Сторінки

пʼятниця, 14 жовтня 2022 р.

На захисті України

14 жовтня держава відзначає день захисників та захисниць України.
Ми живемо в непрості часи: просто зараз на наших очах твориться історія. І поряд із нами живуть герої, які захищають нас, які тримають на своїх плечах незалежність України. 


Пропонуємо добірку книжок про героїв, які виборювали свободу  в минулі часи й боронять нас сьогодні.


АД 242: Історія мужності братерства та самопожертви [Текст] / уклад. Ірина Штогрін. – Харків: Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015. – 352 с. – ISBN 9786171202023.

Книга про 242 дні боїв в аеропорту Донецька, або в АДу — як його назвали оборонці летовища — це майже шість десятків свідчень «кіборгів», коментарі військових експертів та військових аналітиків з України, Росії, США та Канади, представника Генерального штабу Збройних сил України. Але головне — про життя і смерть, про відчайдушність і страх, про любов і дружбу, про те — що і чому захищали у терміналах ДАПу українські бійці — читайте у розповідях безпосередніх учасників оборони Донецького аеропорту.

Читайте, аналізуйте та робіть свої неупереджені висновки!

Дзюба С., Кірсанов А.  Позивний «Бандерас» [Текст] / Сергій Дзюба, Артемій Кірсанов. – Харків: Фабула, 2018. – 240 с. – 9786170939241.

«Позивний “Бандерас”» — справжній військовий бойовик, чи не найперший в Україні, заснований на реальних подіях. У зоні АТО у вересні 2014 року за «наводкою» диверсанта скоєно теракт — сепаратисти знищили маршрутку, загинуло дванадцятеро дорослих і дитина. Стає відомо, що інформатор ворога — службовець української армії, водночас шляхом радіоперехоплення з’ясовується, що в цьому регіоні чекають на прибуття полковника російського ГРУ. Розпочинається операція зі знешкодження диверсанта, здійснення якої доручають групі контррозвідників на чолі з капітаном Антоном Саєнком… На основі твору Сергія Дзюби та Артемія Кірсанова знято військову кінодраму, міжнародна прем’єра якої відбулася в Торонто, в Україні - 11 жовтня 2018 року.

Коваль Р. Донбас. Радість і біль [Текст] / Роман Коваль. – Київ: Markobook, 2020. – 184 с. – ISBN 9786177838158.

У цьому творі розкриті справжні характери учасників цих кривавих подій, які викликають у читача непідробну радість та справжній фізичний біль від історій, про які вони оповідають.

Українсько-російська війна 2014–2020 рр. на Донбасі представлена через долі її учасників. Окрім нарисів Романа Коваля, у книжці опубліковано спогади учасників війни — айдарівця Євгена Городничука-“Гриця”, командира 1-ї штурмової роти ДУК “Правий сектор” Дмитра Коцюбайла (друга “да Вінчі”) та його побратима “Санти” (Володимира Регеші), командира ОДЧ “Карпатська Січ” Олега Куцина, добровольця Євгена Карася, офіцера 9-го БТО Олександра Серпака, роздуми айдарівця Євгена Дикого та козачки батальйону “Січ” Ірини Цвіли, сповідь снайпера з Горлівки Миколи Вороніна, уривок зі щоденника козака “Правого сектору” Сергія Табали-“Сєвєра”, слово волонтерів Ганни Гарус і Аліни Косівської, художників Дмитра Бур’яна і Марини Соченко та ін.

Коваль Р. Жінки у визвольній війні. Біографії, спогади 1917-1930 [Текст] Роман Коваль. – Київ: Markobook, 2020. – 432 с. – ISBN 9786177838141.

Це унікальне видання у великому подарунковому форматі містить відбиток історії, у якому яскраво зображена роль жіноцтва у боротьбі за незалежну Україну на початку ХХ століття.

Автор представив добу українсько-російської війни в 1917–1920-х рр. крізь призму буремних жіночих доль, а саме отаманші Марусі Соколовської, хоробрих козачок Тіни Пекарчук, Світлани Харченко, Юзефи Лисогор, Євгени Вовкової, Марії Волосевич, Віри Пшеничко, Стефанії Сіяк, Марії Стовбуненко-Заїченко (“козака Марка”), Ганни Осадчої, легендарних підпільниць доби УНР Віри Бабенко, Генрієти Ган, Ольги Батурової, Тамари Петрів, Марії Бесарабенко-Трейко, Марії Тарасенко, Насті Гудимович, Марусі Гальчевської, лікарів Христини Сушко, Людмили Бризгун, шляхетних сестер милосердя Галини Ліневич, Ірини Шміґельської-Климкевич, Марії Волосевич, Терези Кохель, Олени Мельничук-Кобизької, Ніни Янової, Марини Нестеренко, вільної козачки Ярини Гризло і ін.

Михайлишин І.  Фуга «119». В тональності полону  [Текст] / Ігор Михайлишин. – Київ: ДІПА, 2021. – 344 с. – ISBN 9786177606597.

«Фуга 119» — книга про ворожий полон, куди потрапили добровольці батальйону «Донбас» після боїв у місті Іловайськ. Реальність, яку неможливо передати традиційними формами написання. Переосмислення та пошук нового привів автора до застосування принципу побудови фуги — поліфонічного музичного твору. Структура книги орієнтована на подвійну (двотемну) триголосну фугу з кодою. Це дає змогу повною мірою передати сплетіння болю та жаху — звичної буденності полону, де вихід можливий тільки через смерть.

Охріменко Л. Оскар  [Текст] / Людмила Охріменко. – Житомир: ТОВ Видавничій дім Бук-Друк, 2021. – 212 с. – ISBN 978678079109.

У книзі йдеться про долю українського офіцера-спецпризначенця, який на початку 2015 року потрапляє у полон до російських окупантів. Він мріє про втечу з першого дня неволі і робить все для того, щоб здійснити задумане. Кого зустрів він «на підвалі»? Як віра предків допомогла йому вижити? Що сталося з його дружиною і чи зустрінеться він з коханою? Чи пробачить йому рідний син? Чи очистить душу помста? Як пройти через пекло і вціліти?

Ця книга про людину, чоловіка, кримського татарина, що свято вірить у силу життя.

 

Пузік В. Моноліт  [Текст] / Валерій Пузік. – Київ: ДІПА, 2018. – 256 с. – ISBN 9786177606030.

«Моноліт» - дебютна збірка короткої прози Валерія Пузіка: українського художника, письменника, режисера та сценариста.

У січні 2015 він пішов добровольцем на фронт. Брав участь у бойових діях на Донбасі в складі 5 батальйону Добровольчого українського корпусу Правого Сектору (ДУК ПС). В селі Піски разом з побратимами зняв короткометражний документальний фільм «Перемир'я».

 

Руденко Ю. WAR.ru  [Текст] / Юрій Руденко. – Київ: ДІПА, 2020. – 320 с. – ISBN 9786177606535.

WAR.ru - це документальне дослідження першого року російсько-української війни.

День за днем, від початку анексії Криму (лютий 2014) до фіналу Дебальцевської битви (лютий 2015). Події зображені в хронологічному порядку. Інформацію спеціально подано в максимально стислій формі, та мовою, доступною для пересічного читача. Всі необхідні для розуміння процесів терміни та постулати – також розтлумачено «простими словами». Для розуміння причин і передумов війни, надано мінімально необхідні історичні відомості та приклади. Вся інформація є широкодоступною у відкритих джерелах. ЇЇ можна легко перевірити і отримати поглиблене розуміння перебігу того чи іншого окремого епізоду. Для покращення розуміння суті подій війни, та створення певного «ефекту присутності» – книга супроводжується посиланнями на реальне відео з місця подій, а також мінімально потрібними картами та схемами.

У книзі зображено взаємний вплив інформаційної складової бойових дій на реальний стан речей і навпаки.

 

Тур-Коновалов К. Крути 1918 [Текст] /  Костянтин Тур-Коновалов. – Харків: Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2018. – 224 с. – ISBN 9786171250895.

Січень 1918 року видався по-справжньому холодним. От-от на Київ мали рушити більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР Андрій та Олекса опиняються серед оборонців залізничної станції Крути. Такі схожі, але й такі різні брати, обоє до нестями закохані у курсистку Софію, брати без роздумів рушили захищати Україну. Раптом стається непередбачуване: спалахує повстання на заводі «Арсенал». І на боротьбу із заколотом направляють елітні боєздатні частини. Супроти вишколеного війська Муравйова на станції крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери. Ходять чутки, що серед українських загонів є агент більшовиків, який передає інформацію «червоним». Андрій ще не знає, що йому добре відоме обличчя зрадника… У горнилі бою, не шкодуючи власних життів, змагаючись за незалежність та любов. Сто років тому, як і сьогодні, без страху та сумнівів вони підуть у бій захищати найдорожче…

 

Чабала К. Вовче [Текст] / Костянтин Чабала. – Київ: ДІПА, 2019. – 176 с. – ISBN 9789669762276.

Ця книжка - про війну і про людей, які стикнулися з війною. Про те, що було і що могло би бути. Ви можете впізнати себе, або когось із друзів серед героїв «Вовче», чи одного з оповідань, які входять до книги. І ніколи не можна напевно сказати: чи цей конкретний шматок вигаданий, чи записаний з чийогось «тут і зараз». Бо війна - вона дуже різноманітна й різнопланова. Все що можна, то спробувати зафіксувати якісь миттєвості.



Закінчиться війна. Буде переосмислено ці страшні події й написано ще багато книжок, про наших героїв. А сьогодні ми з вдячністю вклоняємось кожному, хто дає нам можливість вранці бачити небо України.

четвер, 29 вересня 2022 р.

Трагедія Бабиного Яру

Бабин Яр – це місце пам’яті, яке стало відомим на весь світ символом нацистських злочинів проти цивільного населення під час Другої світової війни, символом Голокосту.

29–30 вересня 1941 року нацисти вбили тут майже 34 тисячі киян лише через те, що вони – євреї. Це було одним із найбільших масових вбивств цивільних, вчинене нацистами під час Другої світової війни.

Під час війни у Бабиному Яру вбивали та ховали не лише євреїв. Упродовж двох років німецької окупації тут розстрілювали і закопували цілі групи людей або окремих осіб, які також вважалися ворогами нацистів. Зокрема, за расовими та політичними мотивами нацисти вбивали також ромів, полонених червоноармійців, пацієнтів психіатричної лікарні, цивільних заручників, українських націоналістів і радянських партизанів, в’язнів Сирецького концтабору. Починаючи з серпня 1943 року, заковані у кайдани в’язні Сирецького табору викопували та спалювали тіла розстріляних у Бабиному Яру.

Загальну кількість жертв оцінюють приблизно у 100 тисяч людей.

За матеріалами 
Українського інституту національної пам’яті. Більше інформаційних матеріалів тут.

вівторок, 23 серпня 2022 р.

Література незалежної України

Сьогодні гостро постало питання формування актуальних бібліотечних фондів. Наразі деякі бібліотеки Донецької області залишилась взагалі без фондів через руйнацію чи окупацію, деякі тимчасово знаходяться в простої й не мають доступу до фондів та не обслуговують користувачів фізично. Але ми як фахівці маємо не лише розуміти попит користувача, а й орієнтуватись в сучасному ринку книжкової продукції. Щоб після перемоги відновлюючи бібліотеки, наповнювати їх змістом.

До Дня Незалежності пропонуємо вашій увазі добірку літературних новинок, які розповідають про шлях України до незалежності, й на нашу думку мають бути в кожній бібліотеці.

В’ятрович В. Нотатки з кухні «переписування історії» [Текст] / Володимир В’ятрович. – Київ : Наш Формат, 2021. – 528 с. – ISBN 9786177973675.

Історик Володимир В’ятрович зібрав низку власних публікацій — від початку 2000-х до нашого часу — та доповнив їх сучасним наративом. Це статті, колонки, інтерв’ю, у яких ідеться про національну ідентичність, Голодомор, визвольну боротьбу й «людей волі», Помаранчеву революцію і Євромайдан, матеріали під грифом «цілком таємно», які одного дня стали «цілком нетаємними». Значну частину цієї історії автор ретельно дослідив, а ще частину — допомагав творити. Це книжка не про переписування історії. Вона — про спроби українців написати історію власної держави. Звільнитися з полону думок «старшого брата» й досягнути справжньої незалежності — коли можеш розповідати свою історію від першої особи.

Грицак Я. Подолати минуле: глобальна історія України [Текст] / Ярослав Грицак. – Київ : Портал, 2022. – 432 с. – ISBN 9786177925513.

Автор робить спробу розказати історію без облич. Повідати читачам про Україну так, аби на їхню думку не вплинули окремі історичні особистості. Ця книга є переосмисленням ролі українця як жертви на роль творця — творця сьогодення. Колись минуле також було сьогоденням, завтрашній день стане сьогоднішнім. Саме для цього і потрібна ця книга — вивчення минулого, а не сухих фактів, для подолання минулого аби створити нове майбутнє.


Журналісти і незалежність: спогади. Свідчення. Документи / Авт.-уклад. Юрій В. Бондар. – Київ : ВЦ "Академія", 2020. – 395, [4] с.

У виданні розповідається про українську журналістику й журналістів кінця 1980-х – середини 1990-х років, їхню позицію і роль у здобутті Україною Незалежності. Розповіді самовидців й активних учасників подій, різножанрові та навіть інколи “перехресні”, звичайно ж – суб’єктивні (і в цьому також їхня цінність), раніш публіковані та нові, документи пори – сторінки не лише журналістської історії, а й доби здобуття Україною незалежності.

Логвиненко Б. Ким ми є? Національні спільноти та корінні народи України / Богдан Логвиненко, Дар’я Тітарова. – Ukraїner, 2022. – 672 с. – ISBN 978-617-642-593-9.

Книга «Ким ми є? Національні спільноти та корінні народи України» розповідає читачам пізнавальні історії про життя, часом трагічні причини міграцій, побут та культуру, ремесла та мистецтво, цікаві ініціативи представників різних національних спільнот та корінних народів України. Матеріал для видання команда Ukraїner збирала протягом кількох останніх років, дослідивши понад 30 національних спільнот, що мешкають на території України. Серед них: гагаузи, приазовські греки, австрійці, роми, євреї, чехи, кубинці, нігерійці та інші, а також корінні народи України: українці, кримські татари, кримчаки та караїми. Книга матиме назву «Ким ми є?» і саме на це запитання Ukrainer спробує пошукати відповіді на її сторінках.

Логвиненко Б. Ukraїner: Країна зсередини [Текст] / Богдан Логвиненко. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 312 с. – ISBN 978-617-679-731-9.

«Ukraїner: Країна зсередини» є книжковим втіленням масштабного мультимедійного проєкту «Ukraїner», що розповідає про унікальні місця України та історії творців сучасної культури різних регіонів. На відміну від більшості туристично-довідкової літератури, «Ukraїner» зосереджується на живій історії, яка твориться тут і зараз. Книжка змальовує портрети «агентів змін» з різних регіонів країни, зосереджуючись не стільки на минувшині, скільки на сучасній динаміці змін. Завдяки цьому книжка є унікальним виданням, що репрезентує нову Україну і для її мешканців, і для іноземців. Це видання є радше довідником про цікаві чи малознані локації України, що містить багато яскравих фотографій, стислий текстовий виклад до кожної з них, а також QR-коди, за якими можна переглянути відеофайли з різних локацій.

Логвиненко Б. Ukraїner. Країна зсередини 2 [Текст] / Богдан Логвиненко. – Ukraїner, 2022. – 304 с. – ISBN 978-617-8216-00-9.

Ця книга містить історії української землі, розказані людьми та відзняті командою Ukraїner. Об’їхати усі регіони України один раз виявилося замало, аби пізнати її. Тож протягом 2019-2021 років ми проїхали друге експедиційне коло та привезли ще більше розповідей про нашу неймовірну країну та її мешканців. Як і всі матеріали Ukraїner — це історії реальних людей та місць, якими вони опікуються, із діалогами та без режисури. Мандруючи країною, ми прагнемо зафіксувати її як для кожного українця, так і для всього світу. А з початком розв’язаної Росією загарбницької війни, у цієї книги з’явилась ще одна важлива мета: показати Україну такою, якою вона була до 24 лютого, зберегти її в пам’яті, щоби після перемоги відбудувати та зробити ще кращою.

Нерви ланцюга: 25 есеїв про свободу [Текст] / упоряд. Сергій Васильєв. – Львів : Тека, 2003. – 93 с.

Книга не нова, проте не втратила своєї актуальності. Що таке свобода? Для українця це аж ніяк не абстрактна філософська категорія, а радше спосіб самовираження та світовідчування. Збірка «Нерви ланцюга» — спроба зазирнути вглиб цього поняття. 25 інтелектуалів сучасності у невеликих текстах висловлюють власне бачення поняття свободи. Вони говорять про свободу та політику, відтворюють яскраві життя-спалахи тих, кого ми називаємо героями, переосмислюють свободу крізь призму різних досвідів, життєвих обставин та політичних режимів. Збірка «Нерви ланцюга» є діалогом між людьми, досвідами, регіонами, поколіннями та епохами. Щоб осягнути свободу, заглянути у суть та знайти відповіді, автори ставлять запитання, які, зрештою, стають ключовими.

Тараненко І. Книга-мандрівка. Незалежні [Текст] / Ірина Тараненко, Марта Лешак, Єлизавета Нєвєжина. – Київ : Книголовав, 2022. – 68 с. – ISBN 9786178012373.

У 1991 році Україна повернула собі незалежність. Українці, які жили десятиліттями в тоталітарному режимі отримали можливість стати мешканцями демократичної країни. У книжці-мандрівці «Незалежні» зібрано найважливіші факти за 31 рік існування оновленої незалежної України – про те, як ми відроджували нашу країну, які помилки робили і які перемоги здобували, що готували і що одягали, що співали, читали, дивилися, як захищали свої свободи та як організовували революції. Кожен розгорт — «щоденник» одного року, з 1991-го по 2022-й, те, чим переймався і чому радів наш народ. Це не просто суспільно-політичне видання, а захоплива книжка для сімейного читання, і для дорослих, і для дітей.

Чапай А. The Ukraine [Текст] / Артем Чапай. – Чернівці : Книги XXI, 2022. – 240 с. – ISBN 9786176142188.

Над текстами, що увійшли до книги, Артем Чапай працював близько восьми років. «Загалом же «The Ukraine», – каже автор, – описує понад десять років сучасної України. У книзі поєдналися реальний факт і художня вигадка. Різні території, різні за віком, способом існування персонажі з їхніми історіями, ситуаціями, епізодами, моментами, позитивне, не дуже, негативне, прекрасне і потворне (зокрема і в їхній відносності) – усе це елементи колажу, що передає цілісний образ України – такої, як вона є, у найбільш характерних, разючих проявах. За словами Артема Чапая, «TheUkraine» – такий собі український Dasein, який особливо добре поєднуються з досвідом подорожнього.

Чумарна М. Я є Україна. Світоглядний всесвіт українців [Текст] / Марія Чумарна. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2021. – 304 с. – ISBN 9786176142188.

Книжка вводить читача у світоглядний всесвіт давньої України, знайомить зі звичаєвою та матеріальною культурою нашого народу, що зароджувалась і відроджувалась з покоління в покоління під дахом «солом’яного храму», яким була українська хата. Автор розглядає скарби народної культури не як архаїчний спадок, а як генетичне джерело духовної пам’яті та сили для наступних поколінь. Україна — не зовні, вона — в кожному з нас.

Ukraine from above [Фотоальбом]. – Ukraїner, 2022. 112 с. – ISBN 978-617-8216-02-3.

Маємо унікальну можливість зробити передзамовлення цієї широкоформатної  книги неймовірних фото України з висоти пташиного польоту, зроблених командою Ukraїner. Зображення захоплюють і важко повірити, що вони справжні. «Ukraine from above» показує ту Україну, якою ми пишаємося, і яку прагнемо показати всьому світу.

Ця фотокнига — про таку Україну, яку можна побачити лише з висоти пташиного польоту. Поля, ліси, узбережжя, засніжені гори, візерунки міських вулиць — усі ці кадри вражають різноманітністю і викликають естетичний трепет. Попри те, що українським небом усе ще літають ворожі снаряди, автори вже зараз прагнуть закохати в нього весь світ.


середа, 27 липня 2022 р.

День Української Державності

28 липня 2022 року ми вперше відзначаємо День Української Державності.
Яке значення має це свято для українського народу? Де шукати інформацію про тривалу історію державних утворень українців? Читайте в нашому матеріалі.



Історія України – це фактично історія національно-визвольної боротьби українського народу за свою державу. Тисячолітні державотворчі традиції беруть початок від Русі та продовжуються Галицько-Волинським князівством, Українською козацькою державою, Українською Народною Республікою, Західноукраїнською Народною Республікою, Українською Державою гетьмана Павла Скоропадського, Карпатською Україною та сучасною незалежною Україною.

День Української Державності запроваджений на утвердження спадкоємності понад тисячолітньої історії українського державотворення, а також для протидії російській дезінформації та історичним фейкам.  Традиції українського державотворення корінням сягають часів заснування міста Києва та розквітом за князювання Володимира Великого.


Як зазначив Володимир Зеленський: “День Української Державності буде утверджувати зв’язок українців, які живуть тепер, з багатьма поколіннями нашого народу”.

Будь-яка нація починається передусім з того, що вона зобов’язана знати своє минуле, своє коріння та витоки. Саме тому хочемо звернути увагу читачів на корисні ресурси та електронні бібліотеки з вільним доступом до матеріалів, які висвітлюють історію становлення України, досліджують її культурну спадщину.


Український інститут національної пам’яті є органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері відновлення та збереження національної пам’яті українського народу. Насамперед діяльність Інституту спрямована на популяризацію в Україні та світі об'єктивної та справедливої історії.

На сайті Інституту висвітлюються теми, що замовчувались за радянських часів: українська Друга світова війна, архіви репресивних органів, Українська революція 1917-1921 рр. та інші. Відвідувачі мають доступ до електронних видань, архівних документів, віртуальних виставок, інфографіки, фото- та відеоматеріалів.

Актуальною та болючою темою сьогодення є Повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Команда інституту від початку повномасштабного вторгнення працює над інформуванням про перебіг подій. Розповідає про героїв, документує і висвітлює воєнні злочини РФ проти об'єктів культурної спадщини, місць пам'яті, діячів культури й науки, а також публікує матеріали, які допомагають зрозуміти війну Росії проти України в історичній ретроспективі, без чого не можна повністю осмислити природу цієї агресії.

Електронна бібліотека Інституту історії України. Це систематизоване повнотекстове зібрання досліджень і джерел з історії України. Тут представлені повнотекстові видання довідкового характеру, архівні документи, біографії видатних громадсько-політичних діячів, публіцистика та есеїстка, добірка документальних фільмів. Знаковим проектом Інституту стало створення першої повноцінної “живої” електронної Енциклопедії історії України. 

Енциклопедія історії України [Текст] : у 10 т. / редкол. : В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. ‒ Електрон. текст. дані (13 pdf-файлів). – Київ : Наукова думка, 2003 – 2021. 

Плідна робота істориків упродовж останніх два десятиліття створила належне підґрунтя для докорінного переосмислення концепції вітчизняної історії, подолання стереотипів і міфів радянської доби. Формуючи словник ЕІУ, автори проекту прагнули представити всі історичні області України та створити цікавий й інформативний продукт, що враховує останні здобутки історичної науки.


Відкрита електронна бібліотека (WEB) містить понад дев'ятсот оцифрованих видань із фонду Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. 


Фонд ВЕБ складається з дев’яти колекцій: 
  • Довідкові видання
  • Філософія. Психологія
  • Релігія. Теологія
  • Суспільні науки
  • Математика. Природничі науки.
  • Прикладні науки. Медицина. Техніка.
  • Мистецтво. Ігри. Спорт.
  • Мовознавство. Література.
  • Географія. Біографії. Історія.
Більшість оцифрованих документів мають наукову та культурну цінність. Деякі з них збереглися в єдиному примірнику. 

Цікавим зразком колекції є геополітичне дослідження початку XX століття Степана Рудницького: “Перша політична організація нинішньої Московщини вийшла, як знаємо, зі старої Київської держави – отже з України.”; “…Україна уявляє собою одну з найважливіших “ключових точок” цілого близького Сходу. Доля й недоля багатьох, коли не всіх європейських великих держав теперішності зависить від цього, як уложиться політична доля України.”

Рудницький, С. Українська справа зі становища політичної географії [Електронна копія] / Степан Рудницький. — Електрон. текст. дані (1 файл : 30,9 Мб). — Берлін : Укр. слово, 1923 (Київ : НБУ ім. Ярослава Мудрого, 2021). — (Бібліотека «Українського слова»; ч. 40).

У представленому виданні досліджено і викладено проблеми України, її національні, політичні, економічні й територіальні інтереси, наведено докази для країн Західної Європи й світу про користь, яку б вони мали від утворення української держави. Дана праця має і досі актуальне значення для справи державних змагань українського народу, формування його національної ідентичності, усвідомлення його ролі та місця в загальноєвропейському процесі демократичного оновлення.


Електронна бібліотека «Культура України» створена з метою інтеграції культури народів України у європейський і світовий інформаційний простір та збереження культурної спадщини, що знаходиться у фондах бібліотек та інших закладів культури. 

Фонд електронної бібліотеки складається з чотирьох колекцій:
  • Історія культури. Теорія культури. Культурологія.
  • Мистецтво
  • Етнографія
  • Заклади культури. 
Наразі фонд електронної бібліотеки налічує понад дев’ять тисяч повнотекстових видань, наукових праць, часописів, які всебічно висвітлюють культурні процеси від давніх часів до сьогодення.

Культурні відмінності виростають з народної творчості, звичаїв, традицій. Проте етнічна культура ще не формує засад державності. Україна як держава сформувалася саме в інтелектуально-культурному середовищі творців, науковців, громадських діячів. 

В даному контексті дуже цікавою є колекція «Розстріляне відродження», присвячена особливій сторінці в історії української культури. Представлені документи ілюструють творчість духовно-культурного та літературно-мистецького покоління 20-х – початку 30-х років ХХ сторіччя, яке дало високохудожні твори у галузі літератури, живопису, музики, театру та було знищене сталінським режимом.


Діаспоріана – українська діаспорна електронна бібліотека з відкритим доступом, заснована Олегом Богуславським 2011 р. Орієнтована на широкі кола користувачів і спрямована на поширення знань про українську еміграцію та її досягнення. Бібліотека містить твори художньої літератури, періодичні видання, дослідження представників української еміграції в галузях мовознавства, політології, етнології.

Актуальним і сьогодні залишається видання 1916 року «Поневолені народи царської імперії, їх національне відродженє та автономічні прямуваня».  В своєму дослідженні Ольгерд-Іполит Бочковський, один із провідних європейських фахівців з теорії нації та національних відносин першої половини 20 століття, зауважує: “Царська Росія віддавна хорує на одну своєрідну манію – визолювання неросійських і немосковськх народів з чужого ”ярма“… Росія знову одяглася в свій визвольний плащ і провозглосила себе адвокатом та освободителем поневолених народів ледве чи не на всій кулі земській”.

Бочковський, Г. Поневоленінароди царської імперії, їх національне відродженє та автономічні прямуваня  [Електронна копія] /  Ольгерд-Іполит Бочковський ; під ред. М. Залізняка. — Електрон. текст. дані (1 pdf-файл : 27,6 Мб). — Політична бібліотека, 1916. — 224 с.


Наукова електронна бібліотека періодичних видань НАН України
 
бібліотека відкритого доступу періодичних  видань НАНУ. На сьогодні архів містить 494 назв журналів, 9019 випусків, 171665 статей.

Видання розділу історії, філософії та права висвітлюють  актуальні питання становлення нашої держави, історії та теорії держави і права, філософії права, пам’яткодослідних та пам’яткоохоронних проблем.


LIBRARIA
– проєкт компанії Архівні інформаційні системи (АІС), що здійснюється у співпраці з бібліотеками, архівами та науковими інституціями в Україні та за її межами. Мета проєкту – оцифрувати та надати доступ онлайн до якомога більшого масиву української історичної періодики.

На цей час ресурс містить 602 назви, 93239 випусків, 737940 сторінок періодичних видань із фондів українських архівів та бібліотек, Книжкової палати України. Доступні цифрові зображення газет, а також численні інструменти для повнотекстового пошуку.

Періодика – одне з найяскравіших історичних джерел. Приваблива численними рівнями інформації, від офіційних урядових публікацій до приватних оголошень, вона надає сучасним дослідникам величезні можливості.


Відзначаючи День Української Державності та поширюючи інформацію про тривалу історію державних утворень українців на наших землях, ми також протидіємо російській дезінформації та пропаганді, яка силкується зобразити Україну штучним формуванням.