Сторінки

неділя, 29 січня 2017 р.

День пам'яті героїв Крут

Бій під Крутами відбувся 16(29) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне. За 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина.
            Цей бій тривав 5 годин між 4 - тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом есера Михайла Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва». Що загалом налічував близько чотирьох сотень вояків. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова довелося не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.
            Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест – Литовський мирний договір. Який врятував молоду українську державність.  Сучасників особливо вразило поховання 27 юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».
                        Пам’яті тридцяти
На Аскольдовій могилі поховали їх –
Тридцять мучнів українців,
Славних, молодих…
На Аскольдовій могилі
Український цвіт! –
По кривавій по дорозі нам іти у світ.
На кого посміла знятись
Зрадника рука? –
Квітне сонце. Грає вітер
І Дніпро – ріка…
На кого завзявся Каїн?
Боже, покарай! –
Понад все вони любили
Свій коханий край.
Вмерли в Новім Заповіті
З славою святих .-
На Аскольдовій могилі поховали їх.
                                Павло Тичина

            27 січня колектив бібліотеки-філії № 2 відвідав ЗОШ №14 м.Білозерського з історичною годиною"Недооціненний урок історії. Герої Крут".
            Учні 9 та 11 класу наочно могли спостерігати періодичність повторення подій в історії. В ході зустрічі бібліотекарі пригадали і події стародавньої Спарти, коли загинуло 300 спартанців, і події під Берестечком, де поклали своє життя 300 козаків, і події під Крутами, коли загинуло 300 студентів-молодиків. 
            Для присутніх трагедія 1918 року стала близькою, адже вони також стоять на порозі дорослого життя і вони підсвідомо проводять паралель між собою і тими загиблими, чи змогли б вони так?

Бібліотека-філія № 2

Бібліотека-філія № 2
            В причинах трагедії під Крутам 27 січня, напередодні чергового дня пам'яті про героїв, що загинули того дня, розбиралися учні Білозерського професійного гірничого ліцею в рамках години пам'яті"Крути. Крути... Довік не забути". Зустріч пройшла в бібліотеці ліцею.
            На зустрічі були присутні учні двох груп, педагоги та адміністрація учбового закладу. Всіх вразила трагічність подій під Крутами.  Наприкінці зустрічі  бібліотекарі провели огляд літератури та періодичних видань, в яких зустрічається інформація про загиблих під Крутами.
Біліотекарі-філії № 2 в бібліотеці
Білозерського професійного гірничого ліцею
            Бій під Крутами став одним з етапів неоголошеної війни Радянської влади проти незалежної України у 1917-1920 роках, саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. Про події тих далеких років розповідає викладка  книжково – періодичних видань «Через Крути домайбутнього» в бібліотеці-філії № 4. Особливістю бою під Крутами є те, що в ньому на захист Української Народної Республіки стали київські студенти, гімназисти та юнаки військової школи супроти ворога, який мав багаторазову чисельну перевагу.

            Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща.  
Бібліотека-філія № 4


пʼятниця, 27 січня 2017 р.

«Дисиденту з Донецька вічна слава»

27 січня 2017 року виповнилося 90 років з дня народження видатного українського, донецького дисидента, правозахисника, педагога, мовознавця, члена-засновника Української гельсінської групи, який виступав на захист української мови, Олекси Тихого. Його життя не було безхмарним. За його політичні погляди та життєві переконання його не лише засуджувала влада, а й намагалась взагалі знищити. Але його це не скорило. Він завжди виступав проти радянської окупації і боровся за звільнення окупованих земель. В бібліотеках Добропільської міської ЦБС до ювілею з дня народження Олекси Тихого пройшов цикл заходів:

З січня місяця 2017 року, для  користувачів бібліотеки-філії №1, була пропонована відео-презентація «Дисиденту з Донецька вічна слава». Відео-презентація присвячувалася до 90 річчя з дня народження О. Тихого. Презентація викликала інтерес людей, які переглядали відео, але також відчувався сум від нелегкої долі дисидента з Донецька.
Бібліотека-філія № 2
З приводу ювілею видатного діяча нашої країни, в бібліотеці-філії №2 викладено перегляд літератури «Шлях українського правозахисника», який діє в холі бібліотеки та знаходиться у вільному доступі для користувачів бібліотеки.

Бібліотека-філія № 3
Наша земля завжди плекала вірних своїх синів і дочок, що не шкодуючи свого життя, виступали у перших лавах борців за Незалежність. Нема такої книги, щоб вмістила усі імена героїв нашої країни. Нема таких слів, щоб передати, який вклад у цю боротьбу за свободу України вніс кожен з них. Нема такої міри, щоб виміряти усі ті страждання, які довелось їм пережити. Серед таких людей наш земляк – відомий український діяч правозахисник, учитель і філософ Олекса Тихий. З 11 2017 року січня в бібліотеці – філії № 3 була експонована виставка літератури «Для чого я живу…», також в  бібліотеці була підібрана з фонду бібліотеки та з інтернет видань  тематична тека «Прометеї українського духу», в якій було висвітлено матеріал про боротьбу українських патріотів дисидентів, членів Української Гельсінської Групи.
          
Бібліотека-філія № 4
Бібліотека-філія № 4
  В бібліотеці – філії №4  до 90-річчя від дня народження нашого земляка Олекси Тихого була підготовлена  виставка – перегляд  «Я знаю, що загину…»  для юнацького та дорослого віку. На виставці було представлено унікальний двотомник праць Олекси Тихого та спогадів про нього друзів, сподвижників та наших сучасників, який  вийшов у ТОВ “Поліграфічний будинок “Донеччина” тиражем 2000 примірників. До книжок увійшли статті, заяви та листи талановитого педагога і публіциста, правозахисника, члена-засновника Української Гельсінкської групи, написані в 1970-1980-х роках, матеріали судових справ та документи про діяльність видатної особистості, мужнього патріота свого краю і України, який загинув у неволі, а також укладений ним Словник мовних покручів.
            Ім’я цієї людини відомо далеко не всім, його книги довгий час у Союзі були під забороною, як і самі спогади про нього, на той час він писав роздуми з крамольними думками, небезпечними, бо пробуджували в українців українця: «Як же розуміти того, хто живе в Донеччині, на Україні, а батьківщиною має Росію? Емігрантом чи окупантом? Як би подивилися на індуса чи канадця, який твердив би, що його батьківщина Англія (на тій підставі, що Індія та Канада входять до співдружності? Про це та ще багато цікавого, невідомого з життя Олекси Тихого дізналися користувачі бібліотеки, прослухавши бібліографічний огляд літератури «Олекса Тихий – справжній донецький українець».
Центральна міська бібліотека
«Провідна зірка Донеччини» - таку назву мала тематична полиця, яка експонувалася на абонементі Центральної міської бібліотеки до 90-річчя з дня народження Олекси Тихого. «Я – для того, щоб жив мій народ, щоб підносилась його культура, щоб голос мого народу достойно вів свою партію в багатоголосому хорі світової культури. Я – для того, щоб мої земляки-донбасівці давали не лише вугілля, сталь, прокат, машини, пшеницю, молоко та яйця. Для того, щоб моя Донеччина давала не тільки уболівальників футболу, учених-безбатченків, російськомовних інженерів, агрономів, лікарів, учителів, а й українських спеціалістів-патріотів, українських письменників, українських композиторів та акторів», - таким було життєве кредо полум’яного патріота із Донбасу Олексія Івановича Тихого. Залишене ним критичне слово не втрачає свого значення й досі: пекучі проблеми національного відродження залишаються злободенними і на початку ХХІ століття.
Бібліотека-філія № 5
            Для відвідувачів бібліотеки-філії№ 5, працівники підготували виставлення книг та друкованих матеріалів «Справжній донецький українець». Розповідь про нелегке життя та творчий шлях супроводжувалася відео-переглядом з мережі Інтернет.
Бібліотекарі, вшанували пам’яті славетного земляка О.І. Тихого, ознайомлюючи читачів та громадськість з життям земляка, його правозахисною та публіцистичною діяльністю. Тож всіх, кого цікавить доля і творчість нашого земляка, запрошуємо відвідати бібліотеки Добропільської міської централізованої бібліотечної системи.

середа, 25 січня 2017 р.

Семінар для бібліотечних працівників "Прозора бібліотека"


 
25 січня 2017 року на базі Добропільської ЦМБ дуже насичено, змістовно та цікаво пройшов семінар "Прозора бібліотека" розрахований на бібліотечних працівників Добропільської міської централізованої бібліотечної системи. Зав. МБВ ЦБС - Шуман О.В. виступила з аналізом звітів, планів та статистичних даних бібліотек: "Бібліотеки Добропільської ЦБС: вчора, сьогодні, завтра". Бібліотечна статистика - це особливий і важливий інструмент в бібліотечній роботі, який  мовою цифр відображає все життя бібліотеки. Розглянувши наведені діаграми, бібліотекарі зрозуміли на які напрямки роботи потрібно звернути особливу увагу та де потрібно активізувати свої сили. Продовжила виступ Ладченко О.В. - директор Добропільської міської ЦБС. Олена Віталіївна звернула увагу на актуальність питання щодо збереження  бібліотечних фондів, проаналізувала стан поповнення бібліотечних фондів, та технічне оснащення бібліотек. 
Інформаційно-бібліографічний тренінг для присутніх спеціалістів бібліотечної справи провела Хоружий Т.М., яка представила до уваги електронний варіант обліку простих і складних довідок, розповіла про новий ДСТУ 2016 року. На практиці розбиралися з питанням бібліографічного інформування індивідуальних та колективних абонентів. 
Заступник директора Козачук І.О. повідомила  про початок міського конкурсу веб-сайтів серед бібліотек системи та роз'яснила важливість відображення тематичних напрямків роботи.
Підводячи підсумки, бібліотекарі ще раз переконалися, що професійне спілкування необхідне, поділилися планами на майбутнє, обговорили актуальні проблемні питання в бібліотечній справі в масштабах Добропільської міської ЦБС.

неділя, 22 січня 2017 р.

Заходи до Дня Соборності в бібліотеках Добропілля

Яка ж вдалась сьогодні днина!
Що хочеться співать пісень
Моя соборна Україна
Знов зустрічає новий день.
 22 січня 1919 року ввійшло до національного календаря як велике державне свято - День Соборності України. Щороку в цей день український народ із вдячністю згадує тих героїв, які словом і багнетом намагалися відродити незалежну соборну українську державу. Саме 22 січня 99 років тому було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки й Західноукраїнської  Народної  Республіки. Офіційно ж в Україні День Соборності відзначають з 1999 року.
 Патріотичне виховання є одним з пріоритетних напрямків  роботи бібліотек Добропільської міської ЦБС, тож  20 січня  напередодні Дня Соборності для користувачів в Центральній міській бібліотеці було проведено інформаційну годину «Соборність України: від ідеї до сьогодення».
  Учасники заходу не тільки прослухали історію виникнення свята – Дня Соборності України, а й ознайомились з історичними фактами про Україну, пригадали видатних українців, дізналися про всеукраїнську акцію «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом яка відбулася 20 січня 1990 року, як символ духовної єдності людей східних і західних земель України. Відповідали на запитання літературно-історичної вікторини продемонструвавши свої не аби які знання з історії рідної держави.
Для шанувальників історії України в читальному залі ЦМБ експонується патріотична книжкова виставка «На шляху до соборної України»
Виставка складається з трьох розділів. «Історичний урок єднання»  перший розділ виставки в якому представлена література, що висвітлює найважливіші події в історії України –передумови й причини об’єднавчого процесу, тернистий шлях України до соборності, ідеї побудови української, самостійної, соборної Держави.
Другий розділ «Досягнення України та її народу» знайомить з літературою,  яка розповідає про досягнення українського народу, про здобуті ордени доблесних воїнів, про мужній дух українського народу. 
Література, що експонується у третьому розділі «Ідейні провідники Української соборності» знайомить читачів з  діячами, які боролись за об’єднання всіх демократичних сил   словом і багнетом, намагаючись відродити незалежну, соборну, українську державу.
         20 січня 2017 року в бібліотеці-філії №1 була оформлена книжково-ілюстративна виставка «Україно, моя ненько!».  Користувачі бібліотеки мають змогу ознайомиться з початками ідеї соборності, як відбувалася підготовка Акту Злуки, як проходило проголошення Злуки, дізнатися про перше офіційне святкування Соборності України та яке має велике значення День Соборності для кожного громадянина нашої країни.
В бібліотеці-філії №2 День Соборності України  ознаменувався такими заходами:
-  З 12 січня в коридорі бібліотеки діє викладка інформації «Нас навіки поєднали»;
-  21 січня бібліотекар Корінецька Н.О. відвідала фестиваль «Україна різнобарвна» ЗОШ №15 м.Білозерського. На цьому фестивалі бібліотекар займала почесне місце журі фестивалю;
- 22 січня в Білозерському ОКЦ відбулася акція «В день злуки візьмемось за руки», в ході якого учасники акції відвідали бібліотеку та коло викладки інформації провели бесіду. 


В бібліотеці-філії № 3 20 січня презентована книжкова виставка – міркування для всіх категорій користувачів «Соборність від ідеї до сьогодення». Матеріали, представлені на виставці, акцентують увагу на історичних фактах, що передували злуки, на об’єднавчому русі, який наприкінці 1918 початку 1919 року охопив майже всю Україну.
Виставка  привернула  увагу користувачів та запропонувала замислитись над історією нашої країни, сьогоденням  та майбутнім українського народу.
 З 18 січня 2017 року в бібліотеці – філії №4 експонується  виставка - міркування: «Моя єдина Україна», яка присвячена великому державному святу – Дню Соборності України.

    За допомогою літератури, яка представлена на виставці, працівники бібліотеки хотіли  поглибити знання  молоді про історію виникнення свята Соборності України, виховати патріотичні почуття, викликати інтерес до вивчення історії України. Книжкова виставка складалася з трьох розділів. У першому розділі «На шляху до Соборної України» представлена література, яка висвітлювала  ідеї побудови української, соборної держави. Другий розділ «Ідейні провідники української соборності» знайомив з літературою, яка розповідала про славетних синів українського народу. Про їдеї соборності та її значення в життя сучасної України розповідала література, яка була представлена в третьому розділі «Ідеї соборності в політичному житті сучасної України».
В дитячій бібліотеці-філії №5 було організовано виставлення книг та періодичних видань за темою «Велична і свята, моя ти Україно!».

Учні середнього та старшого шкільного віку, а також користувачі похилого віку знайомилися з викладкою, яку пропонували бібліотечні працівники. Протягом дня на екрані демонструвалися документальні фільми до цієї урочистої дати.