вівторок, 29 січня 2019 р.

Героям Крут присвячується

Хто не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього»,– говорить народна мудрість. І це дійсно так, бо як дерево тримається на землі своїм корінням, так людина тримається на землі своїм минулим. І тому, ми повинні знати свою історію, своє минуле. А історія наша вмита кров’ю і сльозами. Однією з найтрагічніших її сторінок є бій під Крутами. Дата 29 січня увійшла в українську історію як день пам’яті мужніх героїв, що душу й тіло поклали за самостійність, волю та незалежність Батьківщини.

До Дня Героїв Крут в Добропільській центральній міський бібліотеці оформлено книжкову  виставку – пам'ять "Крути: і сум, і біль, і вічна слава".
Представлена література містить у собі зібрання історичних фактів тих часів, до них увійшли невідомі і маловідомі архівні документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами. Доповненням став список учасників бою у січні 1918 року під станцією Крути. А також схема бою під Крутами. Трагічна загибель Студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.


29 січня для вихованців гуртка сценічної майстерності «Витівники» Білозерського ОКЦ працівниками бібліотеки-філії № 2 проведено захід з циклу «Цей день в історії України»: Інформаційні хвилини пам`яті «Крути – наша слава, наша історія».
У читальному залі  бібліотеки-філії № 4 експоновано  книжну  виставку «Волі народної дзвін». Користувачі бібліотеки знайомляться  з літературою  про події, що відбулися під Крутами у 1918 році.  Виставка  спрямована на виховання почуття патріотизму, відданості, любові до Батьківщини  та пам’яті про тих, хто відстоював і відстоює  свободу  і незалежність України. Бібліотекарі провели бібліографічний огляд літератури, присвячений тим подіям, познайомили  з героїкою подвигу юнаків України в ім'я своєї Вітчизни.  

понеділок, 28 січня 2019 р.

Голокост: пам'ять во спасіння

27 січня у всьому світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, який запровадила Генеральна Асамблея ООН. Голокост – переслідування і масове знищення євреїв і циган під час Другої світової війни.
З нагоди вшанування жертв Голокосту та Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту в читальному залі Добропільської центральної міської бібліотеки експоновано виставку - вшанування «Свіча Голокосту не згасне».
Книжкова виставка має три розділи «Злочин проти людства», «Шрам на серці людства» та «Трагедія ХХ століття історія та уроки». В розділах представлена історична література, документи, наукові розвідки, навчальні посібники, щоденники очевидців, підручники з Історії України в часи Другої Світової війни та документальні фотокартки.
Винищення євреїв, яке вже тривало в Польщі та інших окупованих нацистами територіях, було розширене й на Україну відразу після вторгнення нацистських військ. Допоки жива людська пам'ять, трагедію Голокосту слід згадувати із соромом і жахом.

 З приводу Дня пам'яті жертв Голокосту працівники білозерської бібліотеки-філії № 2 підготували перегляд  літератури «Голокост. Цього не можна забути…»
Новодонецька бібліотека -філія № 3 підготувала огляд літератури "Голокост: злочин проти людства". Головна ідея огляду – спробувати навчитися співчувати і толерантно ставитися до іншої культури адже саме ми відповідальні за пам'ять про Голокост, як про частину нашої історії.

До Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту бібліотекарі білицької бібліотеки-філії №4 25 січня провели годину пам’яті «Вічний вогонь Менори» для учнів 10 класу ЗОШ № 10 І – ІІ ст.  Учасники заходу подивилися відео «Спогади про голокост» : спогади людей, які на момент подій були юнацького віку, які бачили на власні очі , вкарбовуючи побачене в серце навіки, те, що відбувалося насправді. «Хто має право вбивати?» - «Ніхто й ніколи!» - відповідь юнацтва. Ніхто й ніколи. Щоб навчитися цінувати життя, кожний її прояв, потрібно вміти цінувати життя власне. Це й було головним меседжем заходу, який почули й сприйняли. А тисячі молитов, які піднімуться в небо 27 січня, вогонь Менори пом’януть тих, хто хотів жити, вчитись, будувати, народжувати, берегти, розмовляти з нащадками… Але довелось розмовляти тільки  з небесними зірками…
23 січня, працівники дитячої бібліотеки-філії № 5 провели виховну годину «Голокост – всього одне лиш слово» для учнів 8-А класу ЗОШ №19.
Підводячи підсумок заходу, було наголошено на те, що наша нація повинна виховувати у кожного патріота здатність на скорботу і пам'ять про мільйони загублених життів. Велике значення має інформування про твори, присвячені цим трагічним подіям.

четвер, 24 січня 2019 р.

День Соборності в Добропільській міській ЦБС

22 січня 1919 року – день ухвали Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Цій даті судилося навічно вкарбуватися в історію України, а 22 січня було проголошено всенародним святом. День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої держави – в єдності українських земель.
З нагоди цієї важливої історичної дати у читальному залі Добропільської центральної міської бібліотеки представлена тематична полиця «Сила великої злуки». Матеріали, представлені на тематичній полиці, акцентують увагу на історичних фактах, що передували злуці, на об’єднавчому русі, який наприкінці 1918 – початку 1919 року охопив майже всю Україну.
"Соборна Україна - слава нині й повік" -таку назву мав патріотичний урок з яким бібліотекарі ЦМБ завітали до учнів старших класів ЗОШ №6.
Всіх присутніх зібрала історична подія – Акт Злуки Української Народної республіки та Західноукраїнської народної республіки в єдину Україну. Цей день увійшов до календаря, як велике державне свято – День Соборності України.
Бібліотекарі ознайомили підлітків з історією цього свята, з тим, які події передували цьому дню. 

Напередодні Дня Соборності України, у читальному залі бібліотеки-філії №1 оформлена книжково - ілюстративна полиця «Україно, соборна державо, сонценосна колиско моя!», яка розрахована на широке коло користувачів, бо містить таку інформацію, яка буде цікавою кожному громадянину нашої країни.

В бібліотеці-філії№2 підготували інформаційну викладку «День Соборності України». Мета викладки: ознайомлення та розширення кругозору читачів про історію виникнення та святкування Дня Соборності України, пробудження інтересу до минулого.

З метою формування національної свідомості дітей, виховання у них почуття патріотизму та з нагоди відзначення Дня соборності України в бібліотеці – філії №2 разом з вихованцями гуртка сценічної майстерності «Витівники» Білозерського ОКЦ та керівником гуртка Афонічевою А.Л. організовано та проведено захід з циклу «Цей день в історії»: патріотична бесіда «Єдина духом Україна». Гуртківці із зацікавленістю слухали історію виникнення свята, жваво розмірковували про поняття соборності України, обговорили історичне значення соборності, переглянули унікальні відеодокументи про підписання Акту Злуки.


В бібліотеці – філії № 3 урочисті заходи продовжено присвячені 100 річчю з дня Соборності України. 19 січня до бібліотеки завітали вихованці 4 класу ЗОШ № 17, на квест гру «З Україною в серці». Метою якої було поглиблення знань учнів про нашу державу – Україну, національно-патріотичне виховання дітей, організації змістовного дозвілля, культурного відпочинку; формування національної свідомості школярів, виховування патріотів рідної держави, повагу до її символів. Діти із задоволенням виконували завдання та активно, весело знаходили відгадки, які бібліотекарки підготували у вигляді ілюстрацій на книгах та іншої атрибутики.
До цієї значної події у бібліотеці – філії № 3 також  презентувалася книжкова виставка та година державності з однойменною назвою «Книга єднає Україну», для 10 кл. учнів школи ЗОШ № 16. Метою якої формування національної свідомості школярів, виховання у них почуття патріотизму. Розпочався огляд виставки  з Гімну України.  Школярі із зацікавленістю слухали історію виникнення свята, жваво розмірковували про поняття соборності України, познайомилися з книжковою виставкою «Книга єднає Україну», на якій представлена література, що висвітлює тернистий шлях України до соборності. Під час  презентації виставки були використані відео-ролики: «Моя країна – Україна», «День Соборності – новини».
Учні 5класу ЗОШ  №8  прийняли участь у  історико - патріотичному уроці «Україна – соборна держава», який спільно  підготували і провели бібліотекарі білицької бібліотеки-філії № 4  та шкільної бібліотек напередодні ювілейної дати.


вівторок, 8 січня 2019 р.

Аналіз статистичних показників діяльності бібліотек Добропільської міської ЦБС в 2018 році



Сучасні бібліотеки Добропільської міської ЦБС – це центри доступу до книги й Інтернету, саморозвитку, цікавих зустрічей, корисного проведення часу. Перспектива розвитку бібліотек полягає не лише в просуванні сучасних і доступних форм і методів оперативного отримання інформації, але і в оптимальному поєднанні місії бібліотеки як місця проведення інтелектуального дозвілля, простору для позитивної самореалізації і спілкування в сфері різноманітних особистісних інтересів різних категорій користувачів. На кінець звітного року загальний книжковий фонд склав  163368  примірників документів. Протягом 2018  року послугами книгозбірень скористалось 10505 читачів –  17,3 % від загальної кількості населення міського населення  Великого Добропілля, яким було видано  242230 прим. творів друку.
Кадри.
Діяльність книгозбірень  забезпечували 24 бібліотечних працівника системи, з них  21 чол. (87,5%) спеціалісти галузі. 
Користувачі бібліотек.
Протягом останніх років кількість користувачів послугами бібліотек залишається стабільна, на майже одному рівні, в 2017 році обслужено 13338 користувачів, в 2018 році на 82 менше - 13256. А згідно єдиної реєстрації у 2018 році записано 10505, що на 191 користувач більше ніж в 2017 році – 10314 користувачів.

Бібліотечні фонди.
Станом на 1.01.2019р. загальний книжковий фонд книгозбірень міста Добропілля нараховує 163368 примірника. Книги державною мовою нараховують  69933 прим. (42,81%) із загального числа документів.

Останнім часом прослідковується  тенденція до зменшення обсягів фондів публічних бібліотек, списується зношена та застаріла література та періодичні видання. В порівнянні з 2017 роком загальний книжковий фонд в 2018 році зменшився на 8475 примірників.   
Вагома частка фонду 105656 (64,7%) представлена документами гуманітарного змісту, з яких 97853 – художня література, що становить 59,9% від загального масиву. Суспільного характеру - 29607 документів. Фонд природничих наук становить 10612 прим. Фонд з технічних наук – 17493 прим.

 Надходження.
Протягом 2018 року фонди бібліотек Великого Добропілля поповнились на 2195 примірників, це на 2325 менше ніж в 2017 році (з місцевого бюджету книг – 0 примірника та передплачено 895 періодичних видань). Книжковий фонд поповнився на 1300 примірників з різних джерел комплектування ( 514 – з обмінного фонду, Держ. програми, 455 – дар від користувачів, 174 – за рахунок проекту, 75 – від спонсорів, 80 – з інших джерел)

Передплата періодичних видань в Добропільській міській ЦБС склала 53 назв газет та журналів. 
Книгозабезпеченність друкованою продукцією на одного читача в місті складає 15 видань, Книгозабезпеченість на одного жителя становить 2,7 (нормою вважається 2-3). 

Вибуття документів. 

Динаміка вибуття документів в 2018 році збільшилася. Обсяг вилученої літератури із загального фонду бібліотек Добропільської міської ЦБС на кінець 2018 року склав 10670 прим. Із загальної кількості вилучених документів в бібліотечній системі – 7001 прим. складають видання галузевої літератури, 3669 прим. – художня література.


Відвідування
Показник відвідувань, який відображається в затвердженій МКУ формі 6-НК, і являє собою суму показників відвідувань бібліотеки та відвідувань сайтів становить в 2018 році 196381, що на 17332  одиниць більше, в порівнянні з 2016 роком та на 4301 менше ніж в 2017 році. Зменшився і  показник відвідувань залів бібліотеки, з метою взяти літературу додому, він становить 60769 відвідувань і це на 2214 менше ніж в минулому році. В 2017 році налічувалось 137699 відвідувань бібліотечних сайтів та блогів, в 2018 році цей показник майже стабільний – 135612 віртуальних відвідувань. 7265 відвідувачів завітали на блог «Територія методиста».
 

Ведеться активна робота в мережі Інтернет, популяризуються бібліотечні послуги в соцмережах, зокрема у Facebook та Instagram. Показник відвідувань сайтів та блогів прямо пропорційно залежить від оперативної та актуальної інформації, яка на них розміщується.
Збільшився показник відвідувачів масових заходів, в 2016 році він становив – 7317, в 2017 році – 8887 відвідувачів, в 2018 році - 9293 що обумовлено  збільшенням проведених масових заходів та покращенням їх якості.

 Книговидача.
На 1.01.2019 р. книговидача в Добропільській міській ЦБС склала 242230  прим., що на 820 прим. менше ніж у 2017 році.
В книгозбірнях Добропільської ЦБС середній показник читаності становить 18,3 книги на рік.
Обертаність єдиного книжкового фонду в ЦБС залишається стабільним показником 1,5.

 Комп’ютеризація бібліотечних технологій.
Станом на 1.01.2019 р. парк комп’ютерної техніки книгозбірень  нараховує 40 комп’ютерів, що на 3 більше в порівнянні з 2017 роком. Мультимедійної техніки збільшилося на 3 одиниці (фотоапарати), парк копіювально-множувальної техніки також збільшився на 1 одиницю техніки.  
На сьогодні в  Добропільській МЦБС достатній рівень забезпечення комп'ютерною технікою, але він вже потребує модернізації або оновлення. Всі бібліотеки використовують можливості АРМ.
До мережі Інтернет має доступ 6 бібліотечних установ з 6. Всі підключені бібліотеки забезпечують безкоштовний доступ до електронних ресурсів мережі. 
Загальні висновки.
В 2018 році бібліотеки Добропільської міської ЦБС впоралися з виконанням планових показників. Спостерігається значне збільшення проведення масових заходів та їх відвідувань  в центральній бібліотеці та бібліотеці-філії № 1.



Для втілення в життя творчих задумів, розширення переліку інформаційно – бібліотечних послуг та підвищення якості роботи було запроваджено ряд інновацій, які стали можливими завдяки проектній діяльності бібліотек.  
Бібліотекарі Добропільської міської ЦБС і надалі будуть продовжувати використовувати нові можливості активних форм роботи з користувачами. Широкий доступ до інформації сприятиме розвитку пізнавальних та творчих здібностей; створюються різні можливості в пошуку інформації для читачів різних вікових груп; допомагає становленню та розвитку інформаційної та інтелектуальної культури.