Календар заходів Публічної бібліотеки Добропільської міської територіальноїгромади
четвер, 31 серпня 2017 р.
Український вибір
понеділок, 28 серпня 2017 р.
Добропілля - місто варте поваги
В бібліотеці -філії № 3 26 серпня відбувся захід присвячений святкуванню дня Шахтаря. В цей день до бібліотеки завітали вихованці ДНЗ «Малятко» № 31, які поздоровляли музичною хвилинкою відвідувачів бібліотеки – шахтарів. Наприкінці заходу шахтарі розповідали малечі про свою роботу.
пʼятниця, 25 серпня 2017 р.
Відзначення Дня Державного Прапора та Дня Незалежності в бібліотеках Добропільської міської ЦБС
В бібліотеці-філії № 1 бібліотечні спеціалісти підготували та провели політичний часопис «Історія Незалежності – 20 років тому…» для молоді міста, де присутнім гостям було запропоновано дізнатися якою була Україна 20, 15, та 10 років тому…
понеділок, 21 серпня 2017 р.
Досвід роботи Добропільської міської ЦБС щодо впровадження інноваційних форм діяльності, технологій, устаткування
Методичний відділ Публічної бібліотеки Добропільської МТГ є центром впровадження інновацій. Однією з найефективніших впроваджених інновацій є корпоративний Google-календар, що розміщується для загального доступу на методичному блозі «Територія методиста».
Робота з онлайн календарем дає змогу оперативно отримувати актуальну інформацію про заплановані та проведені заходи, нагадує про необхідність вчасно надавати інформацію, про зустрічі та час їх проведення. Спільне використання Google-календаря всіма підрозділами Публічної бібліотеки є яскравим прикладом використання технологій ВЕБ 2.0. Кожна бібліотека системи самостійно редагує свій календар, вносить зміни та доповнення, які одразу відбиваються у зведеному календарі. Для зручності кожна з бібліотек виділяється відмітним кольором.
Google-календар надає можливість швидко та максимально точно відповідати на запити керівних органів, надавати тематичні інформації, плани на тиждень та на місяць.
Зміна вигляду календаря (на тиждень, місяць, день), друк, відображення однієї конкретної бібліотеки та інші інструменти роблять використання календаря зручним та незамінними в роботі.
З 2010 року почалася робота з освоювання програми Excel. Цей рік відрізнився оновленням звіту статистичних даних, коли відділу обслуговування окремо потрібно було фіксувати відвідування/книговидачу дитячої та юнацької вікової категорії. Без автоматизованої бібліотечної програми це було вкрай важко роботи в ручному режимі. Підрахунки займали дуже багато часу, який бібліотекарі завжди мріють приділити "живій" роботі з користувачами. Так, було розроблено електронний щоденник роботи, який надалі було впроваджено в роботу всіх бібліотек-філій. Спочатку колег лякала невідома програма Excel та особливості роботи з нею, але індивідуальні консультації та майстер-класи по роботі з нею, дали свій результат. Всі працівники відділів обслуговування в філіях освоїли й успішно працюють з електронною версією щоденника роботи. На жартівливе питання щодо повернення до паперових, в один голос кажуть що ніколи вже не повернуться, бо автоматичний розрахунок це реальна економія часу.
Добре зарекомендувала себе інновація – електронна реєстрація читачів. У зв'язку з тим, що в Добропільській міській ЦБС не має автоматизованої бібліотечної системи, в програмі Excel розроблено, таблицю, яку використовують бібліотеки для реєстрації читачів. Завдяки її використанню, бібліотекар швидко знаходить реєстраційний номер користувача. На кінець року програма, дає змогу відзвітувати щодо вікового розподілу користувачів за ЄРК що записалися до бібліотеки.
Електронну картотеку статей в програмі Accesse, розроблено у 2016 році, за час роботи, використання цієї бази даних, довело ефективність роботи з електронним каталогом. Головне призначення програми – перейти на швидший рівень пошуку потрібної інформації, є також можливість роздрукування карток з бібліографічним описом. Таким чином тематична картотека «Методичний порадник» в МБВ стала досконалішою. Наразі в електронній картотеці міститься близько 1000 записів.
Записи у формі звіту можна розмістити на картках та роздрукувати, також програма дає змогу розмістити записи в алфавітному порядку за тематикою чи за іншими запитами.
У своїй роботі філії Публічної бібліотеки завдяки допомозі працівників методико-бібліографічного відділу активно використовують програму Excel. Саме в цій програмі ведуться щоденники роботи бібліотеки. Впроваджено в роботу бібліотек щомісячний звіт основних показників, також розроблений в цій програмі. Кожна бібліотека заповнює звітну форму, яка потрапляючи до МБВ аналізується, а в спеціальній зведеній формі підводяться підсумки (за місяць, квартал, рік).
Зведені дані за рік рахуються автоматично |
Зведені дані за місяць рахуються автоматично |
Ефективним є розроблений в Excel – акт на списання літератури, згідно з оновленою формою, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 13.09.2016 № 818. Коефіцієнт ціни до 2002, за формулою обчислюється автоматично, крім того, завдяки формулі, ведеться підрахунок літератури за галузями та мовою.
З початку 2017 року ЦМБ надавала допомогу в реалізації проєкту Тетяні Войтюк, яка є керівником студії «МультКреатив». Маленькі та дорослі збиралися в бібліотеці задля створення анімацій. Так бібліотекарі, перейнявши досвід і самі спробували використовувати анімацію як інноваційний метод для візуалізації. Перший досвід використано при створенні презентації книжкової виставки-подорожі «Мрій! Читай! Мандруй!» в Добропільській центральній міській бібліотеці в рамках загальноукраїнського проєкту «Display-кросинг». Іграшка капітана Врунгеля, зв'язана однією з бібліотечних майстринь та статичні книжки на полицях «ожили» за допомогою анімації.
У 2020 році Добропільською міською централізованою бібліотечною системою в партнерстві з ГО «Ініціатива заради добробуту» за програмою малих грантів, за адміністрування ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу було реалізовано проєкт «Медійно-цифрова освіта - основа громадської безпеки».
В межах проєкту було придбано 3 смартфони та 6 планшетів, й три бібліотеки (Центральна міська бібліотека, бібліотека-філія для дітей та Білозерська бібліотека-філія), стали осередками безоплатної неформальної освіти. В процесі підготовки бібліотекарям в першу чергу довелось розширювати власні компетенції в інформаційно-цифровому просторі, опановуючи нові платформи та додатки, й надалі стати провідниками й консультантами для користувачів у питаннях медійно-цифрової грамотності. Бібліотеками була впроваджена загальноміська навчальна програма, яка поєднала в собі теоретичні та практичні заняття, спрямовані на
- розвиток цифрових компетенцій у дорослих (розвиток навичок пошуку інформації, базові навички роботи на ПК, різниця доступу до онлайн-сервісів з ПК та мобільних гаджетів, цифрове шахрайство);
- опанування електронних сервісів літніми людьми (онлайн-банкінг, портал Пенсійного фонду України, Дія, месенджери тощо);
- безпечне користування мережею дітьми та молоддю (питання кібербулінгу та безпеки, TikTok, Instagram, мобільні додатки для створення яскравого візуального контенту).
У 2021 році в межах проєкту "Простір креативного навчання "Ти можеш все" завдяки фінансовій підтримці від Британської ради за програмою Active Citizens Ukraine від Британської Ради та в партнерстві ГО «ДЦМ Добро» стало можливим придбання інтерактивного реквізиту для навчання. Дивовижним відкриттям бібліотечного простору креативного навчання стали колекція пізнавальних енциклопедій з доповненою реальністю; чарівний глобус, що дозволяє подорожувати в далекі місця не виходячи з бібліотеки, та 3D-ручки. Даний проєкт було поширено в трьох бібліотеках-філіях.
Чи виникають проблеми під час створення та впровадження інновацій? Так, не без цього, можливі помилки в формулах, на освоювання програм та постійний моніторинг оновлень онлайн-сервісів доводиться витрачати багато часу. Але сьогоднішні інноваційні досягнення колективу Публічної бібліотеки Добропільської МТГ свідчать про професіоналізм та велику спроможність на самоосвіту наших фахівців. Згуртований колектив Публічної бібліотеки розуміє важливість пошуку змістовних і технологічних аспектів організації роботи сучасних бібліотек і щодня це доводить, шукаючи нові методи та форми роботи, працюючи над позитивним іміджем бібліотечних закладів, впроваджуючи інновації.вівторок, 15 серпня 2017 р.
Добре Поле в роки української національної революції 1917-1920 років
До уваги користувачів також підготовлено краєзнавчий посібник, який допоможе більш детально ознайомитися з подіями, що відбувалися в 1917-1920 роках на території нашого Доброго Поля.
четвер, 10 серпня 2017 р.
Закон про декомунізацію і перспективи реалізації його в бібліотечну галузь
"...Нас нічим не здивуєш.На превеликий жаль, левова чиновницька когорта, що складає владу, ще живе старими, совковими мірками по відношенню до бібліотек, до праці бібліотекарів і роблять все можливе, щоб утримати бібліотеки України в кріпацькому комуністичному ярмі під назвою кількісні показники по оплаті праці бібліотекарів, кількість книговидач, кількість читачів."
"Цілком зрозуміло, що бібліотечна галузь потребує фундаментальних змін, але не парманентних, на зразок тих, які сьогодні пропонуються.
Звертаюсь до влади. Ліквідуйте, зніміть, що хочете зробіть, тільки розкріпачте бібліотекарів від кількісних показників, що є удавкою для бібліотек України і тоді суспільство відчує, що таке бібліотечна справа і бібліотеки в Україні. Дайте бібліотекарям свободу працювати творчо"
"А може все таки сьогодні головною функцією будь-якої бібліотеки в Україні повинні бути духовність, інтелект, патріотизм... Адже нічого гарного роботі українським бібліотекам не дає гонитва за кількістю книговидач, кількістю читачів і кількістю відвідувань"