Сторінки

понеділок, 24 лютого 2020 р.

Мова - не тільки засіб спілкування

Мова, як відомо, є не лише засобом спілкування. Це також спосіб сприймання світу, відтворення його в свідомості людини. Кожен народ сприймає світ не зовсім так, як інші, тому в усіх мовах є щось неповторне й оригінальне. 21 лютого в Міжнародний день рідної мови ми згадуємо, що кожна мова має власне світло, яке виблискує в океані мов Землі.

Нам пощастило бути носіями однієї з найбільш милозвучних  мов світу – української. Нажаль, протягом тривалого часу серед багатьох українців українська мова не виконувала функції  рідної, якою думають, спілкуються, мріють, радіють і сумують. Особливо помітно це на території Східної України. Зараз спостерігається відродження мови. І бібліотеки є невід’ємною частиною даного процесу. Це осередки, де людина має змогу знайти чудові твори сучасних українських письменників і класиків літератури, поспілкуватись рідною мовою, скористатись довідниками та дізнатись значення слова, отримати консультацію від бібліотекаря, знайти однодумців.

Чудовим прикладом залучення до україномовного простору є клуб шанувальників української мови «Вивчай українську», відкритий для всіх охочих щовівторка о 17-00 в Центральній міській бібліотеці.  Вдосконалюючи власну культуру мовлення, учасники клубу досліджують етимологію слів, занурюються в традиції та побут українського народу, обговорюють актуальні питання місцевої громади, вивчають діалекти аби відчути колорит різних куточків України.


До Міжнародного дня рідної мови всіма підрозділами Добропільської міської ЦБС було проведено низку заходів з використанням як наочних так і масових форм роботи. Традиційними наочними формами в бібліотеках є книжкові виставки. Так в Центральній міській бібліотеці експонувалась книжкова виставка «Лунай, величне наше слово!». Працівники бібліотеки-філії №2 підготували книжкову виставку «Калинова, барвінкова українська наша мова».  В дитячій бібліотеці-філії №5 було підготовано мовознавчу виставку «Розмаїття барвінкове рідної моєї мови». Працівники бібліотеки-філії №4 запропонували своїм відвідувачам ознайомитись з книжковою виставкою «Наша мова барвінкова». А бібліотека-філія №1 презентувала книжкову виставку «Відчуй смак української». Тематика літератури, представленої на виставках, дуже різноманітна: від кращих зразків вітчизняної літератури, до видань, що висвітлюють питання розвитку полікультурного простору нашої держави. Подібні виставки сприяють популяризації української літератури та читання в цілому.




















Масові форми роботи були спрямовані здебільшого на дитячу аудиторію. Основна мета заходів - зацікавити школярів, показати мову як живий організм, що змінюється з часом, допомогти сприймати мову не лише в якості уроку, а, як цікаву гру.

Отже, до Центральної міської  бібліотеки завітали учні 5-го класу НВК №7  на літературний урок «Рідна мова – пісня солов’їна», з якого дізнались історію появи Міжнародного Дня рідної мови, взяли участь у мовознавчій вікторині та переглянули відео-ролик «Цікаві факти про українську мову».

В біблііотеці-філії №2 відбулися художні читання «Моя мова». Адже, найкраще передати милозвучність, чарівність та магію рідного слова можуть вірші, які лунали у виконанні вихованців колективу сценічної майстерності «Витівники».


Працівники бібліотеки-філії №4 допомогли учням 4-го класу ЗОШ №10 зануритись в квест «В царстві рідної мови», в якому вдосталь було різноманітних загадок та цікавих мовознавчих завдань. Школярі показали гарні знання, розв'язуючи морфологічні шаради й складаючи анаграми. Але найбільше сподобався дітям пошук інформації за допомогою книг з народознавства, тлумачного словника та словника античної міфології.


Працівники бібліотеки-філії №3 провели  для учнів молодших класів ЗОШ №16 мовознавчу гру «Слово до слова – зложиться мова». Дітлахи читали українські скоромовки, прислів’я, розгадували загадки, декламували крилаті вислови відомих українських письменників по книгу, продовжували кінцівки приказок.

Міжнародний день рідної мови покликаний сприяти мовному розмаїттю та зближенню культур, толерантному ставленню до носіїв різних мов. Але починати треба з поваги до рідної мови. Сподіваюсь, що кожен з нас в недалекому майбутньому сприйматиме рідною саме українську мову.


Використані джерела:
1. Вихованець І.Р. Розмовляймо українською: мовознавчі етюди / Іван Вихованець. – Київ: Пульсари, 2012. – 160 с.

2. Пономарів О.Д. Культура мовлення: Мовно-стилістичні поради: навч. посібник / Олександр Пономарів / 2-ге вид. стереотип. – Київ: Либідь, 2001. – 240 с.

четвер, 20 лютого 2020 р.

Небесна сотня. Герої не вмирають...

14 лютого в бібліотеці-філії №4 відбулося вшанування пам’яті Героїв Небесної Сотні , які віддали своє життя за рідну землю, за Україну, в тому числі й нашого  земляка-героя Володимира Наумова. Їм, мужнім, незламним українцям та їхнім побратимам, чиї душі на небесах, був присвячений патріотичний урок «На варті наших душ Небесна Сотня».


Серія інформаційних виставок в структурних підрозділах Добропільської міської ЦБС нагадала користувачам бібліотек про безсмертний героїзм наших співвітчизників, що виборювали незалежність України.

Так в читальному залі бібліотеки-філії №4 була презентована виставка «Пам’яті Героїв Небесної Сотні», яка містила документальні та художні книги сучасних українських авторів про події на Майдані, а також світлини Героїв Небесної Сотні та підбірку газетних статей «Революція Гідності». Бібліотекарі розповіли хронологію подій Революції гідності від перших мирних днів до відкритого протистояння протягом трьох діб лютого 2014 (з 18 по 20), коли відходили у вічність українці, віддаючи власні безцінні життя заради нової омріяної України. Знайомили з книгами, в яких висвітлюється подвиг героїв Небесної сотні: Матіос М. «Приватний щоденник», Рудневич М. «Я з Небесної Сотні», Базів В. «Армагеддон на Майдані» та інші.




В читальному залі Центральної міської бібліотеки до уваги користувачів запропонована тематична полиця «Небесна сотня. Зима, що нас змінила». Бібліотекою-філією №2 було експоновано фотовиставку «Небесній сотні шана й повага». На фото зображені дуже гарячі, «пікові» події, миті найбільших загострень, які відбувались на Майдані Незалежності під час Революції Гідності.
Бібліотека-філія №3 презентувала книжкову виставку та провела для підлітків смт Новодонецьке годину громадянської свідомості  «Небесна сотня. Герої не вмирають».

субота, 15 лютого 2020 р.

Ти - вічний біль, Афганістан.

15 лютого на державному рівні українська спільнота відзначає День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. 31 рік тому в Афганістані закінчилася десятилітня військово-політична спецоперація Радянського Союзу. Офіційно афганська війна 1979–1989 років тривала 9 років, 1 місяць і 19 днів і належить до тих подій 20-го століття, які ще не знайшли свого повного та об’єктивного висвітлення та аналізу. Вона залишається «білою плямою» новітньої історії. Афганська війна жорстоко зачепила всіх її учасників, і особливо їх сім’ї. Це незагоєна рана, невідступний біль. 

До вшанування цієї трагічної дати в історії нашого народу бібліотека-філія №2 підготувала тематичну полицю «Відлуння афганської війни», яка складається з книг про війну в Афганістані та події того часу. До уваги відвідувачів Центральної міської бібліотеки було розгорнуто книжкову виставку-пам'ять «Афганістан: правда крізь роки». На виставці представлені книги про війну в Афганістані, фотографії учасників бойових дій – наших земляків.

11 лютого до 31-ї річниці виведення радянських військ з Республіки Афганістан в бібліотеці-філії №1 було створено виставку-реквієм «Час і досі не загоїв рану — цей одвічний біль Афганістану». На виставці представлено матеріал, який висвітлює події світової історії, афганську війну, яка і по сьогодні болить нашим землякам воїнам-інтернаціоналістам, які брати участь у тих страшних подіях.

13 лютого в Білицькій бібліотеці-філії №4 відбулася презентація книжкової виставки «Згадай, Афганістан, синів полеглих України». До уваги відвідувачів бібліотеки було представлено книги та періодичні  видання про війну в Афганістані, фотографії учасників бойових дій – наших земляків, що загинули на Афганській землі, статті із місцевих газет. Мешканці міста мають можливість ознайомитися з літературою, у матеріалах якої висвітлюються вищезгадані події. З 1979 до 1989 року, близько ста п'ятдесяти тисяч українців пройшли через горнило "афганської війни". 290 українців не повернулися з Афганістану, 62 - вважаються зниклими безвісти або потрапили в полон. Отримали поранення більш ніж 8 тисяч українців, 4 687 з них повернулися до рідних домівок інвалідами. На представлених матеріалах спогади афганців, проблеми фізичної та моральної реабілітації воїнів, поеми та вірші, присвячені подіям Афганської війни. Це розповіді про те, що людина робить на війні і що війна робить з людиною.


13 лютого бібліотека-філія №1 відкрила свої двері журналістам телеканалу «Орбіта» для фільмування сюжету присвяченому 31-й річниці виводу радянських військ із Республіки Афганістан. Героями сюжету стали наші земляки Валерій Урядін та Валерій Дарноступ — воїни-інтернаціоналісти, які проходили строкову службу у період з 1986р. по 1989р. Багато цікавих та страшних речей розповіли наші гості. Особливо запам'ятався перший бій з душманами, адже саме тоді й відбулося у наших героїв переосмислення, по іншому вони почали дивитися на життя, по іншому стали обирати друзів, бо саме завдяки людям, які були поруч вони повернулися додому живими. Пройшовши пекло війни не зневірилися в людях, а навпаки зрозуміли, що найбільша цінність то людське життя. Пропрацювавши шахтарям, а тепер вже почесні пенсіонери вони залишаються життєрадісними красивими людьми, які цінують своїх братів афганців, бо братство яке зародилося на війні пов'язує людей на усе життя.

Афганська кампанія залишила невиліковну рану в душах та серцях тих, хто пройшов вогненними гірськими стежками, хто втратив друзів, синів чи батьків. До цієї дати дитяча бібліотека підготувала віртуальну презентацію "Уклін живим - полеглим слава".


Афганістан болить, але все ж треба пам'ятати, щоб достойно виховати молоде покоління у вірності рідній землі.

пʼятниця, 14 лютого 2020 р.

Як святкують День закоханих в добропільських бібліотеках?

14 лютого, День святого Валенина, полюбляють як діти, так і дорослі. Отже, бажаючих власноруч виготовити валентинку потягом тижня напередодні свята в дитячій бібліотеці було вдосталь.


Бібліотека-філія №1 запропонувала своїм відвідувачам обрати книгу до смаку з виставки-панорами «Як виглядає кохання», на якій були представлені найвідоміші світові бестселери про найчарівніше почуття, яке торкається кожного серця у свій час.


14 лютого працівники Центральної міської бібліотеки разом з вихованцями Центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю занурювалися в високі, чисті, щирі почуття. Коханню всі віки підкоряються і наші друзі не є винятком. Адже кожен мріє про неземне кохання. Надихнувшись любовною лірикою, наші друзі виготовили вітальні листівки з нагоди свята.


Бібліотекарки Новодонецької бібліотеки-філії №3 в партнерстві з музичною школою запросили шанувальників романсу до музичної вітальні «Романсу ніжні наспіви», який пройшов напередодні Дня Валентина, 13 лютого.

Працівники бібліотеки-філії №2 запропонували розширити межі кохання й запросили 14 лютого всіх закоханих в книгу. Адже  14 лютого світова спільнота святкує Міжнародний день дарування книг (International Book Giving Day) – це добровільна ініціатива, яка започаткована у 2012 році американкою та засновницею відомого сайту дитячої книги Delightful Children’s Books, Еммі Бродмур. Вона спрямована на підвищення інтересу та доступу до книг і бібліотек.


четвер, 13 лютого 2020 р.

Бібліотеки Добропілля в 2020 році

Сучасний темп життя стрімко прискорився. Бібліотеки не є винятком в цьому процесі. Навіть більше: бібліотекарі повинні бути на крок попереду аби надавати кваліфіковану допомогу користувачам, володіти інформацією, пропонувати нову послугу.

12 лютого в Центральній міській бібліотеці Добропілля відбувся семінар «Публічні бібліотеки: виклики, можливості, досягнення». Представники 6 підрозділів зібрались аби підбити підсумки минулого року, визначити слабкі ланки та скорегувати свою діяльність.


Пріоритетними напрямками роботи в 2020 році було визначено:
  • позиціонування бібліотеки як інформаційного центру,
  • клієнтоорієнтованість,
  • популяризація діяльності бібліотек,
  • цифрова грамотність як бібліотекарів так і користувачів,
  • ефективні комунікації та зворотній зв'язок.

Публічні бібліотеки: виклики, можливості, досягнення від користувача Marina Kirillova

В процесі обговорення особливу увагу звернули на клієнтоорієнтованість, поняття, яке міцно ввійшло до сучасного словника бібліотекаря. Найчастіше його вживають у контексті маркетингу чи сервісу, іноді – як їх ключовий елемент. Однак, сучасні ринкові умови спонукають до перетворення цього поняття з окремого елементу на філософію. Лише знаючи свого клієнта, розуміючи його потреби і передбачаючи його потенційні бажання, можна створити продукт чи послугу, від яких неможливо відмовитися.

Сконцентрували увагу на моніторингу 2020 року, який передбачає дослідження соціокультурної діяльності бібліотек. Визначили етапи, терміни та ключові показники, що підлягатимуть аналізу:

  • аналіз бібліотечних програм та пріоритетних напрямків роботи,
  • аналіз масових заходів за темами і формами,
  • визначення маркетингових ходів по залученню аудиторії до участі у масових заходах,
  • аналіз зворотного зв’язку з аудиторією,
  • аналіз кількісного та якісного складу  учасників масових заходів.
Крім цього обговорювались питання організації обслуговування, обліку, бібліотечної статистики тощо. Доступ до інтруктивно-регламентуючих документів за посиланням.

Отже, напрямок визначено, завдання поставлені. Залишилось лише їх виконати.


середа, 5 лютого 2020 р.

Бібліотеки Добропілля звітують за 2019 рік

Добропільська міська централізована бібліотечна система вже більше 40 років є провідником у світі науки, освіти та культури. Сприйняття бібліотек суспільством змінилося як в загалі в світі, так і безпосередньо в Україні. Час диктує нові умови та вимоги.

Сьогодні бібліотека – це живий організм, який утворюють самі бібліотекарі, користувачі, друзі та партнери. Завдяки своїй гнучкості, та готовності до трансформацій, бібліотеки включаються у різні сфери діяльності та життя суспільства, громади, окремої людини, реагують на потреби і виклики спільноти, перетворюються на платформи для єднання, спілкування, навчання та дозвілля.

Плідна співпраця з громадою можлива лише за умови відкритості. Пропонуємо ознайомитись з результатами діяльності мережі публічних бібліотек Добропілля.
*Завантажити звіт в форматі PDF можна за посиланням.

понеділок, 3 лютого 2020 р.

Калейдоскоп зимових свят

Зима — по-справжньому казковий час. Це час подарунків, сюрпризів, веселощів, коли навколо присутні добро, магія і казка. Взимку що не день – то свято!

Бібліотекарі Центральної міської бібліотеки розпочали 2020 рік, як справжні чарівниці, відвідавши своїх друзів, вихованців «Центру соціально-психологічної реабілітації» з розважальною програмою - «Калейдоскоп зимових свят». Не забули прихопити з собою солодощі та маленькі подаруночки. У різноманітних конкурсах діти доводили своїм суперникам хто кращій, хлопці чи дівчата? Перемогла дружба і кожний отримав не тільки безліч приємних емоцій, а гарний настрій та маленький сюрприз.

4 січня, у затишних, казково-новорічних стінах бібліотеки-філії №2, для вихованців гуртка сценічної майстерності «Витівники» Білозерського ОКЦ, пройшла народознавча година «Зимонько завзята, принеси нам свято!». Діти поринули в цікавий світ традиційних зимових свят: відгадували загадки, переглянули цікаві відео про традиції святкування народних свят зимового календаря, продемонстрували знання приказок та прислів’їв.


Коли за вікном зима, виникає бажання не просто зігрітися біля каміна, а отримати особливе тепло, знайоме з дитинства, коли мама загортала в теплий пледом і розповідала казку. У безтурботному світі ніякі холоди нам були не страшні! Працівники бібліотеки-філії №1 створили атмосферу затишку й чарів біля  книжкової виставки «Новорічний калейдоскоп». Та запросили відвідувачів згадати свою улюблену книжку й зануритись в пригоди улюблених героїв разом з дітьми. А для тих, хто полюбляє власноруч створювати шедеври, 15 січня бібліотекарки провели майстер-клас «Сніжне царство».


18 січня, відсвяткувавши майже усі зимові свята, в стінах бібліотеки-філії №2 зустрілись добрі друзі, учасники літературної студії «Возрождение» на фольклорні посиденьки «Від Миколая до Різдва. Від Різдва до Водохреща». Присутні не лише ділились новинками своєї творчості і улюбленими творами своїх кумирів. Вони брали участь у конкурсах, відповідали на питання вікторини, креативно вітали усіх зі святами, співали різдяно-новорічних пісень, ласували смачною кутею, запиваючи добрим узваром, адже зустріч пройшла у вечір Голодної куті, напередодні свята Водохреща.


Білицька бібліотека-філія №4 продовжили голосні читання за програмою «Нам без книг ніяк не можна». Цього разу бібліотекарі навідалися на гостини до учнів 1 класу ЗОШ №10 .Із задоволенням першокласники подорожували сторінками українських народних казок.


Дитяча бібліотека протягом зимових канікул була місцем зустрічей добропільських дітлахів. 3 січня святкова програма «Зимові викрутаси» зібрала допитливих відвідувачів, які не лише вигадали власну зимову казку, а й зіграли її в ляльковому театрі. Щосереди учасники творчої студії «Фокус» виготовляли різдвяного янгола, майстрували аплікацію 3D «Умка на крижинці»малювали.


субота, 1 лютого 2020 р.

Ювіляр січня - Всеволод Нестайко.

Важко знайти в нашій літературі щось настільки веселе, талановите й дотепне, як неперевершені книги Всеволода Зіновійовича. П'ятдесятип'ятирічний шлях у дитячій літературі він засвідчив виданням більше тридцяти книжок оповідань, казок, повістей і п'єс. Книги В.Нестайка перекладено двадцятьма мовами.

Всеволод Нестайко – лауреат премії імені Миколи Трублаїні (за повість-казку «Незнайомка з Країни Сонячних Зайчиків»), премії імені Олександра Копиленка (за казку «Пригоди їжачка Колька Колючки та його вірного друга і однокласника зайчика Косі Вуханя»). На першому Всесоюзному конкурсі на кращу книгу для дітей за повість в оповіданнях «П’ятірка з хвостиком» він був удостоєний другої премії. За повість-казку «Незвичайні пригоди у лісовій школі» Всеволод Нестайко був удостоєний у 1982 році премії ім. Лесі Українки. А трилогію «Тореадори з Васюківки» 1979 року внесено до Особливо Почесного списку Андерсена як один із найвидатніших творів світової літератури для дітей. За результатами читацько-експертного опитування «Книжки незалежного 15-річчя, що вплинули на український світ» (2006 р.) роман «Тореадори з Васюківки» зайняв перше місце серед сучасної прози для дітей.

Указом Президента України від 20.01.2010 р. Всеволод Нестайко нагороджений Орденом Ярослава Мудрого V ступеня.

30 січня виповнилося б 90 років від дня народження видатного дитячого українського письменника. До цієї події у бібліотеці-філії №1 створено виставку-портрет «Чарівний світ Всеволода Нестайка», на абонементі бібліотеки-філії№2, оформлена книжкова виставка-портрет «Казкар української літератури», де можна познайомитися з життям і творчістю письменника, Білицька бібліотека-філія №4 підготувала виставку - інсталяцію «Сонячна країна доброти». Про життя і творчість письменника яскраво говорять його книги – добрі, світлі й щирі.


31 січня на черговій зустрічі клубу «У колі друзів» в Центральній міській бібліотеці відбулась інформаційна бесіда про життя та творчість видатного українського письменника. А книга «Загадка старого клоуна» надихнула учасників клубу виготовити веселого, кмітливого, симпатичного клоуна Чака. У подарунок наші друзі отримали не тільки поробку з паперу, а й інформаційний буклет смішних цитат з книги Всеволода Нестайка «Тореодори з Васюківки», виготовлений до ювілею письменника працівниками бібліотеки.