понеділок, 20 травня 2019 р.

Використання інтернет-ресурсів в практиці, як інноваційна робота в бібліотеці

Зміни в сучасному суспільстві викликають необхідність інноваційної діяльності, пошуку сучасних форм і методів роботи в бібліотеці.  Методичний підрозділ Добропільської міської  ЦБС є справжньою творчою лабораторією для бібліотек системи, який  орієнтуючись на розвиток творчого потенціалу співробітників ЦБС, надає всебічну допомогу, адже престиж бібліотечної професії і бібліотек в цілому багато в чому залежить від рівня професійної майстерності бібліотекарів.

Стрімкий розвиток комп’ютерної техніки та впровадження новітніх інформаційних технологій призводять до кардинальних змін у процесах бібліотечної діяльності, викликають необхідність переосмислення основних напрямів бібліотечного обслуговування в умовах електронного середовища.  Зараз читачі комп’ютерно грамотні, володіють мобільними телекомунікаційними приладами. Вони хочуть отримувати багато і на відстані. А отже ми спостерігаємо  тенденції  зростаючого дистанційного сервісу. На це слід націлитися всім бібліотекам, та всім співробітникам бібліотек. Дистанційне обслуговування стає визначальною рисою бібліотек, як інфосередовища. Здається, в цьому криється майбутнє.

Що таке технології веб 2.0? Якщо дуже коротко це контент, який наповнюються не тільки власником, а й користувачами. Яскраві приклади такий інформаційних технологій - сервіси, назви які ви бачите на екрані.  Поява цих технологій зумовила  стрімке зростання активності користувачів. З розвитком веб 2.0 інтернет став цінним не як джерело інформації, а як засіб (інструмент) комунікації. На прикладі Добропільської міської ЦБС  використання Goggle –календаря  дуже добре відображає всі переваги веб 2.0. 

Отже  для бібліотек відкритий новий рівень можливостей. Споживачами послуг давно вже стали не тільки безпосередні, але й віддалені читачі.  Аналізуючи статистику відвідувань, стає зрозуміло що їх кількість вже значно перебільшує кількість читачів, які прийшли безпосередньо до бібліотеки. Тому перед бібліотекарями постають нові вимоги щодо професійних  знань та вмінь, адже тепер нам важливо  привертати та утримувати увагу відділених користувачів.

В Добропільській міській ЦБС найпершим запрацював сайт Центральної міської бібліотеки в 2010 році. На сьогоднішній день всі бібліотеки –філії ведуть сайти чи блоги, та активно популяризують свої послуги в соцмережах. Але потрібно розуміти що зараз просто наповнювати свій інформаційний майданчик інформацією, навіть найцікавішою та на найкориснішею це замало. Сучасність вимагає творчого та креативного підходу, що є запорукою успіху. 

Спостереження доводять, що активна популяризація будь-то каналу ютуб, чи блогу, чи сайту значно більше привертає увагу віддалених користувачів саме через сторінки в соціальних мережах. Спеціально просто так заходити на сторінку бібліотеки навряд чи хтось буде, потрібно розуміти що ми живемо в суспільстві де панує жорстока конкуренція за покупця, споживача, користувача і читача.  

Процес обслуговування читачів – складний процес, він ще довго буде поєднувати як традиційні, так і сучасні інформаційні технології. Інтернет-технологій дали змогу бібліотекам не тільки перейти на новий рівень обслуговування, тепер ми ще маємо можливість більш якісно підходити до власної самоосвіти. Адже сучасні  бібліотекарі повинні не лише орієнтуватися в питаннях інформаційно-комунікаційних ресурсів та технологій, але й практично  вміти застосовувати ці знання.

Я хочу зазначити, що в опануванні нових можливостей для бібліотек, які мають доступ до мережі інтернет нам дуже допомагають вебінари Марини Орешко та блог, який вона веде «Роза Веторов. Север». До речі, в опануванні нових сервісів, форм та методів роботи дуже допомагає і професійне спілкування у Facebook тому закликаю Вас додаватися у друзі, підписуватися на новини сторінки «Добропільська міська ЦБС» та звичайно, спілкуватися. 

Отже, розвиток онлайн-сервісів забезпечує широкі можливості «цифрового» майбутнього бібліотек. В електронному інтерактивному форматі пропонуються безкоштовні готові технологічні рішення, що уможливлюють створення: дошок оголошень, електронних пам’яток і закладок, листків-сигналів, гостьових книг,  віртуальних виставок та бібліотечних плакатів, екскурсій та турів, тестів, вікторин, пазлів, ребусів та багато чого іншого. Використання цих сервісів обмежується тільки Вашою фантазію.
Сьогодні я пропоную познайомитися з сервісами, які успішно опанували бібліотекарі Добропільської міської ЦБС та використовують в роботі. 

У візуалізації існує особливий спосіб подачі текстової інформації: хмара слів. Суть методики полягає в тому, що досліджуваний об'єкт або явище описується у вигляді набору ключових слів (хмари слів), які особливим чином вписуються в графічну фігуру. В голові візуала картинка починає асоціюватися з набором слів, що полегшує засвоєння нового матеріалу. У той же час, хмара слів може бути хорошою ілюстрацією до статті, матеріалу.
Он-лайн сервісів для створення хмар слів дуже багато в мережі Інтернет  https://wordart.com поки подобається найбільше. Сервіс дозволяє скористатися формами, а також можна додавати свої, вибираючи кольори і шрифти. Шкода тільки що при написанні тексту кирилицею є певні обмеження, але це невеликі незручності в порівнянні з величезними перевагами цього онлайн-сервісу.

Сервіс Poster My Wall (https://ru.postermywall.com) - безкоштовний сервіс для створення плакатів, відеороликів, графіки на основі тисяч шаблонів. Є російськомовна версія. У цьому сервісі можна робити цікаві постери і плакати. Завантажити на комп'ютер можна безкоштовно, але з великим рекламним написом, є можливість ділитися в соціальних мережах і вставляти на блозі і сайті. У цій програмі ми створюємо цікаві закладки до різноманітних ювілейних або пам'ятних дат. За допомогою цього ресурсу можна створювати і анімаційні оголошення. Такі гіф-картинки на сторінках соціальних мереж привертають увагу, про це говорить і постійно-відстежувана статистика. Такими публікаціями діляться і відповідно їх бачать більше людей.

Завдяки приголомшливому набору функцій на платформі Canva https://www.canva.com перетворювати ідеї в чудові дизайни дуже просто. Досить підібрати найбільш підходящу графіку, фотографії та шрифти, а потім скористатися конструктором Canva, щоб створити дизайн.
Незалежно від того, що буде являти собою ваш наступний дизайн: творчий колаж, графіка для соціальних мереж або навіть макет веб-сторінки, - за допомогою функцій Canva кожен може створювати чудові роботи. Тут дуже багато заготовлених за розмірами шаблонів, є спеціальні шаблони для візиток, листівок, інфографіки, плакатів, постерів і афіш, крім того спеціальні шаблони для популярних соцмереж.

Хороша штука - інфографіка! Подати великий обсяг даних в зручному форматі, що дозволило б сфокусуватися на дійсно важливі речі без втрати при цьому зв'язку окремих елементів з єдиним цілим, може бути нелегким завданням. З одного боку, ми маємо океани інформації, яка генерується постійно, з іншого - сучасного інтернет-користувача з низькою концентрацією уваги.
Як прорватися через цей хаос, щоб донести важливе повідомлення своєї цільової аудиторії? Вихід є - скористайтеся таким інструментом, як інфографіка! Одним з найпростіших сервісів для її створення є - Easel.ly. https://www.easel.ly Easel.ly - це онлайн-сервіс для швидкого створення інфографіки з використанням готового шаблону або «з нуля». Сервіс англомовний, але зі зрозумілим інтерфейсом, в якому нескладно розібратися.
Можна почати роботу як з готового шаблону, так і з порожньої сторінки, на яку додаємо потрібні елементи і оформлення. Можна завантажувати свої зображення (до 60). Знову ж, не всі шрифти підтримують кирилицю.

www.thinglink.com це дуже простий інструмент, який дозволяє створити інтерактивний матеріал при мінімумі витрат. Є можливість додати посилання на що завгодно: фото, відео, аудіо, який не будь сайт. Що робить цей сервіс незамінний для створення простих інтерактивних плакатів або віртуальних виставок. Приклади наших робіт ви можете бачити на екрані.

Prezi (https://prezi.com) - це веб-сервіс, за допомогою якого можна створити інтерактивні цікаві мультимедійні презентації з нелінійної структурою. Але сервіс цей «важкий» в тому сенсі що вимагає і гарної комп'ютерної машини з високими параметрами, і хорошого підключення до мережі Інтернет. Сервіс англомовний, але існує багато російськомовних майстер-класів по його освоєнню на каналах YouTube.

На мій погляд, перевага в створенні презентацій і не тільки, має інший сервіс. Genial.ly (https://www.genial.ly) це цікавий web-сервіс для створення різноманітного інтерактивного контенту: презентацій, інтерактивних плакатів, ігор, інфографіки та т.д.
Сервіс також англомовний, але легше в освоєнні, має багато цікавих засобів для залучення уваги, а також дає можливість будь-який елемент зробити інтерактивним, тобто зробити прив'язку на посилання. У Prezi.com, на жаль, такої можливості немає, є можливість тільки додати безпосередньо посилання на відео з YouTube. Це значно обмежує його використання.
При створенні інтерактивного контенту в Genial.ly можна інтегрувати веб-ресурси, текстову інформацію, відео, аудіо та будь-які вбудовуються об'єкти (презентації, ігри). Можна змінювати розмір всіх елементів, переміщати їх і видаляти. 

Це були приклади, спрямовані на привернення уваги віддалених користувачів. Але існує також багато досить цікавих сервісів, які дозволяють створювати зворотний зв'язок з реальними відвідувачами бібліотеки. Це сервіси для створення квестів, вікторин, всіляких загадок і ребусів.
Вашій увазі можливості сервісу Kahoot, https://create.kahoot.it/share який допоможе залучити до активності, мабуть, будь-яку цільову аудиторію.
В цей інструмент не можливо не закохатися. Його використання є прекрасною заміною покупці дорогих пультів для системи зворотного зв'язку. Все, що вам знадобиться це свій комп'ютер, проектор та наявність смартфонів у аудиторії. Процес перевірки розуміння, або обговорення якогось питання перетвориться в справжню захоплюючу гру! 

Вибирайте цікаві сервіси для себе творите і фантазуйте, ламайте стереотипи! Давайте разом покажемо суспільству що грамотність, креатив і творчість починаються в бібліотеках!
















Шуман О.В. - зав. МБВ Добропільської міської ЦБС

День Європи 2019

Україна – це невід’ємна частина Європи. І саме для того, щоб нагадати всім нам про важливість єднання та порозуміння, кожної третьої суботи травня в Україні відзначається День Європи.    З метою інформування жителів нашої громади з питань європейської інтеграції, виховання патріотизму бібліотекарі  бібліотеки-філії № 2 створили інформвітрину «День Європи в Україні».
Напередодні свята в читальному залі бібліотеки-філії № 3 для юнацтва була проведена година цікавих повідомлень «Цікаві факти про Євросоюз», метою якою було розширення знань підлітків про історію створення Європейського Союзу та теперішній геополітичний стан ЄС.  З 15 по 20 травня для шановних читачів в читальному залі бібліотеки експонувалася виставка-досьє «Крокуємо літературною Європою», на якій представлені книжкові видання авторів різних країни Європи, виставка розрахована для широкого кола відвідувачів, та мала за мету познайомити з творчістю європейських письменників в коло яких входять також українські письменники, бо Україна – це Європа.
Відео перегляд «Про Європейський Союз – дітям», організовано в бібліотеці-філії № 4 для дітей молодшого шкільного віку, який розповів їм про об’єднання європейських країн, що дивляться у майбутнє, а також про їх європейські цінності, що забезпечують рівне співдружнє існування різним націям.
Напередодні свята в читальному залі бібліотеки-філії №4 оформлена  книжкова виставка «Євроінтеграція України – шлях у майбутнє», яка  містить матеріали та документи, що  роз’яснюють переваги та особливості країн Європейського Союзу та доводять необхідність євроінтеграції. На виставці презентовані книги, у яких висвітлюються проблеми інтеграції до ЄС, аналізується досвід країн, які пройшли цей шлях, проблеми і набутки України і реалізації стратегічної мети, а також періодичні видання та матеріали Інтернет - ресурсів.
Методико-бібліографічний відділ також долучився до святкування обласного Дня Європи, який відзначався в цьому в місті Бахмут. Наше місто представляло країну Греції, тож  працівниками відділу було виготовлено ляльку грецької богині Феміди, яка демонструвалася на одній з локацій.
В МБВ розроблено віртуальну інтерактивну гру, в яку запропоновано пограти користувачам бібліотек Добропільської міської ЦБС до Дня Європи  та перевірити свої знання про країни ЄС.

День вишиванки 2019

19 травня Україна святкувала Всесвітній день вишиванки. Це свято покликане сприяти єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу, зберігає споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Свято відзначається щорічно в третій четвер травня.
В цей день працівники бібліотек не просто вдягають національний одяг, а й проводять роз'яснювальну та інформаційну роботу, спрямовану на усвідомлення важливості збереження національної пам’яті, ознайомлення з традиціями створення і носіння вишиванок, сучасними тенденціями в їх оздобленні тощо. 
До Дня вишиванки бібліотекарі Центральної міської бібліотеки м. Добропілля підготували інформаційний дайджест - "Вишиванка - код нації". Не обійшлося в цей день без маленької фотосесії:

16 травня День вишиванки користувачі бібліотеки-філії №1 відсвяткували переглядом цікавого документального фільму "Спадок нації" (автори Леся Воронюк, Олександр Ткачук). Кожен присутній поділився своїми враженнями та емоціями, як від перегляду стрічки так і від невеличної виставки вишитих українських рушників та сорочок. Прекрасний святковий день завершився фотосесією в улюблених вишиваних сорочках. Вишиванка завжди була і залишається українською святинею та оберегом для кожного українця.
З нагоди Всеукраїнського Дня вишиванки бібліотечні працівники бібліотеки-філії№2 провели акцію «Одягнімо вишиту сорочку».
До свята вишиванки працівники бібліотеки-філії № 3 на абонементі підготували книжково-ілюстративну виставку «Україна вишивана», на якій були  представлені книги та журнали з мистецтва вишивки і лексикону українського орнаменту, схеми українських орнаментів, тощо. Біля виставки була оформлена фотозона.
Незвичайний урок «Вишиванка цвіте над Україною» пройшов  у бібліотеці-філії № 4 з учнями  1 класу ЗОШ №10. Діти дізналися про  те, яке символічне значення  як оберіг  мала сорочка не тільки для чоловіків та жінок, але і для дитини при охрещенні.


понеділок, 13 травня 2019 р.

День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 2019

8–9 травня Україна традиційно вшановує День пам’яті та примирення і День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Це пам'ятний день в Україні, який відзначають в річницю капітуляції нацистської Німеччини (цю подію прийнято розглядати як символ перемоги над нацизмом). Відповідно до Указу Президента України, підписаного 2015 року, метою відзначення є «гідне вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску в перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні та висловлення поваги всім борцям проти нацизму». У ці дні важливо нагадати про непересічну роль українців у перемозі Об’єднаних Націй у Другій світовій війні, висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у ці роки. Саме до цієї дати бібліотекарки Центральної міської бібліотеки м. Добропілля підготували промо ролік «Ніколи знов».
З 3 по 8 травня бібліотека-філія №1 проводила святкову акцію "Листівка ветеранові". Ми щасливі, що змогли відвідати, вислухати і поздоровити зі святом легендарних людей, Філобок Григорія Ільковича 1925г р., та Трембо Ганну Трифонівну 1924 р. народження  які пройшли нелегкі героїчні роки наближаючи свято Перемоги.
4 травня в бібліотеці-філії№2 проведено майстер-клас «Маки Пам’яті». Лєпілєна Л.Ч. (керівник дизайн-студії «Сувенір» Білозерський ОКЦ) докладно розповіла присутнім про тонкощі виготовлення макової квітки з штучних матеріалів.
Створюючи свою квітку, кожен учасник майстер-класу уважно слухав розповідь про ідею запровадження цього символу в Україні, адже у нас здавна кажуть: маки цвітуть там, де була пролита кров. Наприкінці майстер-класу діти охоче роздали виготовлені червоні символи читачам книгозбірні та бібліотекарям.
 З метою гідного вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам’яті про загиблих воїнів та жертв війни до Дня Перемоги, Дня пам’яті та примирення з 6 по 10 травня в ЦКД «Шахтар» працівниками бібліотеки-філії №3 була презентована книжкова виставка інсталяція для мешканців селища «Пам’ять нетлінна». Спільно з колективом ЦКД «Шахтар», для мешканців селища були представлені різноманітні творчі номери, які включали в себе співи, танці, вітання також всі присутні вшанували пам’ять загиблих хвилиною мовчання. На при кінці свята всі присутні поклали квіти до пам’ятники невідомого солдату в с. Іверському.
Біля виставки бібліотекарки знайомили жителів селища та користувачів бібліотеки про книги, які представлені на виставці. Юних мешканців  під час заходу познайомили зі сторінками історії періоду Другої світової війни, жителі та гості селища дізналися про роки окупації в Україні та про героїчний подвиг нашого земляка Піскуна І. І. який є кавалером Червоної зірки та являвся почесним громадянином м. Будапашт,  який народився в  Олександрівському районі с. Левадному, у нас в селищі проживає його син Піскун В.І.  Уважно слухали розповідь про життя в роки війни  – дітей війни. Їм був присвячений на виставці розділ «Війна очима дітей». Виставку доповнювали атрибути; маки, як символ, пам’яті, фронтові знімки, фронтові солдатські трикутники, фляга, вогонь.

Книжкова виставка до Дня пам’яті та примирення «Світ пам’ятає» створена для відвідувачів бібліотеки філії № 4 з метою розкриття бібліотечного фонду за темою, розширення знань з історії країни та світу у 1939 – 1945 роках.
Тематична тека «Весна перемоги» містить вирізки з періодичних видань, найбільше з «Урядового кур’єру», що допомагають роздивитися події з різних поглядів істориків, державних діячів.
До Дня Перемоги над фашизмом у Другій світовій війні працівники бібліотеки-філії № 4 провели  голосні читання «В серцях і книгах – пам’ ять про війну», які були присвячені подвигу маленьких  героїв  війни. Бібліотекар Гук Л.П. презентувала  збірку «Медаль за  бій , медаль за труд»,  в обговорені  якої діти жваво прийняли участь.  Школярі дізналися про  реальні  документальні історії  участі хлопчиків та дівчаток, чиє дитинство минуло на фронті, у партизанському загоні та в заводському цеху. В ті страшні, болісні роки діти швидко ставали дорослими. У  тяжкий  для   країни час вони в свої десять - чотирнадцять років уже усвідомили причетність своєї   долі до долі своєї Батьківщини.
8 травня бібліотекарі бібліотеки-філії №4 завітали до Білицького  будинку-інтернату для людей похилого віку та інвалідів на літературно – музичну композицію « Не згасне вогонь Перемоги».  Директор  закладу, Коцар Катерина Іванівна душевно, тепло та щиро привітала  всіх зі святом Перемоги. Культорганізатор Пилипенко Світлана Анатоліївна , музикант Краснопольський  В.В. та учасники художньої самодіяльності подарували насолоду своїми виступами.

четвер, 9 травня 2019 р.

Подвигу жити!


Напередодні свята Великої Перемоги хочеться згадати про тих, хто більше ніж 70 років тому встав на захист нашої Батьківщини. І зараз не має значення в составі якої країни та під кольором яких прапорів, має значення тільки світла пам'ять про людей, які не жалкували своє життя, сміливо йшли на захист своєї рідної землі. Давайте згадаємо їх...

Пропоновані презентації створена на основі альбому, який тридцять років тому дбайливо оформили учні середньої школи № 1, під керівництвом вчительки Машуренко Катерини Миронівні.





Стрічка часу допоможе більш детальніше зрозуміти події, які відбувалися на території Добропільщини в роки Другої світової війни.