Зміни в сучасному суспільстві викликають необхідність інноваційної діяльності, пошуку сучасних форм і методів роботи в бібліотеці. Методичний підрозділ Добропільської міської ЦБС є справжньою творчою лабораторією для бібліотек системи, який орієнтуючись на розвиток творчого потенціалу співробітників ЦБС, надає всебічну допомогу, адже престиж бібліотечної професії і бібліотек в цілому багато в чому залежить від рівня професійної майстерності бібліотекарів.
Стрімкий розвиток комп’ютерної техніки та впровадження новітніх інформаційних технологій призводять до кардинальних змін у процесах бібліотечної діяльності, викликають необхідність переосмислення основних напрямів бібліотечного обслуговування в умовах електронного середовища. Зараз читачі комп’ютерно грамотні, володіють мобільними телекомунікаційними приладами. Вони хочуть отримувати багато і на відстані. А отже ми спостерігаємо тенденції зростаючого дистанційного сервісу. На це слід націлитися всім бібліотекам, та всім співробітникам бібліотек. Дистанційне обслуговування стає визначальною рисою бібліотек, як інфосередовища. Здається, в цьому криється майбутнє.
Що таке технології веб 2.0? Якщо дуже коротко це контент, який наповнюються не тільки власником, а й користувачами. Яскраві приклади такий інформаційних технологій - сервіси, назви які ви бачите на екрані. Поява цих технологій зумовила стрімке зростання активності користувачів. З розвитком веб 2.0 інтернет став цінним не як джерело інформації, а як засіб (інструмент) комунікації. На прикладі Добропільської міської ЦБС використання Goggle –календаря дуже добре відображає всі переваги веб 2.0.
Отже для бібліотек відкритий новий рівень можливостей. Споживачами послуг давно вже стали не тільки безпосередні, але й віддалені читачі. Аналізуючи статистику відвідувань, стає зрозуміло що їх кількість вже значно перебільшує кількість читачів, які прийшли безпосередньо до бібліотеки. Тому перед бібліотекарями постають нові вимоги щодо професійних знань та вмінь, адже тепер нам важливо привертати та утримувати увагу відділених користувачів.
В Добропільській міській ЦБС найпершим запрацював сайт Центральної міської бібліотеки в 2010 році. На сьогоднішній день всі бібліотеки –філії ведуть сайти чи блоги, та активно популяризують свої послуги в соцмережах. Але потрібно розуміти що зараз просто наповнювати свій інформаційний майданчик інформацією, навіть найцікавішою та на найкориснішею це замало. Сучасність вимагає творчого та креативного підходу, що є запорукою успіху.
Спостереження доводять, що активна популяризація будь-то каналу ютуб, чи блогу, чи сайту значно більше привертає увагу віддалених користувачів саме через сторінки в соціальних мережах. Спеціально просто так заходити на сторінку бібліотеки навряд чи хтось буде, потрібно розуміти що ми живемо в суспільстві де панує жорстока конкуренція за покупця, споживача, користувача і читача.
Процес обслуговування читачів – складний процес, він ще довго буде поєднувати як традиційні, так і сучасні інформаційні технології. Інтернет-технологій дали змогу бібліотекам не тільки перейти на новий рівень обслуговування, тепер ми ще маємо можливість більш якісно підходити до власної самоосвіти. Адже сучасні бібліотекарі повинні не лише орієнтуватися в питаннях інформаційно-комунікаційних ресурсів та технологій, але й практично вміти застосовувати ці знання.
Я хочу зазначити, що в опануванні нових можливостей для бібліотек, які мають доступ до мережі інтернет нам дуже допомагають вебінари Марини Орешко та блог, який вона веде «Роза Веторов. Север». До речі, в опануванні нових сервісів, форм та методів роботи дуже допомагає і професійне спілкування у Facebook тому закликаю Вас додаватися у друзі, підписуватися на новини сторінки «Добропільська міська ЦБС» та звичайно, спілкуватися.
Отже, розвиток онлайн-сервісів забезпечує широкі можливості «цифрового» майбутнього бібліотек. В електронному інтерактивному форматі пропонуються безкоштовні готові технологічні рішення, що уможливлюють створення: дошок оголошень, електронних пам’яток і закладок, листків-сигналів, гостьових книг, віртуальних виставок та бібліотечних плакатів, екскурсій та турів, тестів, вікторин, пазлів, ребусів та багато чого іншого. Використання цих сервісів обмежується тільки Вашою фантазію.
Сьогодні я пропоную познайомитися з сервісами, які успішно опанували бібліотекарі Добропільської міської ЦБС та використовують в роботі.
У візуалізації існує особливий спосіб подачі текстової інформації: хмара слів. Суть методики полягає в тому, що досліджуваний об'єкт або явище описується у вигляді набору ключових слів (хмари слів), які особливим чином вписуються в графічну фігуру. В голові візуала картинка починає асоціюватися з набором слів, що полегшує засвоєння нового матеріалу. У той же час, хмара слів може бути хорошою ілюстрацією до статті, матеріалу.
Он-лайн сервісів для створення хмар слів дуже багато в мережі Інтернет https://wordart.com поки подобається найбільше. Сервіс дозволяє скористатися формами, а також можна додавати свої, вибираючи кольори і шрифти. Шкода тільки що при написанні тексту кирилицею є певні обмеження, але це невеликі незручності в порівнянні з величезними перевагами цього онлайн-сервісу.
Сервіс Poster My Wall (https://ru.postermywall.com) - безкоштовний сервіс для створення плакатів, відеороликів, графіки на основі тисяч шаблонів. Є російськомовна версія. У цьому сервісі можна робити цікаві постери і плакати. Завантажити на комп'ютер можна безкоштовно, але з великим рекламним написом, є можливість ділитися в соціальних мережах і вставляти на блозі і сайті. У цій програмі ми створюємо цікаві закладки до різноманітних ювілейних або пам'ятних дат. За допомогою цього ресурсу можна створювати і анімаційні оголошення. Такі гіф-картинки на сторінках соціальних мереж привертають увагу, про це говорить і постійно-відстежувана статистика. Такими публікаціями діляться і відповідно їх бачать більше людей.
Завдяки приголомшливому набору функцій на платформі Canva https://www.canva.com перетворювати ідеї в чудові дизайни дуже просто. Досить підібрати найбільш підходящу графіку, фотографії та шрифти, а потім скористатися конструктором Canva, щоб створити дизайн.
Незалежно від того, що буде являти собою ваш наступний дизайн: творчий колаж, графіка для соціальних мереж або навіть макет веб-сторінки, - за допомогою функцій Canva кожен може створювати чудові роботи. Тут дуже багато заготовлених за розмірами шаблонів, є спеціальні шаблони для візиток, листівок, інфографіки, плакатів, постерів і афіш, крім того спеціальні шаблони для популярних соцмереж.
Хороша штука - інфографіка! Подати великий обсяг даних в зручному форматі, що дозволило б сфокусуватися на дійсно важливі речі без втрати при цьому зв'язку окремих елементів з єдиним цілим, може бути нелегким завданням. З одного боку, ми маємо океани інформації, яка генерується постійно, з іншого - сучасного інтернет-користувача з низькою концентрацією уваги.
Як прорватися через цей хаос, щоб донести важливе повідомлення своєї цільової аудиторії? Вихід є - скористайтеся таким інструментом, як інфографіка! Одним з найпростіших сервісів для її створення є - Easel.ly. https://www.easel.ly Easel.ly - це онлайн-сервіс для швидкого створення інфографіки з використанням готового шаблону або «з нуля». Сервіс англомовний, але зі зрозумілим інтерфейсом, в якому нескладно розібратися.
Можна почати роботу як з готового шаблону, так і з порожньої сторінки, на яку додаємо потрібні елементи і оформлення. Можна завантажувати свої зображення (до 60). Знову ж, не всі шрифти підтримують кирилицю.
www.thinglink.com це дуже простий інструмент, який дозволяє створити інтерактивний матеріал при мінімумі витрат. Є можливість додати посилання на що завгодно: фото, відео, аудіо, який не будь сайт. Що робить цей сервіс незамінний для створення простих інтерактивних плакатів або віртуальних виставок. Приклади наших робіт ви можете бачити на екрані.
Prezi (https://prezi.com) - це веб-сервіс, за допомогою якого можна створити інтерактивні цікаві мультимедійні презентації з нелінійної структурою. Але сервіс цей «важкий» в тому сенсі що вимагає і гарної комп'ютерної машини з високими параметрами, і хорошого підключення до мережі Інтернет. Сервіс англомовний, але існує багато російськомовних майстер-класів по його освоєнню на каналах YouTube.
На мій погляд, перевага в створенні презентацій і не тільки, має інший сервіс. Genial.ly (https://www.genial.ly) це цікавий web-сервіс для створення різноманітного інтерактивного контенту: презентацій, інтерактивних плакатів, ігор, інфографіки та т.д.
Сервіс також англомовний, але легше в освоєнні, має багато цікавих засобів для залучення уваги, а також дає можливість будь-який елемент зробити інтерактивним, тобто зробити прив'язку на посилання. У Prezi.com, на жаль, такої можливості немає, є можливість тільки додати безпосередньо посилання на відео з YouTube. Це значно обмежує його використання.
При створенні інтерактивного контенту в Genial.ly можна інтегрувати веб-ресурси, текстову інформацію, відео, аудіо та будь-які вбудовуються об'єкти (презентації, ігри). Можна змінювати розмір всіх елементів, переміщати їх і видаляти.
Це були приклади, спрямовані на привернення уваги віддалених користувачів. Але існує також багато досить цікавих сервісів, які дозволяють створювати зворотний зв'язок з реальними відвідувачами бібліотеки. Це сервіси для створення квестів, вікторин, всіляких загадок і ребусів.
Вашій увазі можливості сервісу Kahoot, https://create.kahoot.it/share який допоможе залучити до активності, мабуть, будь-яку цільову аудиторію.
В цей інструмент не можливо не закохатися. Його використання є прекрасною заміною покупці дорогих пультів для системи зворотного зв'язку. Все, що вам знадобиться це свій комп'ютер, проектор та наявність смартфонів у аудиторії. Процес перевірки розуміння, або обговорення якогось питання перетвориться в справжню захоплюючу гру!
Вибирайте цікаві сервіси для себе творите і фантазуйте, ламайте стереотипи! Давайте разом покажемо суспільству що грамотність, креатив і творчість починаються в бібліотеках!
Шуман О.В. - зав. МБВ Добропільської міської ЦБС