мистецтво фотографії, набувають практичного досвіду для подальшого використання навичок в професійній діяльності або як хобі.


Проєкт «Медійно-цифрова освіта - основа громадської безпеки» реалізується Добропільською міською централізованою бібліотечною системою в партнерстві з ГО «Ініціатива заради добробуту» за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу. Мета проєкту – підвищити рівень згуртованості громади Добропілля та зменшити цифровий розрив між старшим і молодшим поколінням за допомогою загальноміської навчальної програми з медійно-цифрової грамотності. В межах проєкту в 3-х філіях започатковані навчання, спрямовані на  розвиток цифрових компетенцій у дорослих, опанування електронних сервісів літніми людьми, безпечне користування мережею дітьми та молоддю.


Підбиваючи підсумки, можемо зазначити, що бібліотека залишається центром громади навіть в онлайн форматі, а попит на освітні бібліотечні послуги дедалі збільшується.

вівторок, 13 жовтня 2020 р.

Сила нескорених

Щорічно 14 жовтня в Україні святкують День захисника. Це день вшанування мужності і героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України. З 2015 року цей день є державним святом, яке збігається з Днем українського козацтва і Покровом Пресвятої Богородиці.

Історія цього свята має давню традицію. Покрову Пресвятої Богородиці відзначали козаки, за що свято отримало другу назву – Козацька Покрова. Як відомо, в українській традиції Покрова тісно пов’язується із ідеями захисту від ворогів: згідно літописів князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Русь під покров Божої Матері. Церква Покрови Пресвятої Богородиці була головною на Запорізькій Січі, а 14 жовтня одним з найважливіших днів для козаків – тоді вони проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.

Дитяча бібліотека-філія №5 створила інформаційний відеоролик «Українці – нація героїв!», в якому знайомить користувачів з історією розвитку козацтва. Адже, в найтяжчі часи іноземного поневолення козацтво було справжнім захисником рідної землі, оборонцем віри, моралі та державницьких традицій. Саме з козацького роду вийшли відомі всьому світу діячі національного відродження та визвольного руху України.


Працівники  бібліотеки-філії №4 познайомили учнів початкової школи ЗОШ №10 із життям та побутом українських козаків. Діти  із задоволенням прийняли участь в грі-вікторині «Ми козацького роду».

У 20 столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України – Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія. Найкращі традиції захисників минулого успадкували бійці сучасних Збройних сил України, які сьогодні відстоюють суверенітет України у війні з російським агресором.

Саме їм присвятили працівники Центральної міської бібліотеки віртуальну виставку «Тепло сердець – солдатам України» та книжкову вставку «Українці – нація героїв!».

У День захисника України ми вшановуємо сучасних захисників України та героїв різних епох нашої історії. Це день, коли необхідно згадати загиблих вояків і подякувати всім громадянам, які присвятили життя захисту Української держави.

середа, 30 вересня 2020 р.

Вітаємо переможців конкурсу!

Бути бібліотекарем – означає бути креативним, мати бажання постійно самовдосконалюватись й зростати над собою, опановувати нові знання й навички. Цього року  творчий потенціал колективу було спрямовано на створення відео для участі в Конкурсі презентаційних  відеороликів.


Було створено 5 робіт, які можна переглянути за посиланням. Вдячна колежанкам за активну участь в конкурсі. Отримали дуже різні за подачею, виконанням, та змістовним наповненням роботи, які презентують роботу бібліотек і відкривають їх для користувачів з незвичного ракурсу.

Оцінювання відео робіт, представлених на Конкурс, здійснювалось за 10-бальною шкалою, де 10 балів - робота справила найкраще враження, 0 балів - робота справила найгірше враження. Під час оцінювання експертам було запропоновано звертати увагу на наступні критерії:
  • тривалість відео – до 2-х хвилин;
  • чіткість та ясність основної думки відео;
  • пізнавальна інформативність і змістовність;
  • оригінальність, креативність та майстерність роботи;
  • естетичність роботи та загальне сприйняття;
  • дотримання принципів академічної доброчесності.
До складу експертної ради Оксана Бояринова  – PR-менеджер ВГО Українська бібліотечна асоціація, Катерина Вірютіна - завідуюча сектором інноватики та професійного розвитку відділу науково-методичної роботи ХДНБ ім. В.Г.Короленка , Євген Сагайдак - керівник народної студії телебачення і преси «Рожевий слон» ЦДЮТ відділу освіти Добропільської міської ради, Яна Сергєєва - головна редакторка сайту ДоброNews.City, кореспондентка ТК «Орбіта», кореспондентка міськрайонної газети «Новий шлях», Ольга  Супрядкіна  – головний спеціаліст Відділу культури і туризму Добропільської міської ради. Підсумковий результат отримано шляхом складання оцінок всіх експертів.
 
Перемогу отримала робота Бібліотеки-філії №2 м. Білозерське.


А ось користувачі своїми лайками підтримали роботу бібліотеки-філії №4 м. Білицьке.


Вітаємо переможців!  

Бібліотека – простір для натхнення та навчання

Напередодні Всеукраїнського дня бібліотек хочеться поділитися новинами!
24 вересня відбулася перша офлайн зустріч в «Бібліотечній фотомайстерні».  У багатьох виникне питання: «Що це? І яке відношення має фотомайстерня до бібліотеки?». Про все по черзі.
 

Вперше думка щодо навчання фотомистецтву майнула, коли до бібліотеки дуже засмученою прийшла постійна відвідувачка (старшокласниця). В розмові з’ясувалося, що в такому стані дівчина перебуває через одну невдалу світлину, яка в Instagram зібрала немаленьку кількість негативних відгуків. Звісно, постало питання не лише якості фото, а й правил безпеки поводження в віртуальному просторі. Замислились: як допомогти? І не лише одній відвідувачці бібліотеки, а взагалі молоді.  Далі більше – а чому лише молоді, і лише в опануванні фотомистецтва? Якщо бібліотека – це місце для навчання протягом життя, доступне для кожного, то й допомагати будемо всій громаді освоювати навички цифрової грамотності. Саме з такою масштабною ідеєю подали заявку на конкурс на участь у проєкті «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки Європейського Союзу (програма Дім Європи). Навіть не думали, що за два місяці навчання спеціальній методології «Дизайн-мислення для бібліотек» наша ідея буде змінюватись та трансформуватись декілька разів.

Бути бібліотекарем означає постійно навчатись. Метод дизайн-мислення, якому нас навчали данські тренери, перевернув свідомість і змусив подивитися на користувача бібліотеки як на головну особу. Практичні завдання, робота в групах, постійна підтримка тренерів та кураторів, спілкування з учасниками проєкту (а нас до речі було 33 представники з України та Білорусі) – все це надихало та допомогло остаточно визначитися з ідеєю й створити прототип інноваційної бібліотечної послуги.


До створення прототипу послуги долучився весь колектив Центральної бібліотеки, адже на нас очікувало багато роботи. Спочатку необхідно було провести опитування молоді, щоб з’ясувати чи не помиляємося у виборі послуги, чи потрібна вона, чи збігається наше бачення й очікування користувачів. Враховуючи умови карантину, а саме закриті для відвідування бібліотеки, довелося побігати за нашою цільовою аудиторією. опитували дітей колег та знайомих, відвідували «Простір довіри для молоді» та центр зайнятості, зустрічали молодь в парках й перехоплювали посеред вулиці. І це дало несподіваний результат. У неформальному середовищі інтерв’юери були більш розкутими й відверто висловлювали свої думки й очікування від майбутньої послуги. До речі, щодо деяких елементів, що хочуть бачити користувачі в фотомайстерні, ми навіть не замислювались. Тому сміливо говоримо, що співавторами прототипу послуги стала молодь міста.

Перше тестування прийшлося на період жорсткого карантину. Це стало певним викликом. Але допомогло спланувати роботу в рамках фотомайстерні так, аби окремі елементи послуги були доступні в різному режимі (як онлайн, так і офлайн). Надихнула й допомогла зрозуміти технічні аспекти роботи Всеукраїнська школа бібліотечного журналіста від Харківської державної наукової бібліотеки імені В.Г.Короленка. В результаті багатоетапного навчання в Добропільській центральній міській бібліотеці було започатковано інноваційну культурну послугу. 

Наразі наші користувачі в рамках «Бібліотечної фотомайстерні» мають змогу:
  • спілкуватися з однодумцями,
  • обмінюватись досвідом й творчим доробком,
  • опановувати тонкощі фотомистецтва,
  • зустрічатись офлайн та онлайн,
  • користуватись бібліотечною технікою й спеціальною літературою в години роботи бібліотеки,
  • мати постійну інформаційну підтримку.

Виходячи з попиту, плануємо запрошувати спеціалістів для проведення майстер-класів, воркшопів по фотомистецтву, блогерству, створенню та просуванню власного бренду. Сподіваємось, що наша ідея допоможе фотоаматорам опанувати мистецтво фотографії  та розповісти про себе світу. Аби бути в курсі останніх новин фотомайстерні та не проґавити цікаві зустрічі, пропонуємо зареєструватись у формі.


неділя, 20 вересня 2020 р.

Навчаємось, граємо, досліджуємо

19 вересня бібліотекарки Добропільської міської ЦБС разом з партнерами, друзями та відвідувачами тестували нову бібліотечну послугу «Простір креативного навчання». Розвивати інтерес до навчання та дослідництва  можна в різний спосіб. Ми обрали формат квестів. Розв'язуючи завдання гри, учасники розвивають логічне та критичне мислення, спільно проводять вільний час та навчаються командній роботі.
 
Перший велоквест, що проходив в рамках нової послуги був присвячений Цілям сталого розвитку. Було закодовано 17 міських локацій, які, на нашу думку, пов'язані з глобальним цілям, на кожній станції на учасників чекали завдання і лише правильне їх розв'язування давало підказку куди рухатися далі.
 

У квесті взяли участь три команди які рухались за трьома маршрутами та зібрались всі разом в одній з бібліотек міста і мали змогу обговорити всі Цілі сталого розвитку та  завдання. У вільному спілкуванні учасники здобували знання і навички необхідні для сталого розвитку.
 

Щоб гра була цікавою, змістовною і пізнавальною, бібліотекарі Добропільської централізованої бібліотечної системи й наші партнери ГО 
«Твори Добропілля» провели не один тиждень за розробкою правил, завдань і маршрутів. Маємо намір допрацювати «сценарій» і розробити пішохідний маршрут. Тож, якщо хтось не встиг долучитися до велосипедної прогулянки, не впадайте у відчай, у вас ще буде нагода прогулятись містом та дослідити Цілі сталого розвитку.
 

Маємо ще приємну новину! Нам вдалося придбати додатковий реквізит для організації квестів. Ще більше цікавинок та  головоломок чекають на наших відвідувачів. Слідкуйте за новинами на наших сторінках. Навчатись можна весело і ми це доведемо!
 
Інноваційна послуга розроблена і реалізується Добропільською міською ЦБС в партнерстві з ГО 
«Твори Добропілля» в межах проєкту «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року», що реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. 

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

неділя, 13 вересня 2020 р.

Триває конкурс на кращу бібліотечу відеопрезентацію

Якою є сучасна бібліотека? Це більш ніж просто книги. Сучасні бібліотеки трансформуються та розвиваються разом із суспільством, беручи на себе роль громадських центрів. Сьогодні бібліотека – це простір для навчання, творчого  розвитку, спілкування, та розваг. Подібні перетворення сприяють появі нових послуг та сервісів. 


З метою популяризації інноваційних бібліотечних послуг та підтримки позитивного іміджу бібліотек Добропільською міської ЦБС було оголошено конкурс на кращий презентаційний відеоролик. Детальну інформацію про конкурс можна переглянути в Положенні. Результати будуть оголошені 30 вересня. 

Кожен охочий має змогу долучитись до глядацького голосування. Переглядайте відео роботи й ставте лайки 👍 найкращій на ваш погляд презентації. Голосування триває до 29 вересня.
















пʼятниця, 11 вересня 2020 р.

Обговорюємо стратегію розвитку бібліотек

Добропільська міська ЦБС представляє до публічного обговорення Стратегію розвитку бібліотек на 2021-2023 рр.

Проект стратегії  підготовлено робочою групою з числа працівників бібліотечної системи та представників партнерських організацій спільно з експертами Української бібліотечної асоціації в межах проєкту «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року», що реалізується ВГО «Українська бібліотечна асоціація» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО). Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

Стратегія розвитку бібліотек Добропільської міської централізованої бібліотечної системи визначає візію, місію та цінності, складається з трьох напрямків:

Стратегічна перспектива «Клієнт» визначає цілі і завдання, спрямовані на задоволення потреб й очікувань наявних і потенційних клієнтів бібліотек.

Стратегічна перспектива «Процеси» визначає цілі, спрямовані на удосконалення основних процесів для найкращого задоволення потреб клієнтів.

Стратегічна перспектива «Розвиток» відображає цілі та завдання, спрямовані на удосконалення й зростання професійного потенціалу працівників бібліотеки для задоволення потреб користувачів та формування позитивного іміджу бібліотек у громаді.

Кожен напрямок має свою стратегічну ціль і завдання. Детально зі змістом стратегії можна ознайомитись за посиланням.

Бібліотеки Добропільської міської ЦБС прагнуть бути сучасними комфортними просторами для навчання, дозвілля та взаємодії мешканців Добропільської ОТГ. 

«Сучасна бібліотека» - це інноваційний центр інформаційних, цифрових та культурних послуг; це технічно оснащений, інформаційно забезпечений,  матеріально облаштований, укомплектований документами на різних носіях, та дружній до клієнтів простір.

Шановна громадо, запрошуємо вас долучитись до обговорення даної Стратегії. Свої пропозиції та зауваження можна надсилати на електрону адресу irinakozachuk1983@gmail.com з приміткою «До Стратегії» або заповнити гугл-форму.

вівторок, 8 вересня 2020 р.

ДЕНЬ ВИЗВОЛЕННЯ ДОНБАСУ ВІД НАЦИСТСЬКИХ ЗАГАРБНИКІВ

Вересень для всіх жителів Донбасу завжди знаменувався урочистостями з нагоди чергової річниці визволення нашого краю від нацистів, вшануванням ветеранів – фронтовиків, підпільників і партизанів, учасників трудового фронту,  загалом всіх тих, хто бачив і пережив війну, масовими  заходами в пам’ять про тих, чиї імена вибиті на обелісках. Водночас ця дата спонукає нас згадати й про внесок у визволення нашої Батьківщини тих, хто не відзначений нагородами та не увічнений пам’ятниками, хто назавжди залишився невідомим. Про тих, над чиїми останками не звучать салюти і про кого не написані книги. Про тих, про кого нащадки можуть сказати лише одне: «зник безвісти». Таких, на жаль, дуже багато.

Автор фото: А. Лютий

Віддаючи данину поваги тим, хто героїчно боронив свою землю, працівники Добропільської міської ЦБС підготували інформаційні заходи, які були доступні як фізично в читальних залах бібліотек, так й віртуально.

Центральна міська бібліотека запропонувала до уваги користувачів віртуальну виставку «Це нашої історії рядки», на якій представила видання, що висвітлюють події Другої світової війни і, зокрема, історії визволення Донбасу.

Бібліотека-філія №4 презентувала своїм користувачам книжкову виставку «У вогні палала рідна сторона». Бібліотекарі запропонували звернутися до сторінок історії, щоб дізнатися більше про ту перемогу, про героїв-донбасівців, про правду тієї війни. Працівники бібліотеки-філії №4, взявши участь в загальноміських заходах, створили відеохроніку мітингу, на якому мешканці міста вшанували пам'ять тих, хто загинув у роки лихоліття і подякували живим ветеранам.


Бібліотека-філія №5 презентувала підписникам своєї сторінки в Фейсбуці відеонагадування «Книга пам'яті України розповідає».

На жаль, сьогодні  нам також довелося побачити на власні очі, що таке війна. Що таке відчуття болю в душі, коли здригається рідна земля, спалахують домівки та гинуть мирні жителі. Це надзвичайно тяжке випробування. І тепер ми всі до кінця розуміємо значення слова МИР, і якими складними є кроки  до мирних днів та щасливого майбутнього.

понеділок, 24 серпня 2020 р.

День Незалежності України

В житті людини є важливі речі – це родина в якій вона зростає, друзі, що її оточують, вчителі, які допомагають зрозуміти навколишній світ. А ще є рідна країна, де ця людина народилася, живе, навчається, радіє життю.



Україна пройшла довгий шлях, щоб стати незалежною, зберегла свої традиції, мову і прагнення до свободи. Народ України, переживши немало важких періодів в своїй історії, не втратив головного – віру у свої сили. Сьогодні ми святкуємо 29-ту річницю незалежності нашої держави. Незалежність – це не просто красиве слово, це відповідальність за власну долю. Цей день є результатом тисячолітньої боротьби українського народу за право мати свою державу.

Як святкувати  день народження країни? Мабуть, найбільшим святом буде, якщо кожен українець відчує це свято у своєму серці, у своїй сім’ї, якщо для кожного це буде піднесення й натхнення. Бібліотеки Добропільської міської ЦБС запрошують користувачів зануритись в історію становлення нашої країни та відчути себе часткою великого свята.

Центральна міська бібліотека запрошує переглянути віртуальну патріотичну презентацію «Україна у просторі і часі», яка містить фотофакти та відомості з історії формування нашої держави й дізнатись з інформаційного буклету «Прапор вільної держави» яким чином продовж століть  змінювався та виглядав наш прапор.

Бібліотека-філія №1 запрошує завітати до читальної зали, де розгорнуті  книжково-ілюстративна виставка «Своє серце, Україно, я кладу тобі до ніг» та виставка-круїз «До України серцем прихилися». Історичні твори відомих політиків сьогодення та минулих років, таких як В.Ющенко, Д.Яневський, М.Грушевський, В.Винниченко заінтригують своєю відвертістю та світосприйняттям подій, а художні твори відомих письменників занурять у вирій подій, які тепер вже є історією.

Бібліотека-філія №2 пропонує увазі користувачів інтерактивну карту України «Славетні українці», на якій представлені імена  наших співвітчизників, що вплинули й продовжують впливати на хід історії. Крім цього бібліотекарі пропонують всім охочим перевірити свої знання з історії українських міст за допомогою віртуальної  вікторини «Подорож містами України».

Бібліотека-філія №3 презентує інтернет-мандри «Україна – унікальна, Україна надзвичайна». Під час віртуальної подорожі окрім огляду книг можна та помилуватись красотами українських земель.



У бібліотеці-філії №4 відбулася низка цікавих і пізнавальних заходів – патріотичний калейдоскоп «Я люблю Україну!».  Відвідувачі  мали змогу ознайомилися з постійно діючою виставкою «Я вірю в майбутнє твоє, Україно!», на якій  представлена література  з історії  нашої держави,  обереги, символи  України; взяти участь у вікторині та конкурсі малюнків на асфальті. Віртуальним користувачам було запропоновано долучитись до гри-вікторини «Україна унікальна, Україна надзвичайна» та скласти пазл-кросворд «Моя країна – Україна».

Дитяча бібліотека-філія №5 підготувала книжкову виставку «Різнобарвна Україна», на якій представлено наукові, науково-популярні та довідкові видання. Документи експозиції висвітлюють тривалий шлях, пройдений нашою державою, та перспективи розвитку України. Також представлена література розкриває історію появи українського національного прапора, його використання в Україні в різні історичні періоди, ставлення до державної символіки в наш час.

Вітаємо вас зі святом, наші любі користувачі, та запрошуємо до бібліотек.

пʼятниця, 31 липня 2020 р.

БІБЛІОТЕКИ – ОСЕРЕДКИ ЦИФРОВОЇ ОСВІТИ

Добропільська міська централізована бібліотечна система є партнером в проєкті «Медійно-цифрова освіта – основа громадської безпеки», що впроваджується ГО «Ініціатива заради добробуту» за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Основна мета проєкту – підвищити рівень згуртованості громади Добропілля та зменшити цифровий розрив між старшим і молодшим поколінням за допомогою загальноміської навчальної програми з медійно-цифрової грамотності.
Починаючи з 1-го вересня протягом двох місяців відбудеться серія навчань, яка охопить близько 200 мешканців різного віку та соціального статусу. Бібліотекарі допомагатимуть опановувати навички ефективного та безпечного використання сучасних технологій. Надалі в кожній бібліотеці Добропільської міської ЦБС буде створено осередки медійно-цифрової грамотності.


До участі в освітній кампанії запрошуються мешканці Добропілля та Білозерська. Завдяки фінансовій підтримці локації будуть забезпечені сучасним технічним обладнанням. Навчання відбудеться в Центральній міській бібліотеці, бібліотеці-філії  №2 та дитячій бібліотеці-філії №5 за різними темами:
  • оплата комунальних послуг онлайн,
  • платформи для дистанційного навчання в період карантину,
  • пенсійний фонд у твоєму смартфоні,
  • відеоподкасти в педагогічній діяльності,
  • безпечний інтернет для дітей,
  • електронна петиція - засіб впливу на владу,
  • як не стати жертвою кібербулінгу.
За консультаціями щодо участі в навчанні звертайтесь в найближчу бібліотеку:

м. Добропілля, вул. Першотравнева, 121

м. Добропілля, вул. Першотравнева, 105

м. Білозерське, вул. Шкільна, 72.

Довідка:
Програму ООН із відновлення та розбудови миру реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).
Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.»