неділя, 24 листопада 2019 р.

День пам'яті жертв голодоморів


У ХХ столітті українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Однак наймасштабнішим був Голодомор 1932-1933 років – геноцид українського народу. Цього року виповнюються 86-ті роковини злочину, що був організований більшовицьким тоталітарним режимом. Згідно з даними Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи НАН України, втрати населення на території України через надсмертність під час Великого Голоду становили 3,9 млн осіб.

До цієї страшної дати в Центральній міській бібліотеці представлено експрес-полицю «Чорні сторінки історії», працівники бібліотеки-філії №1 створили книжково-ілюстровану виставку «Чорна сповідь моєї Вітчизни», в Білозерській бібліотеці-філії № 2 оформлено інформаційну полицю-реквієм «На вікні свічка догорала», працівники Новодонецької бібліотеки-філії № 3 презентували книжкову виставку «Голодний рік, як чорна птиця над краєм змореним літав», в Білицькій бібліотеці-філії № 4 розгорнуто книжкову виставку «Пам’ятаймо… 1932-1933», дитяча бібліотека-філія № 5 представила тематичну виставку-досьє «На колінах стою перед Вами, сповідаю жалобу сумну».


Документальний та художній матеріал, представлений на виставках, висвітлює той неймовірний масштаб трагедії, яку пережила майже кожна родина,  історію Голоду 1932 – 1933 років та події, що цьому передували. Експонована література основна на архівних документах, щоденниках, усних свідченнях, дослідженнях українських та зарубіжних науковців. Крім цього користувачі отримали змогу дізнатись про репресивні заходи щодо селянства на Донбасі і в Добропільському районі зокрема.

Жалобні заходи відбулися в усіх населених пунктах України. Осторонь не залишилася й Добропільщина. Працівники Білицької бібліотеки-філії № 4  22 листопада провели для  користувачів середнього шкільного бібліографічний огляд літератури «Україна – «чорна дошка»: «1932 – 1933 рр.». Особливо привернула увагу дітей до себе книга від Українського Інституту Національної Пам’яті «Голодомор. Геноцид українського народу 1932 – 1933» київського видавництва імені Олени Теліги. Учні 2 класу Білицької ЗОШ № 10  стали учасниками хвилин пам’яті «Україна пам’ятає. Голодомор».


За традицією в четверту суботу листопада о 16.00 працівники Добропільської міської ЦБС приєднались до акції «Засвіти свічку пам’яті!» та поставили запалену свічку у вікнах своїх книгозбірень.

пʼятниця, 22 листопада 2019 р.

Україна - територія Гідності та Свободи

21 листопада ми відзначали вже шосту річницю Дня Гідності та Свободи.
В новій історії України День Гідності та Свободи – державне свято, яке має дуже важливе значення. Цього дня ми вшановуємо мужніх патріотів, які незламно стояли на захисті прав наших громадян і національних інтересів нашої країни.
Героями Майдану стали звичайні люди з різних куточків нашої держави — заробітчани, науковці, підприємці, вчителі… Якби не Майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та «воїнами світла».
З нагоди вшанування пам’яті, найкращих синив і доньок України, які стали на захист своєї Гідності, в Центральній міській бібліотеці м. Добропілля розгорнуто патріотичну полицю «Україна – країна нескорених», в Білозерській бібліотеці-філії № 2 інформаційно-патріотичну полицю «Небесна сотня на сторожі гідності», в Білицькій бібліотеці-філії № 4  розгорнуто викладку книг «Майдан у серці українців».
Аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишилася в серцях українців, працівниками було проведено низку заходів. Так в Добропільську центральну міську бібліотеку на патріотичніий урок «Україна - територія гідності та свободи» завітали учні 2-3 класів НВК № 7. Працівники Біліцької бібліотеці-філії № 4 запросили на патріотичну годину «У їхніх серцях жила Україна» учнів 2 класу ЗОШ№10.


Крім цього представники бібліотечної спільноти Добропілля приєднались до урочистого мітингу біля меморіальної плити на алеї  пам'яті Олександра Єрмакова.


День Гідності та Свободи — нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

середа, 13 листопада 2019 р.

Свято української мови в бібліотеках Добропілля

Якою мовою має розмовляти кожен українець? Звісно ж, українською! З кожним роком свідомо україномовних стає все більше, навіть в російськомовних регіонах нашої країни. День української писемності та мови, який щороку святкуємо 9 листопада – гарний привід згадати хто ми.

Це свято припадає на день вшанування преподобного Нестора-літописця. Адже дослідники вважають, що саме з його праці починається писемна українська мова. Колись навіть дітей віддавали до школи саме у цей день, після служби у церкві, де молились та просили у Нестора-літописця аби благословив майбутніх учнів.

Вже стало традицією в листопаді проводити заходи, присвячені Дню української  писемності та мови. Так в читальному залі Центральної міської бібліотеки експонується книжкова виставка «У ріднім слові цілий світ», а бібліотека-філія № 2 підготувала виставку-пошану «О слово рідне! Пращура молитва». На виставці представлені видання з історії виникнення української писемності та мови, енциклопедії, довідники з українського слововживання, різноманітні словники. Особливе місце відведено народній мудрості, кмітливості та гумору.



Не обійшлось і без змагань. 7 листопада бібліотекарі Добропільської ЦМБ завітали до учнів 6 класу НВК № 7 на літературний урок «З рідним словом міцніє держава», присвячений Дню української писемності та мови. Учні мали змогу продемонструвати свої знання, взявши участь у конкурсах: «Мовознавці», «Словограй», «Словникар».

Працівники Білицької бібліотеки-філії № 4 завітали із  заходом  «Мовні стежини для дитини» до учнів 6 класу ЗОШ № 9. Бібліотекарі  розповіли дітям про витоки української писемності, значення  мови в житті людини, почесне місце української мови серед інших мов світу.


13 листопада працівниками Новодонецької бібліотеки-філії № 3 у співпраці зі шкільною бібліотекою ЗОШ № 17 для учнів 5 класу було проведено мовознавчий квест «У царстві рідної мови»


Бібліограф Тетяна Хоружий підготувала вебліографічний посібник «Серце наше мова». У ньому зібрані корисні посилання на електронні ресурси, за допомогою яких можна перевіряти свої текстові роботи на помилки, вивчати нові слова для спілкування українською мовою, підбирати синоніми, тим самим збагачуючи свій словниковий запас.

вівторок, 5 листопада 2019 р.

Літературно-мистецький фестиваль "Кальміюс" в Добропіллі

Фестиваль «Кальміюс» народився у 2016 році і став справжнім святом мистецтва та літератури. За три попередні роки понад 150 митців з усієї України та Європи приїхали на Донеччину. Фестивальні заходи відвідало близько дванадцяти тисяч жителів регіону. «Кальміюс» зібрав найширше представництво митців і літераторів з усієї України та став упізнаваним регіональним мистецьким брендом Донеччини.
Це дійсно подія регіонального значення. «Кальміюс» -  це найкращий спосіб популяризації сучасного українського мистецтва та літератури серед жителів Сходу, це спосіб формування сучасної української культури, як частини світової культури.
Цього року місто Добропілля стало частиною 4-го літературно-мистецького  фестивалю «Кальміюс». Фестиваль охопив своїми культурними подіями шість міст регіону - Слов’янськ, Краматорськ, Дружківка, Покровськ, Костянтинівка та Добропілля. Впродовж тижня в рамках фестивалю триватимуть презентації книг, літературні зустрічі та виступи музикантів, кіноперегляди та вистави.
4 листопада в Центральній міській бібліотеці та в дитячій бібліотеці-філії №5 в рамках фестивалю пройшли літературні зустрічі з сучасними українськими письменниками та поетами.


До нас завітали:
Сергій Пантюк – поет, письменник, журналіст, громадський діяч і видавець. Член Національної спілки журналістів України (від 1993). Член Національної спілки письменників України (від 1997), її секретар (від 2011). Автор чисельних публікацій, поетичних збірок та романів. Сергій Дмитрович – це митець, який знаходиться в постійному пошуку нових форм, харизматичний, закоханий в літературу і вибагливий до себе. Водночас він дуже близький до свого читача, відвертий та щирий. Мабуть, саме тому спілкування вийшло дуже жвавим та по родинному теплим.


Євгенія Пірог - письменниця і громадська діячка, авторка і кураторка Всеукраїнської ініціативи «Додай читання» - волонтерського руху, що популяризує читання серед дітей. Цього дня Казкарка Джінні (творчий псевдонім письменниці) спілкувалась з дітками, серед яких були і  вихованці Центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю. І приїхала вона разом зі своїми помічниками: сороконіжками, що несуть дітям книжки, совою та балакучим шпаком. Казкові герої грали, читали, малювали, бешкетували разом з дітьми.


Кирило Курочка – 14-річний письменник, автор книги в стилі фентезі «Потойбіус». На зустріч з юним письменником завітали представники студії "Рожевий слон" та учні з 19-ої школи. Кирило презентував свою книгу, яку видав за допомогою телеканалу 1+1, та з якоюсь особливою теплотою розповів про те як він став справжнім письменником. Основним меседжем промови Кирила було те, що потрібно мріяти, вірити в себе, обирати те, що тобі насправді подобається робити і йти вперед. Мама Кирила, Анастасія Юріївна, своїм прикладом надихає інших батьків бути справжньою опорою для своїх дітей.


Під час творчих зустрічей автори ділились з гостями заходу своєю творчістю, цікавими історіями з їх життя, відповідали на питання шанувальників сучасної української літератури. І, звісно ж, були подарунки від письменників. Наразі мешканці Добропілля мають змогу почитати твори авторів, з якими знайомі особисто.

Більше фото дивіться тут.

Фестиваль проводиться завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні»
А також За підтримки ІСАР "Єднання" завдяки фінансуванню Фонду Ч. С. Мотта, Управління культури і туризму ДонОДА та Добропільської міської ради.
Організатори фестивалю - КМГО "Фонд розвитку громади".
Партнери фестивалю PEN Ukraine Lviv City of Literature.
Медіа підтримка – UA: Донбас та Українське радіо «Пульс».

«Ukraïner. The Movie» в Добропіллі


1 листопада 2019 року в Центральнійміській бібліотеці Добропілля відбулась прем’єра першого повнометражного фільму від творців Ukraїner — «Ukraïner. The Movie», який знято за підтримки УКФ.

«Ukraïner. The Movie» — історія про буденне життя однієї з найбільш невідомих країн європейського континенту. Фільм розповідає історії про героїв із різних куточків України, їхнє життя та побут, ремесла й мистецтво, цікаві ініціативи та культуру. Персонажі цієї стрічки не пов’язані між собою, їхні світи різні, утім, ця різність об’єднує країну. Фактично стрічка «Ukraïner. The Movie» відображає один день із життя України.

Ця подія зібрала активних громадян міста та поціновувачів українського кінематографу. На півтори години в бібліотеці запанувала атмосфера справжнього кінотеатру. На великому екрані глядачі насолоджувались чарівним краєвидами та захоплюючими історіями унікальних людей. Разом з авторами фільму подорожували країною  і досліджували досі незнані куточки.


Ще багато цікавого та дивовижного з різних куточків України можна переглянути на каналі YouTube Ukraïner.