Протягом багатьох віків трансформується суспільство, започатковуються нові цінності, відживають своє старі порядки. Як правило, ініціатором змін є молодь. Проте деякі питання залишаються одвічно незмінними: «Якою повинна бути молодь аби стати рушійною силою змін» та «Чи легко бути молодим»?
Знайомтесь: молоде обличчя бібліотек Добропілля – Ірина Козачук, заступник директора Добропільської міської ЦБС.
З перших хвилин розумієш: перед тобою не функціонер, а людина, що вболіває за справу. Відчуваєш наскільки Ірина живе проблемами міста, станом культури, місцем бібліотек в громаді. Та найголовніше, вона вміє запалювати інших у своєму бажанні перетворювати бібліотеки на відкриті громадські простори. Відповідаючи на перше питання «Якою має бути молодь?», Ірина не вагаючись каже: «Для того, щоб змінювати світ навколо себе молодь повинна бути небайдужою. Аби чогось досягти, треба діяти: шукати, брати участь, бути відкритим до найфантастичніших ідей. Сьогодні саме бібліотеки стали комфортними платформами для громадської активності».
Зовні Добропільські бібліотеки виглядають звичайно, але вони давно припинили бути книгосховищами й перетворились на простори, де кожен знайде місце для себе, в тому числі й молодь. Ось лише невелика частина ініціатив, які відбулися завдяки активної участі нашої героїні, співпраці з громадськими організаціями, та залученню небайдужої молоді:
- На поточний момент Добропільська ЦБС бере участь у двох міжнародних проєктах: «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги», що реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки Європейського Союзу, та «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року», що реалізується ВГО «Українська бібліотечна асоціація» в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру.
- Проект «Добропілля – територія змін» допоміг залучити громаду міста до участі у вивченні рідного краю, дослідженні культурного потенціалу міста, та пошуку можливостей його розвитку.
- Починаючи з 2015 року мешканці міста мають змогу переглядати в бібліотеках й обговорювати найцікавіші світові документальні стрічки про права людини в рамках Програми «Кіноклуб Docudays UA в бібліотеці».
- Взявши участь в проєкті Арт-резиденції «Дифузії», співробітники бібліотеки стали активними помічниками, а бібліотека перетворилась на галерею, для демонстрації робіт учасників.
- Приєднавшись до світового екоруху «Зелені бібліотеки», добропільські книгозбірні популяризують ідею відповідального споживання та власним прикладом заохочують мешканців міста з повагою ставитись до довкілля. Наразі в бібліотеках діє екомайстерня «Green-Art», де кожен охочий може долучитись до створення екологічних речей із вторинної сировини; відбувається сортування відходів, облаштовується навколишня територія.
Активна бібліотека від користувача Marina Kirillova
Цей перелік можна продовжувати й далі. Та повертаючись до питання «Чи легко бути молодим?», - Ірина замислилась, - «Ні, не легко, але дуже цікаво. Це постійний виклик, в першу чергу собі. Постійне навчання та рух вперед».