Сторінки

вівторок, 27 жовтня 2020 р.

Сучасна бібліотека – елемент суспільного розвитку громади

Добропільська міська Централізована система стоїть на порозі великих змін. В умовах децентралізації та створення Добропільської міської ОТГ мережа публічних бібліотек Добропільщини набуде нового структурного вигляду, розширить свої зони обслуговування та забезпечуватиме ефективне функціонування новоствореної бібліотечної системи.

Сучасна бібліотека є інформаційно-дозвіллєвим центром у громаді, надає вільний доступ до своїх ресурсів та послуг, створює комфортний і сприятливий фізичний та віртуальний простір, який відкриває можливості для розвитку й навчання мешканців громади, незалежно від віку і статі, сприяє задоволенню їхніх інформаційних, дозвіллєвих і творчих потреб.


Головною метою кожної бібліотеки є забезпечення інформаційних, освітніх та культурних потреб користувачів через організацію роботи бібліотечної системи як соціального центру місцевої громади.

Робочою групою Добропільської міської ЦБС було розроблено та запропоновано до публічного обговорення «Стратегію розвитку бібліотек Добропільської міської ЦБС 2021-2023 рр.», яка була підготовлена в межах проєкту «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року», що реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру. Програму підтримують тринадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Великої Британії, Данії, Канади, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Швейцарії, Швеції та Японії.

16 жовтня 2020 р. в Центральній міській бібліотеці відбулась публічна презентація «Стратегії». На зустріч завітали представники ОМС – начальник відділу культури і туризму Добропільської міської ради Юлія Миколаївна Літвінова, депутат Добропільської міської ради Валентина Миколаївна Орлова, представники бібліотечної спільноти та лідери громадського руху в Добропіллі.


На наступні три роки бібліотеки Добропільської міської ЦБС  визначили цілі й завдання, спрямовані на задоволення потреб клієнтів бібліотек, на удосконалення якості обслуговування користувачів, на професійний розвиток бібліотечних працівників та формування позитивного іміджу бібліотек в громаді.

Реалізація стратегії не можлива  без гарантованого бюджетного фінансування основних бібліотечних послуг, утримання та оперативного оновлення матеріально-технічної бази бібліотек, що забезпечить їхню ефективну діяльність і якісне обслуговування користувачів.

Враховуючи проблеми бюджетного фінансування, бібліотекарі розглядають можливості партнерства та співпраці з неурядовими громадськими організаціями для залучення додаткового фінансування на реалізацію спільних проектів.

Для невеликих міст/сіл бібліотека – це не лише місце, де можна прийти за книгами чи періодичними виданнями, це в першу чергу центр громадського і культурного життя. Тож найважливішім завданням для бібліотек і бібліотекарів є нерозривний зв'язок з громадою, відповідність бібліотечних сервісів і послуг потребам і очікуванням мешканців.

неділя, 18 жовтня 2020 р.

Діяльність публічних бібліотек Добропілля в умовах карантину

16 жовтня відбувся семінар Добропільської міської централізованої бібліотечної системи «Діяльність публічних бібліотек Добропілля в умовах карантину». З якими труднощами зіткнулись бібліотекарі через пандемію? Як змінились послуги бібліотеки в умовах фізичного дистанціювання? В яких умовах доведеться працювати в 2021 році? Як після карантину зміниться користувач бібліотеки та що стане пріоритетним для нього? Ці та інші питання обговорювались на семінарі.


2020-й став роком випробувань та викликів в усіх сферах життя. Через пандемію ми втратили деякий час в повноцінному спілкуванні з користувачами. Натомість карантинні обмеження спонукали до організації дистанційної роботи. Бібліотекарам довелось розширювати власні компетенції в інформаційно-цифровому просторі, опановуючи нові платформи й додатки. Й одночасно, аби підтримати наших користувачів, перейти в режим онлайн та активізуватись в соціальних мережах. Так в онлайн-форматі проходили:

Починаючи з квітня кількість реакцій на публікації, розміщені в Facebook та Instagram, зросла в 6 разів, а відвідування сайтів бібліотек – в 2,5 рази. Відкриттям року стала  мережа TikTok, яку підкорила дитяча бібліотека-філія №5, збираючи тисячні перегляди відеоконтенту з популяризації бібліотек й читання.


В період карантину збільшилась кількість консультацій та довідок, наданих користувачам з використанням електронної пошти та месенджерів.  В даному контексті, намагаючись вчасно та якісно виконати інформаційний запит, ми гостро відчули відсутність автоматизованої бібліотечної інформаційної системи та необхідність модернізації інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури бібліотек.

Як тільки на території Україні були послаблені карантинні заходи, бібліотеки Добропілля розпочали видачу літератури за попереднім замовленням та відправлення повернутих книжок на обсервацію. Таким чином було створено безпечні умови обслуговування відвідувачів та роботи персоналу.

Розуміння необхідності модернізації бібліотек та упровадження нових моделей діяльності спонукало до пошуку нових можливостей. Наразі Добропільська міська ЦБС є учасником 3-х проєктів.

Проєкт «Спроможні бібліотеки сприяють досягненню Цілей сталого розвитку ООН до 2030 року» реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки урядів Данії, Швейцарії та Швеції. Мета проєкту – підвищення інституційної спроможності 10-ти бібліотек Донецької та Луганської областей. В межах проєкту розроблено «Стратегію розвитку бібліотек Добропільської міської ЦБС на 2021-2023 рр.»  та впроваджено нову бібліотечну послугу «Простір креативного навчання». Послуга покликана стимулювати розвиток логічного та критичного мислення дітей і підлітків, розвивати у них інтерес до навчання, дослідництва та здорового способу життя, популяризувати активний та інтелектуальний сімейний відпочинок з акцентом на бібліотеках як креативних культурних просторах для навчання та сімейного дозвілля.


Проєкт «Твори культуру: бібліотечні інноваційні послуги» реалізується ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки Європейського Союзу (програма Дім Європи). Партнери проєкту:  Публічні бібліотеки м. Орхус (Данія) та Білоруська бібліотечна асоціація. Мета проєкту – навчити бібліотекарів створювати інноваційні бібліотечні послуги, які розвиватимуть культурні та творчі індустрії цих країн, з використанням спеціальної методології «Дизайн-мислення для бібліотек». В процесі навчання було розроблено концепцію нової креативної послуги «Бібліотечна фотомайстерня», в форматі вільного спілкування молоді фотографи опановують мистецтво фотографії, набувають практичного досвіду для подальшого використання навичок в професійній діяльності або як хобі.


Проєкт «Медійно-цифрова освіта - основа громадської безпеки» реалізується Добропільською міською централізованою бібліотечною системою в партнерстві з ГО «Ініціатива заради добробуту» за програмою малих грантів, яка адмініструється ІСАР Єднання в межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу. Мета проєкту – підвищити рівень згуртованості громади Добропілля та зменшити цифровий розрив між старшим і молодшим поколінням за допомогою загальноміської навчальної програми з медійно-цифрової грамотності. В межах проєкту в 3-х філіях започатковані навчання, спрямовані на  розвиток цифрових компетенцій у дорослих, опанування електронних сервісів літніми людьми, безпечне користування мережею дітьми та молоддю.


Підбиваючи підсумки, можемо зазначити, що бібліотека залишається центром громади навіть в онлайн форматі, а попит на освітні бібліотечні послуги дедалі збільшується.

вівторок, 13 жовтня 2020 р.

Сила нескорених

Щорічно 14 жовтня в Україні святкують День захисника. Це день вшанування мужності і героїзму захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України. З 2015 року цей день є державним святом, яке збігається з Днем українського козацтва і Покровом Пресвятої Богородиці.

Історія цього свята має давню традицію. Покрову Пресвятої Богородиці відзначали козаки, за що свято отримало другу назву – Козацька Покрова. Як відомо, в українській традиції Покрова тісно пов’язується із ідеями захисту від ворогів: згідно літописів князь Ярослав Мудрий віддав Київ і всю Русь під покров Божої Матері. Церква Покрови Пресвятої Богородиці була головною на Запорізькій Січі, а 14 жовтня одним з найважливіших днів для козаків – тоді вони проводили свої ради, на яких вибирали нового гетьмана або кошового отамана.

Дитяча бібліотека-філія №5 створила інформаційний відеоролик «Українці – нація героїв!», в якому знайомить користувачів з історією розвитку козацтва. Адже, в найтяжчі часи іноземного поневолення козацтво було справжнім захисником рідної землі, оборонцем віри, моралі та державницьких традицій. Саме з козацького роду вийшли відомі всьому світу діячі національного відродження та визвольного руху України.


Працівники  бібліотеки-філії №4 познайомили учнів початкової школи ЗОШ №10 із життям та побутом українських козаків. Діти  із задоволенням прийняли участь в грі-вікторині «Ми козацького роду».

У 20 столітті козацькі традиції наслідували борці за незалежність України – Армія Української Народної Республіки та Українська повстанська армія. Найкращі традиції захисників минулого успадкували бійці сучасних Збройних сил України, які сьогодні відстоюють суверенітет України у війні з російським агресором.

Саме їм присвятили працівники Центральної міської бібліотеки віртуальну виставку «Тепло сердець – солдатам України» та книжкову вставку «Українці – нація героїв!».

У День захисника України ми вшановуємо сучасних захисників України та героїв різних епох нашої історії. Це день, коли необхідно згадати загиблих вояків і подякувати всім громадянам, які присвятили життя захисту Української держави.