вівторок, 9 січня 2018 р.

Щорічна бібліотечна звітність - нічний кошмар для методиста

Період Новоріччя та Різдва в бібліотеці відрізняється не тільки приємним клопотом щодо підготовки та святкування зазначених свят. Це дуже складний і напружений період підведення підсумків та звітування. Публічні бібліотеки міста Добропілля складають звіти за затвердженими формами МкУ 6-нк, 80 а-рвк. Методико бібліографічний відділ формує зведені форми 6-нк, 80 а-рвк, основні показники, "Зведення річних звітів про діяльність бібліотек сфери управління Міністерства культури і туризму України", складає міжвідомчий звіт,  збираючи інформацію по всіх бібліотеках міста - шкільних, медичної, технічної, профспілкових, бібліотеки вузу, бібліотек профтехучилищ. Обов'язково надається план ЦБС на майбутній рік і звіт про проведену роботу в 2017 році. Таким чином доводиться зіпсувати цілу купу паперу, а попереду ще електронний звіт в загальноукраїнський системі ЕСМаР.  
Нічний кошмар методиста - річна звітність бібліотек ЦБС 
Ночные кошмары — вещь, конечно, хорошая, но ещё не отменяли необходимости идти на работу.
При підготовці звітів я відчуваю себе не методистом, а бухгалтером, або програмістом -  безліч зрозумілих і недуже цифр, настільки вже мерехтять перед очима, що в якісь момент ти розумієш, що перестаєш усвідомлювати логіку та послідовність складання звітності. Одні й ті самі цифри переходять з одного звіту в інший, повторюються декілька разів, а деякі взагалі відображаються в іншому тільки  як складова частина. І недопустимі будь які розбіжності, кожна табличка, як пазлик повинна сходитися по горизонталі і вертикалі.  
Але, я вважаю що  роботу бібліотеки статистичні показники у цифровому вигляді  ніколи повноцінно відобразити не зможуть. Так, ймовірно, що коли ці форми приймалися, ще за радянських часів, для влади було важливо відслідковувати наприклад процент охвату жителів та книгозабезчення на жителя та на користувача, адже бібліотека була одним із головних інструментів радянської пропаганди. 
Зараз не рідко можна почути  як  бібліотеки звинувачують в тому, що вони мають вигляд ще "совкових" часів, але мабуть, потрібно починати змінювати формат бібліотечної роботи саме  із звітування для Міністерства культури, яке повністю дублює форми сересеровських часів? Може тоді і бібліотекарі, і методисти будуть мати набагато більше часу та бажання осучаснювати свої заклади, а не працювати для галочки ти циферки у звіті? Ну це так... просто думки вголос, бо неможливо через це пройти і не замислитися - навіщо українські  бібліотеки впрягли в ярмо бюрократської звітності. 
Як же працювали бібліотеки Добропільської міської централізованої бібліотечної системи в 2017 році? 
Аналіз статистичних показників діяльності бібліотек
Добропільської міської ЦБС в 2017 році
 Розвиток бібліотечної справи в 2017 році в бібліотеках Добропільської міської ЦБС відбувався в напрямках удосконалення системи бібліотечно-інформаційного обслуговування населення на основі збільшення кількості та якості масових заходів, зміцненню старих та налагодженню нових партнерських стосунків з закладами міста та представниками громадських об’єднань а також завдяки участі в різних проектах та грантах.
На кінець звітного року загальний книжковий фонд склав  171843  примірників документів. Протягом 2017  року послугами книгозбірень скористалось 10314 читачів –  16,5 % від загальної кількості населення міського населення  Великого Добропілля, яким було видано  243050 прим. творів друку.
Кадри.
Діяльність книгозбірень  забезпечували 24 бібліотечних працівника системи, з них  19 осіб (79,1%) спеціалісти галузі. 
Користувачі бібліотек.
Протягом останніх років кількість користувачів послуг бібліотек залишається стабільна на майже одному рівні, в 2017 році обслужено 13338 користувачів, що на 153 більше, ніж в 2016 році. А згідно єдиної реєстрації у 2017 році записано  – 10314 користувачів, що також більше на 269 в порівннянні з 2016 роком.
 Бібліотечні фонди.
Станом на 1.01.2017р. загальний книжковий фонд книгозбірень міста Добропілля нараховує 171843 примірника. Книги державною мовою нараховують  71498 прим. (41,6 %) із загального числа документів.
Останнім часом прослідковується  тенденція до зменшення обсягів фондів публічних бібліотек, списується зношена та застаріла література та періодичні видання. Але в 2017 році збільшився фонд україномовної літератури в порівнянні з 2016 роком. 
Вагома частка фонду 109256 (63,5%) представлена документами гуманітарного змісту, з яких 100512 – художня література, що становить 58,5% від загального масиву. Суспільного характеру -32958 документів. Фонд природничих наук становить 11430 прим. Фонд з технічних наук – 18199 прим.
 Надходження.
Протягом 2017 року фонди бібліотек Великого Добропілля поповнились на 4520 примірників. (з місцевого бюджету книг – 892 примірника та передплачено 1813 періодичних видань), що є найбільшим показником за останні 5 років.

 Передплата періодичних видань в Добропільській міській ЦБС склала 71 назв газет та журналів. На І півріччя  2018  року для бібліотек-філій та ЦМБ  передплачено 39 назв періодичних видань.
Книгозабезпеченність друкованою продукцією на одного читача в місті складає 15 видань,  Книгозабезпеченість на одного жителя становить 2,8 (нормою вважається 2-3).                           Вибуття документів.
Динаміка вибуття документів в 2017 році продовжує знижуватися. Обсяг вилученої літератури із загального фонду бібліотек Добропільської міської ЦБС на кінець  2017 року склав 5984 прим. Із загальної кількості вилучених документів в бібліотечній системі – 2975 прим. складають видання галузевої літератури, 3009 прим. – художня література.

 Відвідування
Показник відвідувань, який відображається в затвердженій МКУ формі 6-НК, і являє собою суму показників відвідувань бібліотеки та відвідувань сайтів становить в 2017 році 200682, що на 21633  одиниць більше, в порівнянні з 2016 роком. При цьому показник відвідувань саме залів бібліотеки залишається стабільним і становить 62983 відвідування. Популярністю користуються бібліотечні сайти і збільшення їх відвідувань це доводить. В 2016 році налічувалось 116561, в 2017 році на бібліотечні сайти та блоги завітало 137699 користувачів.

Збільшення користувачів веб-сайтів пояснюється активної роботою бібліотечних фахівців в мережі Інтернет, популяризацією бібліотечних послуг в соцмережах, зокрема у Facebook та Instagram. Треба зазначити, що сайти стабільно поповнюються новою оперативною інформацією.

 Сумна тенденція зниження відвідуваності сайтів спостерігається тільки в дитячій бібліотеці-філії № 5, всі інші бібліотеки значно покращили показники відвідуваності своїх сайтів. Крім того в цьому році до мережі Інтернет було підключено бібліотеку-філію № 3, працівники якої почали вести власний бібліотечний блог.

Збільшився показник відвідувачів масових заходів, в 2015 році він становив – 6115, в 2016 – 7317, в 2017 році – 8887 відвідувачів, що обумовлено  збільшенням проведених масових заходів та покращенням їх якості.

 Книговидача.
У минулому 2016 році виявлено не значне сповільнення темпу росту кількості видач документів. А на 1.01.2017 р. книговидача склала 243050  прим., що на 2000 прим. більше ніж у 2016 році.
В книгозбірнях Добропільської ЦБС середній показник читаності становить 18,2 книги на рік.
Обертаність єдиного книжкового фонду в ЦБС залишається стабільним показником 1,4.
Комп’ютеризація бібліотечних технологій.
Станом на 1.01.2017 р. парк комп’ютерної техніки книгозбірень  нараховує 37 комп’ютерів, що на 1 більше в порівнянні з 2016 роком. Мультимедійної техніки як і в минулому році залишилося 11 одиниць, парк копіювально-множувальної техніки зменшився на 3 одиниці техніки.  
На сьогодні в  Добропільській МЦБС досягнуто 100 % комп’ютеризації бібліотек. Всі бібліотеки використовують можливості АРМ.
До мережі Інтернет має доступ 6 бібліотечних установ з 6. Всі підключені бібліотеки забезпечують безкоштовний доступ до електронних ресурсів мережі. Протягом 2017 року для популяризації своїх послуг бібліотеки ЦБС активно використовували свої сайти. Актуальною послугою  залишається допомога в оформленні перепусток в зону АТО, в цьому році з'явилися запити користувачів щодо допомоги роботи з особистим кабінетом на сайті ПФУ.
Загальні висновки.
В 2017 році спостерігається тенденція щодо збільшення основних показників діяльності бібліотек: числа зареєстрованих користувачів, відвідувань веб-сайтів, книговидач, обсягів бібліотечних фондів, що пояснюється збільшенням бібліотечним фахівців в мережі бібліотек Добропільської ЦБС та постійним контролем підвищенням кваліфікації працівників та рівнем самоосвіти.
Для втілення в життя творчих задумів, розширення переліку інформаційно – бібліотечних послуг та підвищення якості роботи було запроваджено ряд інновацій, які стали можливими завдяки проектній діяльності бібліотек.  
Бібліотекарі Добропільської міської ЦБС  і надалі будуть продовжувати використовувати нові можливості активних форм роботи з користувачами. Широкий доступ до інформації сприятиме розвитку пізнавальних та творчих здібностей; створюються різні можливості в пошуку інформації для читачів різних вікових груп; допомагає становленню та розвитку інформаційної та інтелектуальної культури.


Зав. МБВ
Добропільської МЦБС                                                                            О.В. Шуман

Немає коментарів:

Дописати коментар