середа, 31 травня 2017 р.

Ігровий клуб "Вчитися граючись"

В Центральній міській наразі ведеться робота по підготовці відкриття ігрового клубу "Вчитися граючись" - проекту, який реалізовується в рамках програми Active Citizens Ukraine від Британської Ради при підтримці ГО «Міцна громада» #activecitizensua #ngoStrongCommunity
Метою проекту є зацікавлення користувачів бібліотеки щодо отримання нових знань, залученні до спілкування, розвинення творчого потенціалу. Проект розраховано на широку аудиторію - дітей, підлітків, їх батьків. 
В бібліотеці працює Європункт, завдяки проекту "Вчитися граючись" тепер він поповнився цікавими настільними іграми. Дізнатися про маршрути країн Європи, туристичні пам'ятки тепер можна весело, граючись, наприклад за допомогою інтелектуальної гри "Барселона чи Верона?". Мета гри - розташувати картки з містами відповідно до їхнього місцеположення на осі північ-південь або схід-захід. Той, хто зробить найменше помилок та найбільше спіймає на помилках суперників, отримає максимум балів. Грати можна від 2 до 6 гравців. Гра захоплююча і цікава, а до всього, завдяки розташованій на картках інформації можна зімпровізувати і самим придумати інші ігри, наприклад розташовувати картки не за місцем знаходження, а за чисельністю населення. 

Давно замислювались як провести вільний час у родинному колі? Або чим зайняти свою дитину, окрім перебування у віртуальному світі? Настільні ігри з давніх-давен були популярним засобом для розваг. Крім того кожна гра буде сприяти розвитку мислення, уваги, моторики, пам’яті, логіки і, звісно, веселому настрою. Зовсім скоро ігровий клуб "Вчитися граючи" відчинить свої двері для всіх бажаючих. 

понеділок, 22 травня 2017 р.

День пам’яті жертв політичних репресій

День пам’яті жертв політичних репресій – 80-ті роковини Великого терору – масових політичних репресій 1937 – 1938 років – має за мету розкриття інформації про злочини, вчинені у ХХ столітті комуністичним тоталітарним режимом в Україні.

«Кожна душа – дорогоцінна, й кожна душа, несправедливо та передчасно позбавлена життя, заслуговує, щоб про неї пам’ятали», - пише Джеймс Мейс у своїй книзі «Ваші мертві обрали мене» (Видавництво ЗАТ «Українська прес-група»,Київ,2008, С.616)

Лесь Курбас, Микола Куліш, Валер’ян Підмогильний, Антон Крушельницький, Григорій Епік, Марко Вороний, Мирослав Ірчан, Михайло Яловий, Семенко Михайль, Павло Филипович, Михайло Йогансен, Георгій Шкурупій, Василь Вражливий, Василь Капельгородський, Василь Седляр та багато інших – мистецьке серце нації – забиті, засуджені, скривавлені, але не зломлені – птахами, з чаїним криком, злетіли у небо….

Інформхвилина «Правда врятує минуле», проведена для юнацтва в бібліотеці-філії № 4 дала змогу учням осмислити масштаби трагедії, хоча зробити це важко. Але правда, тільки правда допомагає вийти з полону омани. Тематична папка «На цвинтарі розстріляних ілюзій» зберігає друковані матеріали з офіційних джерел та наявна у відкритому доступі.


21 травня запалимо свічку в пам’ять про тих, хто жив до нас, цим «ми можемо підтвердити ту єдність культури, що існувала до нас, і того її продовження, яке ми хочемо передати своїм нащадкам. Найпростіші і найзвичайніші люди заслуговують анітрохи не меншого, ніж великі» (Дж.Мейс) 

Згідно Указу Президента України №431/2007 від 21-го травня 2007-го року, напередодні відзначення Дня пам’яті жертв політичних репресій, який припадає на третю неділю травня, в Добропільський центральній міській бібліотеці презентується тематична полиця «Забуттю не підлягає».

Книжкова полиця спрямована на відродження національної пам'яті, утвердження нетерпимості до будь-яких проявів насильства проти людства. З метою належного вшанування пам'яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України.

19 травня 2017 року в бібліотеці –філії №1 пройшла зустріч-бесіда «Уклонімось близько до землі, тим хто в серці буде вічно жити…» присвячений до Дня пам’яті жертв політичних репресій.

Учасники бесіди, члени клубу «Золота осінь», та ведучі Сафонова Г.В., Бруцька І.В. особливу увагу приділили тезам про несприйняття державою, як і усім цивілізованим світом, будь-якої агресії й тоталітаризму, а також про солідарність та підтримку тих народів, які пережили свавілля злочинних режимів і продовжують боротьбу за своє визволення.

пʼятниця, 19 травня 2017 р.

Комп'ютерна грамотність - запорука успішної роботи

19 травня в рамках роботи методуніверу на базі Добропільської ЦМБ відбувся черговий семінар "Комп'ютерна грамотність - запорука успішної роботи". Бібліотечні працівники Добропільської міської ЦБС давно вже усвідомлюють необхідність більше вивчати можливості комп'ютера в бібліотеках. Часто електронна машина сприймається з опаскою, але очевидно, що проблема міститься не в самому комп'ютері, а в його невмілому використанні. Задачею методичного відділу є навчити колег виконувати щоденні елементарні задачі за допомогою комп'ютера та відповідного програмного забезпечення. 
Продовжуючи дослідження щодо вивчення читацького попиту, Ірина Олександрівна Козачук підвела підсумки опитувань, анкетування та засідань фокус-груп. Надала декілька рекомендацій щодо організації роботи з цього напрямку  бібліотечної діяльності. 



Шуман Ольга Володимирівна в своїй доповіді розглянула питання залежності сучасних технологій та бібліотечного обслуговування. Комп'ютеризація бібліотек Добропільської міської ЦБС знаходиться на належному рівні. Кожна з 6 бібліотек має доступ до мережі Інтернет, та надає за його допомогою відповідні послуги користувачам. Перед библиотекарями стоять  завдання завжди бути на шаг попереду обізнаності користувачів. 

Корінецька Наталя Олександрівна - бібліотекар-філії № 2 поділилася з присутніми колегами знаннями щодо тегів та їх використання в бібліотечному маркетингу. Мета-теги, теги, як ключові слова в статтях на сайтах та блогах, хештеги в соцмережах -  це ті інструменти, які вже увійшли в наше життя. Як їх правильно використовувати та їх значення в пошуковому просторі Інтернету тепер знають всі бібліотекарі Добропільської  міської ЦБС.
Сучасна бібліотека взяла на себе функцію поширювати серед населення комп`ютерну грамотність, покращуючи якість життя людей. Але для цього, в першу чергу в бібліотеках повинні працювати ініціативні, активні бібліотекарі, які легко сприймають інформацію, вчаться і намагаються йти на випередження щодо покращення обслуговування в бібліотечних закладах.

четвер, 18 травня 2017 р.

Всесвітній день вишиванки - 2017

"Бережи українське - носи вишиванку!"
 Ліна Костенко
Третій четвер травня – Всесвітній день вишиванки – свято, яке має на меті зберегти народні традиції створення та носіння вишитого українського одягу. Бібліотечні працівники Центральної міської бібліотеки Добропільської міської ЦБС долучилися до відзначення цього дня - прийшли на роботу 18 травня у вишиванках. 
За останні роки свято набуло масштабного рівня. В цей день в Україні та світі відбувається безліч подій. Люди одягають національний одяг та влаштовують святкування, танці, марші, конкурси. 
В наші дні українська вишиванка є безперечним атрибутом вишуканого смаку. Вона стильно та гармонійно поєднується як з класичним костюмом так і з повсякденним одягом. А ще нагадує, що ми - українці, пам'ятаємо та шануємо наші звичаї і традиції.

середа, 17 травня 2017 р.

20 травня - день Європи в Україні

День Європи – це символ започаткування нової успішної моделі мирної співпраці між державами, що ґрунтується на спільних цінностях та інтересах.
Багаторічній досвід організації Дня Європи в Україні вказує на те, що цей День поступово стає справою державного значення і відіграє непересічну роль у формуванні громадської думки в Україні про майбутнє нашої держави в європейській сім’ї народів.
До святкування цієї події в Дитячій бібліотеці-філії №5 організовано виставку - кросворд «Привіт, Євро світ!». Бібліотекарі з креативом підійшли до оформлення виставки. До кожної країни, яка входить до складу Євросоюзу, було зроблено маленький прапор і виставлено книгу, де є матеріал про найцікавіші факти. До прапорця прикріплено завдання про країну: або потрібно назвати значущу подію, найвідомішу пам’ятку, страву, яка готується в країні або інше.
До презентації виставки входить проведення відео-обзору «Привіт, Євро світ!» та вікторина «Подорожуємо Європою».

В бібліотеці-філії №1 пройшла бесіда під назвою "Історія Європейського Союзу", присвячена Дню Європи. Участники, службовці інспекції, приняли участь в обговоренні заснування Європи, згадали французьського міністра Роберта Шумана, адже саме йому належить ідея об'єднаної Європи. Також було згадано як було підписано важливу угоду - Маастрихстський договір. Не забули згадати про Лісабонський договір: щоб Європейський Союз міг функціонувати й надалі.
В бібліотеці-філії №3 на абонементі презентовано книжкову виставку для широкого кола користувачів «Крокуємо літературною Європою»,  яка знайомить читачів з країнами Європи, традиціями європейських народів. Кожна поличка представляє письменників окремих країн - Великобританії, Франції, Італії та Німеччини. «Згода в різноманітті» - офіційний девіз Європейського Союзу. Згідно європейської комісії девіз означає, що європейці єдині у спільній роботі на благо миру, процвітання, і що безліч різних культур, традицій та мов Європи є позитивним фактором для цього континенту. 



В читальному залі Добропільської міської бібліотеки в рамках дії Європункту презентована тематична книжкова виставка «Ми і Європа – дорога назустріч». 
Виставка складається з трьох розділів. В першому розділі «Європа – спільний дім» представлена література, що містить інформацію про вибори в Європейському Союзі, про партнерство ЄС та України, Конституція об’єднаної Європи, співробітництво у сфері вищої освіти тощо. В другому розділі «Шедеври літературної Європи» експонуються твори класиків світової літератури. Для тих, хто прагне вдосконалити своє володіння іноземними мовами або тільки починає їх вивчення допоможе література, що представлена у третьому розділі «Знання мов – ключ до успіху».
Святкування Дня Європи в Україні доводить, що українці підтверджують наявність європейських цінностей у наших серцях. Взагалі цінність, за Академічним тлумачним словником, - це те, що має певну матеріальну або духовну вартість. Життя має цінність? Так! Добро до інших? Так! Повага до досвіду? Так! Дружба, гідність, щастя, національні здобутки? Так! Так! Так!
Представлена у бібліотеці – філії № 4 книжкова виставка «Україна на шляху до Європи» ознайомить відвідувачів із літературним надбанням країн Європейського Союзу, тематична папка «Європейські барви» надасть інформацію про історію створення Союзу, про країни, що входять до його складу, серія книг «Невідома Україна» надасть змогу читачеві оцінити значення нашої країни у європейській спільноті.
Віночок з яскравими стрічками та кукли - мотанки «День – Ніч» налаштовують на позитивне сприйняття нашої культури, яку творив народ. 

Україна йде до Європи, а бібліотеки повинні йти попереду цього процесу, змінюючись та відповідаючи тим вимогам суспільства, які ставить перед нами сьогодення.
Запропонований відео-ролик має на меті продемонструвати громадянам України, що таке Європейська ідея та пояснити, що Європа - це не тільки географія, це також ідея та інструменти, що її реалізують (гідне правосуддя, вільні медіа, соціальні можливості, чесні суди тощо), а також про цікаві факти які стосуються країн ЄС.

четвер, 11 травня 2017 р.

Дні сталої енергії в бібліотеках Добропільської міської ЦБС

Зростання тарифів змушує українців серйозно замислитися над питанням енергозбереження та енергоефективності власного житла. Бібліотеки Добропільської міської ЦБС активно долучилися до інформування населення в напрямку енергозбереження. Вже котрий рік поспіль в Центральній міській бібліотеці діє збір відпрацьованих батарейок та акумуляторів. Гаслом цього збору є вислів "Не викидай батарейку - врятуй їжачка".
Кожна людина за своє життя хоча б раз користувався гальванічними елементами живлення (AA, R6, LR6, 316, А316, Mignon, Stilo), в просторіччі «пальчиковими батарейками». Вони використовуються в системі сигналізації, ліхтарях, годиннику, калькуляторах, аудиосистемах, іграшках, радіо, автоустаткування, пультах дистанційного управління. Ні для кого не секрет, що батарейки відносяться до числа найбільш токсичних і небезпечних предметів: одна батарея стандарту АА може забруднити до 20 квадратних метрів ґрунту. Ця площа може служити місцем проживання двох кротів, безлічі дощових черв'яків, які беруть участь в переробці грунту, або ... одного їжачка. Вміщені в батарейках шкідливі речовини: лугу, свинець, кадмій, цинк та інші спочатку потрапляють в ґрунт, ґрунтові води і річки, потім - в рослини і тварин, і, можливо, можуть потрапити і в організм людини. Тому в усьому цивілізованому світі відпрацьовані батарейки збирають і утилізують окремо від побутового сміття. Жителі нашого міста, не маючи спеціалізованого місця прийому відпрацьованих батарейок, мають можливість принести їх до бібліотеки.
Багато цікавої інформації розповіли користувачам фахівці Центральної бібліотеки на уроці бережливості - «Споживаємо та витрачаємо енергію з розумом», який відбувся в бібліотеці 11 травня. Як бути економним та розумним господарем в своєму будинку? Як правильно розпоряджатися ресурсами? Що таке чиста енергія і які вона має переваги?  На ці питання шукали відповіді разом з бібліотекарями користувачі. 
До уваги відвідувачів Центральної міської бібліотеки презентовано книжкову виставку з екологічної тематики "Це земля - твоя і моя", яка наштовхує на  філософські роздуми про те, що ж залишить наше покоління після себе на нашій зеленій планеті?
Не дивлячись на те, що зберігання енергії дещо тема доросла, Дитяча бібліотека-філія № 5 активно долучилася до проведення днів сталої енергії в нашому місті. У нагоді стали матеріали, які предоставили фахівці економічного відділу виконкому Добропільської міської ради. Їх презентували бібліотекарі всім відвідувачам нашої філії. 
Для маленьких користувачів Дитячої бібліотеки 11 травня було організовано і проведено бесіду «Поняття про збереження тепла та електроенергії у побуті». На меті бесіди стояло питання пояснити природознавчу задачу бережливого використання електроенергії, знайомство з поняттям сталої енергії. А також бібліотекарям необхідно було взнати власну думку дітей щодо збереження електроенергії у побуті. Цікавою стала вікторина «Звідки в будинок приходять світло та енергія», з якою відвідувачі впорались швидко та якісно. Дітям потрібно було назвати по картинці електро-прилади, звідки до них приходить енергія. Потім для учасників заходу було запропоновано розв'язати природознавчу задачу по збереженню електроенергії вдома. 

середа, 10 травня 2017 р.

Дні пам'яті та примирення в бібліотеках Добропільської міської ЦБС

День пам’яті та примирення спонукає шукати відповіді усіх зацікавлених долею своєї держави. Чи можливо пірнути у пастку часу, осягнути розумом події Другої світової війни, у якій було задіяно 80 відсотків людства, і спокійно спати? Неможливо. 
Метою заходів в бібліотеках Добропільської міської ЦБС, присвячених подіям та датам війни, було ознайомлення з історією, виховання любові до рідного краю, відповідальності за майбутнє, власне і чуже життя, вміння аналізувати історичні факти та дошукуватися першоджерела в уточненні наданих фактів, сприяння формуванню громадянської свідомості та популяризація документальної, художньої літератури за даною темою.
Бібліотекарі відділу обслуговування ЦМБ підготували годину пам’яті «У вогні палала рідна Україна».
На захід завітали учні 3 – А класу НВК № 7 у супроводі свого класного керівника Лейбою В.П. Діти з цікавістю слухали розповіді бібліотекарів про героїчний подвиг, незламну мужність та тяжкі страждання нашого народу. А яке ж було здивування дітвори, коли вони дізналися, що в боротьбі за перемогу брали участь не тільки люди, а ще й тварини, а саме собаки та кішки. Дізналися школярі про те, що під час війни, собаки були санітарами, диверсантами, підривниками танків, зв’язківцями, розвідниками. Саме собаки виконували бойові завдання там, де були не в змозі впоратися люди. Наостанок діти переглянули відео «Собаки на фронті», що містить документальні кадри.
Все далі в історію відходять грізні і важкі роки Другої світової  війни, але не згасає пам’ять про тих, хто не шкодував своєї крові, свого життя за наше сьогодення.
4 травня 2017 року в бібліотеці-філії №1 бібліотекарі провели святкову зустріч з людьми похилого віку, присвячену величайшему святу - Дня Перемоги над фашизмом! "Память вічно жива"- таку назву мав захід, на якому було дуже багато спогадів, роздумів, навіть сліз. Також на заході було трансльовано короткометражний фільм "Здравствуй, малыш!".
З 4 травня в читальній залі бібліотеки-філії№2 експонується виставка-інсталяція «Пам'ять нетлінна». Книги представлені на експозиції, допоможуть більше дізнатися про боротьбу нашого народу, якою ціною українському народу дісталася Перемога. Біля виставки бібліотекарі проводять з користувачами бесіди, інформхвилини.
Напередодні свята, 5 травня, в бібліотеці-філії№2 пройшов урок пам’яті «Дитинство під знаком війни», на який запросили Безух В.М. (дитина війни) та учнів 7 класу ЗОШ № 13. Урок розпочався із вступного слова бібліотекаря Кіріллової М.М. Вона наголосила на великому історичному значенні святкування 8 травня – Дня пам’яті та примирення і 9 травня – Дня перемоги над фашизмом, що тема війни зараз більш ніж актуальна в світі і окремою сторінкою хочеться виділити полонене дитинство.
Запрошена гостя Валентина Миколаївна розповіла про своє дитинство в полоні і юність в повоєнні роки. Також діти прослухали розповідь як Валентина Миколаївна у складі групи малолітніх в’язнів фашистських концтаборів побувала в Гамбурзі (Німеччина), безпосередньо на місці колишнього військового заводу, де пройшло її дитинство.

На закінчення зустрічі ведуча сказала: «Мільйони людей забрала Друга Світова війна. Смерть однієї людини - це трагедія. А коли мільйони... Загиблим не болить. У живих продовжують кровоточити рани: у ветеранів, які втратили своїх друзів-однополчан, рідних і близьких, душі, які простріляні похоронками, у рано посивілих дітей війни, які не побачили своїх батьків і пережили пекло окупації але ми повинні пам’ятати і шанувати всіх, хто подарував нам мирне небо».
Напередодні Дня Перемоги в кімнаті школяра «Орлятко» бібліотекарі бібліотеки-філії № 3 провели майстер-клас по виготовленню паперових маків. «Макової доля дорога» таку назву мала книжкова виставка, що діяла на абонементі. Матеріали представлені на виставці – це історія життя та ратних подвигів і вчинків тих хто воював на фронтах війни, хто працював у тилу для фронту й перемоги, хто підіймав і відроджував країну, - це неперевершений взірець служіння своєму народові. Виставка містила атрибутику військового часу, а також символ скорботи – червоні маки, фотоілюстрації воєнних часів та добірку художніх творів, в яких змальовується образ воїна – визволителя, воїна – захисника, воїна – переможця.

Книжкова виставка «Не згасне пам’яті свіча», організована бібліотекарями бібліотеки-філії № 4 на дитячому абонементі, знайомить читачів широкого кола з книгами, що змальовують боротьбу народу з нацистськими загарбниками у цілому світі й у рідному краї. Для учнів середнього шкільного віку був проведений меморіальний урок «Україна у Другій світовій війні».


Для учнів молодшого шкільного віку були проведені голосні читання «І пам'ять про війну нам книга оживляє». Діти швиденько зв’язали події тих часів з подіями на сході нашої України. Вони активно обговорювали прочитане, проводили паралелі та робили висновки.



Інформаційна година «Повернені багатства України» для юнацтва надали інформацію про виникнення нового символу пам’яті жертв Другої світової війни («Маки червоні – кров загиблих на війні…»), про початок глобального військового конфлікту в історії Землі, про статистичні дані, про наслідки війни для України, про значення процесу реституції – повернення культурних цінностей – для країн, яким нав’язується, або якими підтримується війна. «Мамо, я живий, лише закриті очі…» - хвилиною мовчання віддали дань тим, хто не повернувся з війни. Можна розмовляти різними мовами і не завжди розуміти одне одного, але спільна ця одна хвилина єднає дух суспільства, коли серця б’ються в тиші в унісон, а полум’я свічки очищує думки.
5 травня бібліотекарі бібліотеки-філії № 4 завітали до Білицького будинку - інтернату для інвалідів та людей похилого віку на свято «Весна Перемоги», присвячене Дню пам’яті та примирення. Бібліотекарі підготували бібліографічний огляд літератури «Книги, обпалені війною».
Друга світова війна залишила глибокі рани у серцях тих, хто вижив протягом 1939 – 1945р. Серед підопічних інтернату ветеранів чимало.

В цьому році Дитяча бібліотека м. Добропілля підготувала для своїх користувачів виставку-експозицію, присвячену загиблим дітям в роки Великої Вітчизняної війни. Вона називається «Дитинство, опалене війною». На ній зібрані матеріали і видання, які розповідають про великий подвиг маленьких дітей. Вірші, оповідання, романи – всі книги присвячені молодому поколінню, яке віддало своє життя за щастя та свободу свого народу.
Цією виставкою бібліотекарі намагалися донести до користувачів всю трагедію молодого покоління 40-х років, які вижили у ті страшні роки.

Висновком проведених заходів для бібліотекарів, стало розуміння, що відвідувачі цікавляться темою Другої світової війни, мають свої погляди на події, з болем оцінюють людські втрати, співпереживають про повернення культурної спадщини, зниклої за роки війни.

четвер, 4 травня 2017 р.

Методична служба публічних бібліотек Києва: Попит і цінність

В статті Методичної служби публічних бібліотек Києва: Попит і цінність Ольга Романюк детально роз'яснює бібліотечним фахівцям про нюанси комплектування бібліотечних фондів. Виявляється не тільки в Донецькій області в цьому напрямку бібліотечної діяльності працівники бібліотек зіткнулися з труднощами. Цікава, пізнавальна і дуже важлива стаття з посиланнями на активні нормативні та законодавчі  ресурси дасть змогу розібратися бібліотекарам в питаннях комплектації фондів на сучасному етапі розвитку нашої країни.   

Британська рада в Україні та ГО "Міцна громада" підтримали проект ЦМБ "Вчитися граючись"!


За результатами розгляду нової хвилі проектів в рамках програми "Активні громадяни" від British Council Британської Ради  ГО Міцна громада #activecitizensua було підтримано 11 поданих  проектів, серед яких і проект від Центральної міської бібліотеки "Вчитися граючись". Написання проекту стало можливим після участі в тренінгах організованих ГО "ДЦМ" ДОБРО". 


Реалізація проекту "Вчитися граючись" дозволить створити комфортне середовище в бібліотеці для представників громади без вікових обмежень, для спільного приємного спілкування та корисного проведення часу. В рамках проекту найближчим часом при Центральній міській бібліотеці м. Добропілля буде організовано ігровий клуб, засідання якого будуть проходити з використанням настільних інтелектуальних ігор. Користувачі зможуть розширити свій світогляд, спілкуватися, розвивати свій творчий потенціал, вчитися висловлювати свої думки, стати більш комунікабельними.