Сторінки

четвер, 11 квітня 2019 р.

Обласний семінар "Сучасна бібліотека - інформаційний, дозвіллєвий, освітній та соціальний центр громади"

10-11 квітня місто Добропілля стало місцем концентрації бібліотечних фахівці в Донеччини, а приводом для цього став обласний семінар-практикум «Сучасна бібліотека - інформаційний, дозвіллевий, освітній та соціальний центр громади», який проходив на базі Центральної міської бібліотеки та бібліотеки-філії №1. Понад 40 бібліотекарів з різних систем Донецької області завітали в Добропілля. 

Урочисте відкриття семінару відбулось за участі поважних гостей заступника міського голови Олексія Анатолійовича Галицького та головного спеціаліста відділу культури і туризму Ольги Геннадіївни Супрядкіної. Надихаючі слова директора Добропільської міської ЦБС Олени Віталіївни Ладченко налаштували присутніх на плідну роботу.


Протягом двох днів фахівці бібліотечної справи області досліджували роль бібліотек у формуванні соціокультурного та інформаційного простору міста, говорили про сучасний стан бібліотек, їх потенціал і можливості для розвитку та трансформації, практикувалися в освоєнні віртуального простору на користь бібліотеки, вивчали досвід впровадження бібліотечних інновацій. Креативність та інновації – це безпрограшні ставки на популяризаціїю бібліотечних послуг. В цьому учасники семінару пересвідчились на прикладах нововведень Добропільської міської ЦБС. 

Так абонемент Центральної міської бібліотеки перетворився в справжню творчу майстерню. Тут розгорнулась творча локація з опанування різних технік прикладного мистецтва. Працівники відділу обслуговування розповіли своїм колегами з різних куточків Донеччини про роботу інклюзивних клубів для дітей та молоді з інвалідністю. Ділились досвідом роботи з цією цільовою аудиторією, про форми роботи що використовуються, про техніки які опановували разом з відвідувачами. А для своїх гостей працівники відділу обслуговування Воронцова Вікторія, Діденко Людмила, Папето Ірина підготували три різних майстер-класи: з пластилінографії, малювання на воді фарбами «Ебру» та виготовляли поробки з фетру. Кожна група з дитячим захопленням поринала в творчий процес та раділа кінцевому результату. А взагалі, всі без виключення були приємно вражені атмосферою, яку створили бібліотечні працівники, та їх професіоналізмом.

В читальному залі гості семінару опановували он-лайн сервіси для презентації та популяризації бібліотечно-інформаційних продуктів. Віртуальні виставки, інтерактивні плакати, он-лайн вікторини та інфоргафіки дозволяють розширити коло користувачів бібліотеки, а для виготовлення цієї продукції існує безліч он-лайн ресурсів. Кожен з учасників мав змогу самостійно створити власний віртуальний продукт. Ольга Шуман – завідуюча МБВ та Марина Кіріллова – бібліотекар філії №2 м.Білозерське допомагали розібратися колегам з інструментами он-лайн сервісів. І якщо спочатку здавалося складно опанувати англомовні віртуальні інструменти, на практиці виявилося що все можливо. Тож, в найближчому майбутньому у віртуальному просторі бібліотечної Донеччини чекаємо на нові інтерактивні формати роботи з віртуальними користувачами, адже отриманні знання обов’язково потрібно закріпити на практиці.
Інтерактивна презентація "Віртуальні сервіси в бібліотеці" за ПОСИЛАННЯМ.

Представлення бібліотечних продуктів за допомогою анімаційних технік – це досить новий, продуктивний метод роботи і реклами. Учасники семінару мали змогу отримати знання і навички зі знімання анімацій. Бібліограф Тетяна Хоружий та методист Дар’я Черкашина розповіли про основні методики створення анімаційного продукту та поділилися досвідом використання мультиплікації в Центральній міській бібліотеці. 
Кожна група учасників з особливим захопленням та цікавістю знімала свою власну історію за вигаданим сюжетом. Наші колеги відчули тонкощі як процесу анімаційної зйомки, так і її монтажу. Також вони мали можливість пізнати тонкощі китайської каліграфії – злагоджено писали ієрогліфи і одночасно знімали процес у техніці стоп-моушн. Кожна з секцій підійшла до роботи індивідуально та незвично, проте такі різні історії надзвичайно органічно утворили одну анімацію «Дивна частина Азії – Китай». Тема китайської культури була обрана не випадково, адже 2019 рік проголошено роком Китаю в Україні. Учасники були вражені та вдячні за нові знання, але особливо приємно було обмінюватися з ними досвідом, адже найціннішою була взаємодія з аудиторією.


Сьогодні бібліотеки – це багатофункціональні заклади, публічні простори, простори громадської активності, бібліохаби, треті місця і як тільки ми не називаємо себе, щоб відповідати сучасним тенденціям. І це не просто назви і гучні слова – це місця в яких вирує життя, народжуються та втілюються ідеї. 

Другий день семінару проходив в бібліотеці-філії №1. Анна Сафонова та Іванна Бруцька розповіли про свій досвід модернізації бібліотеки у сучасний мультикультурний простір, в якому знайшлось місце для різних категорій користувачів. Школа комп’ютерної грамотності для людей поважного віку, молодіжний проект «ігротека», текстильна майстерня для прихильників рукоділля та еко-активістів, ініціатива «велнес-бібліо» для шанувальників здорового способу життя, програма «Казковий четвер» для виховання юних читачів та багато інших прикладів взаємодії бібліотеки і громади.
Однією з ефективних форм взаємодії – є проектна діяльність. Заключний модуль семінару проходив у форматі воркшопу, фасілітаторкою якого виступила заступник директора Добропільської міської ЦБС Ірина Козачук. Виконуючи інтерактивні завдання бібліотекарі тренувалися у плануванні проектів, формуванні цілей і завдань, розглянули різні моделі проекту, опановували процеси розподілу ресурсів та взаємодії з партнерами.
Ми трансформуємо наші простори, змінюємо форми роботи, шукаємо чогось нового, щоб бути комфортними і цікавими для наших користувачів. Всі ці зміни і перетворення можливі за умови співпраці, взаємодії і партнерства з неурядовими організаціями, ініціативними групами, владою, мешканцями громади. Дуже добре коли бібліотека з її працівниками не самотужки вирішує якісь завдання і проблеми, а стають частиною команди, де кожен учасник має певний ресурс і потенціал, коли об’єднуючись вони підсилюють один одного і мають більш потужний вплив. Наші постійні партнери Володимир Орос та Катерина Стороженко поділилися прикладами співпраці громадськості і бібліотеки, створення і реалізації спільних проектів та ініціатив.

Спілкування проходило в дружній і невимушеній атмосфері, жартома говорили про серйозні речі, будували плани на майбутнє та раділи можливості зібратися разом й обмінятися досвідом. 

Більше фото за посиланням в соцмережі Facebook #добро_бібліо_інформашка

Посилання на матеріали семінару ТУТ

Багато ФОТО за посиланням

Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів

   11 квітня – Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.  В цей день весь світ віддає данину скорботної пам’яті жертвам нацизму, які загинули в фашистських концтаборах.    Цю дату згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН було встановлено в пам’ять про інтернаціональне повстання в’язнів найбільшого концентраційного табору – Бухенвальд. Саме 11 квітня 1945 року останній в’язень вийшов з його воріт із сумно відомим написом “Jedem das Seine” – “Кожному своє”.
Книги про концтабори вражають своєю нещадною правдивістю, викликають почуття глибокої поваги до сили людського духу, який не зломили страшні випробування.
На абонементі бібліотеки-філії № 2 презентовано тематичну полицю «Ніхто не забутий, ніщо не забуте».
До Міжнародного дня визволення в'язнів нацистських концтаборів  бібліотекарі білицької бібліотеки-філії № 4 організували відео – перегляд «Мільйони голосів злетіли димом в небо…» для широкого кола  своїх відвідувачів. 
Після перегляду відео «Пам’ять не гоїться» відбулося обговорення побаченого та обмін думками щодо подій. 
Метою Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів є збереження історичної пам'яті про трагічні події Другої світової війни, що забрала життя мільйонів людей, загиблих у нацистських концтаборах, гетто та місцях примусового утримування.

неділя, 7 квітня 2019 р.

Тиждень дитячої та юнацької книги 2019

Цьогорічний Тиждень дитячої книги в Добропільській міській ЦБС був неймовірно насиченим та приніс купу сюрпризів. Тиждень відкрила виставка-привітання «Микола Гоголь – українська легенда» з нагоди відзначення 210 річниці від дня народження великого українського письменника М. В. Гоголя, яку презентовано в Центральній міській бібліотеці. На виставці експонуються твори, які залишив по собі Микола Васильович: Вечори на хуторі біля Диканьки; Сорочинський ярмарок; Вечір проти Івана Купала; Майська ніч, або Утоплена; Пропала грамота; Ніч перед Різдвом; Страшна помста; Іван Федорович Шпонька та його тітонька; Зачароване місце; Миргород; Старосвітські поміщики; Тарас Бульба; Вій та багато інших. Це безцінний спадок українського народу, який ми повинні шанувати та пропагувати молодому поколінню для відродження української культури. Виставка-привітання розрахована для широкого кола читачів.
Протягом трьох днів, 20,21,22 березня, в читальному залі Центральної міської бібліотеки тривав черговий етап інтелектуальних ігор для учнів шкіл Великого Добропілля.
27 березня в читальному залі Центральної міської бібліотеки для учнів молодших класів НВК №7 пройшла пізнавально-творча зустріч «Увага первоцвіти».
В Центральній міській бібліотеці розпочалась підготовка до одного з найурочистіших свят християн - Великодня. Цього тижня вихованці Центру реабілітації для дітей з інвалідністю разом з бібліотекарями виготовили пасхальний кошик, а учасники клубу "У колі друзів" взяли участь у мастер-класі з виготовлення "пасхального курча"

В день сміху 1 квітня на сайті Центральної міської бібліотеки було презентовано віртуальну виставку  "Чародій сміху, чи великий правдолюб", яка направлена на популяризацію творів українського гумориста, прозаїка та сатириста Остапа Вишні.   
27 березня в Центральній міській бібліотеці презентовано виставку ляльок-мотанок, підготовлених бібліотекарями всієї бібліотечної системи "Наші обереги" .


Треба зазначити що виставка викликає зацікавленість та  інтерес у відвідувачів Центральної міської бібліотеки. Крім того мала багато позитивних відгуків під час презентації на Обласному семінарі для бібліотечних працівників.  
До презентації виставки підготовлена брошура  "Ляльки мотанки"

В рамках відкриття Тижня дитячої та юнацької книги в бібліотеці-філії №1 відбулася прем’єра театру тіней. Працівники бібліотеки давно виношували цю ідею, вирішивши започаткувати театралізовані читання для дітей та своїми силами створили театр тіней. Лялькові театри діють при багатьох бібліотеках. Ось і бібліотека-філія №1 з виставою «Великий байкар – Іван Крилов» долучилася до чарівного світу мистецтва. Гостями першої вистави стали учні 1 класу НВК № 4, які із захопленням та дивуванням уважно спостерігали за рухами таємничих силуетів. Спочатку діти прослухали байки, відомого світового байкаря І. Крилова, а потім разом з працівниками створили своїми руками дійових осіб з відомих байок «Ворона та Лисиця», "Вовк та ягня" та ін. та відтворили події. Погасло світло, прем’єрний показ завершився, але гучні аплодисменти маленьких гостей не замовкали ще дуже довго. Діти були щасливі, а бібліотекарі задоволені, адже їх мрія і мрія малечі про створення у місті Добропіллі хай хоч і маленького, але театру тіней здійснилася.



У рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання бібліотека-філія № 2 ініціювала акцію «Я ПРОЧИТАВ, А ТИ?» В соціальних мережах Facebook  або  Instagram користувачі бібліотек піблікували свої світлини з прочитаною книгою, що запала до душі, з додаванням хештегу #япрочитавати? Акція пройшла успішно, в соцмережах  привертали увагу пости з читачами, які тримають в руках улюблені прочитані книжки.
День дитячої книги 2 квітня також не обходиться без малювання, оскільки барвисті, добрі малюнки давно стали невід'ємною частиною дитячих книг. 2 квітня бібліотекарі бібліотеки-філії № 2 завітали до вихованців дизайн-студії «Сувенір» Білозерського ОКЦ з літературною забавлянкою «Розмалюю я героя». Діти відповідали на загадки про казкових персонажів, а потім розмальовували своїх улюблених героїв. 
2019 рік відрізняється великою кількістю книг-ювілярів. Працівниці  бібліотеки-філії № 2 представили найвідоміші твори української та світової літератури, для дітей та дорослих у книжковій виставці «Ювілейне намисто», яка діє з 15 березня по 15 квітня. Тож всі охочі мають змогу ознайомитись з представленими виданнями та обрати книгу на свій смак. 
До  Тижня дитячої та юнацької книги  в читальній залі бібліотеки-філії № 3 розгорнулася справжня творча майстерня для  юних відвідувачів. Діти малювали та виготовляли з паперу казкових героїв. Кожен з присутніх в процесі творчої праці з цікавістю розповідав про свої літературні вподобання. На абонементі були представлені власні творчі роботи, присвячені улюбленому герою або твору. Діти демонстрували свої творчі можливості, світ кожного героя був єдиним і неповторним, тому що вони були зроблені з фантазією.
Бібліотекарі новодонецької філії також підготували віртуальна виставку "Знання і таємниці на книжкових полицях", присвячену загадкам і таємницям нашої планети та Всесвіту.

Бібліотека – філія №4 напередодні Всеукраїнського тижня дитячого читання прийняла активну участь в його проведенні. Книжкова виставка «Світ книжкових скарбів» порадувала читачів дитячого абонемента чарівними історіями та улюбленими героями. Цікавою та веселою виявилася гра – подорож «Мандруємо світом книги» , яку для учнів 3-Б класу ЗОШ №10 організували бібліотекарі міської та шкільної бібліотек. Відгадування загадок, ігрові конкурси «Добери слово», «Заглянь у тлумачний словник», «Чарівні слова з чарівної скриньки» - всі ці завдання не тільки додали дітям нових знань, але і веселощів та гарного настрою. Не менш пізнавальним та корисним для учнів 3-А класу цієї школи було книжкове асорті «Бібліотека - книжчин дім». Діти із задоволенням прийняли участь в обговоренні питання «Для чого людині потрібна книга та яку роль вона відіграє в її житті». Важливим стало і обговорення правил користування книгою та її зберігання. На завершення діти дали відповідь на питання вікторини «Бібліотека – книжчин дім». Вони познайомились з новими словами «анотація», «абонемент», «каталог» та іншими. Тиждень дитячого читання закінчиться, але читання супроводжує нас все життя.


Акція «Читання – це розум та сила» зібрала у бібліотеці читачів середнього віку ЗОШ №10. Разом ми обговорили питання позитивного впливу читання на мозок, що допомагає вчитися на «12» балів. Визначилися зі структурою найпривабливішої для читачів книги, що обов’язково повинна складатися з гарних ілюстрацій та чіткого ненав’язливого шрифту зручного для сприйняття очей. Усі докази опонентів дівчаток розсипалися на друзки. Не вистояв навіть «читання псує зір», тому що кожне вміння, як і читання, потребує певних правил: не читати лежачи, тримати книгу на достатній від очей відстані, робити перерву та руханки для м’язів очей. Тож по завершенні акції нашими читачами був виведений висновок: читання – це справжній розум та сила, а не читання – світ без фантазії та можливостей. 

Рекламне агентство «Літературний смак» спільними зусиллями затвердило найулюбленішу книгу серед хлопців. Нею виявилася історична трилогія Володимира Рутківського «Джури» за більшістю симпатій та прочитаних сторінок. Бібліотекарі побажали присутнім читати кращі зразки сучасної української літератури, що сприяє розвиткові літературного смаку.

Працюючи за програмою «Нам без книг ніяк не можна», працівники бібліотеки відвідали учнів 3-Б класу ЗОШ №10 (кл. керівник Мамаєва О.В.) з голосними читаннями «Чарівний світ Всеволода Нестайка». Діти ознайомились з книгами письменника, які є на полицях бібліотеки, його біографією, а також з уривками з найулюбленіших творів багатьох поколінь «Тореадори з Васюківки», «Пригоди в кукурудзі» та «Дивовижні пригоди в лісовій школі».

Книжкова виставка «Світ книжкових скарбів» запросила до читання кращої літератури для дітей світових та українських письменників. Світ дитячої книги – багатогранний та барвистий, кольоровий та пригодницький. Книги з виставки користувалися попитом серед постійних читайликів.

Час після шкільних уроків можна провести позитивно, із користю та творчістю. Саме такий різновид відпочинку й запропонували бібліотекарі юним читачам – урок з пластилінографії «Футбол кличе!» Діти із задоволенням відгукнулися на пропозицію попрацювати з пластиліном. Старалися всі: і порадами, і досвідом, і рекомендаціями . Висновок порадував усіх: композиція з двох футболістів, болільників – тварин. Учасникам пластилінографії до вподоби спільна творча праця. Діти виявили бажання зустрітися знову в бібліотеці. 

В дитячі бібліотеці-філії № 5 для маленьких користувачів презентовано виставку "Тримайте- книжки - новинки!"