Сторінки

пʼятниця, 29 січня 2016 р.

День пам'яті Героїв Крут


29 січня в Україні відзначають День памяті героїв Крут – саме там у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність.
Тоді, 98 років тому, у вогні революційних подій народжувалась молода Українська Народна Республіка. І за словами видатного українського політичного діяча Володимира Винниченка, саме інтелігентна молодь, студенти і гімназисти, були тією силою, яка стала на захист України. Незважаючи на значний проміжок часу, що віддаляє нас від тих подій, сьогодні подвиг героїв Крут набуває особливого звучання і ваги. Про це йшла мова на круглому столі під назвою «Юні оборонці Батьківщини», який пройшов у стінах Добропільської Центральної міської бібліотеки за участі бібліотечних працівників, представників преси, свідомої громадськості, членів поетичного клубу «Крила надії».
Бібліотекарі презентували увазі присутніх книжкову виставку «Під Крутами пішли у вічність», на якій міститься література, дослідницькі праці, копії документів, що мають відношення до тих трагічних подій.

Що ж сталася поблизу маленької станції Крути? Чому пам`ять про ті трагічні дні так хвилює серце? І чи не нагадує Україна тодішня Україну нинішню? Перегляд документального фільму «Лист без конверта», присвяченого полеглим під Крутами, залишив глибоке враження. Не можна не пройнятися трагізмом моменту, залишитися байдужим до долі України і її юних захисників, які виявилися єдиною боєздатною силою, що спробувала боронити Україну від більшовиків.
Обговорюючи фільм, учасники дискусії, подружжя Валентини Андріївни та Миколи Гавриловича Принцевських. молодий журналіст «Нового шляху» Ірина Кошелєва, начальник відділу культури і туризму Добропільської міської ради Л.М.Білоус, член поетичного клубу А.І.Денник, яка зачитала свій новий вірш, присвячений Крутам, бібліотекарі, дійшли висновку, що історія має навчити нас добре засвоювати її уроки, адже ми, нащадки, зобов`язані зберегти у собі той вічний вогонь, ту непереможну любов до Батьківщини, яку мали вони, юнкери і гімназисти.

29 січня в читальному залі  для всіх  користувачів бібліотеки-філії № 3 була представлена  виставка «Любіть Україну, як вірні сини» про юнаків-героїв, які поклали своє життя заради світлого майбутнього нашого народу. Матеріали на виставці знайомлять читачів з маловідомими документами, свідченнями, спогадами учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року, життям видатних особистостей доби Української революції. Метою виставки було донести до користувачів бібліотеки, що  подвиг молодих людей навічно ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, його вічного прагнення до волі і справедливості.  Висновком виставки можна сказати, що подвиг героїв Крут є взірцем патріотизму, палкої любові та відданості Батьківщині, взірцем мужності, благородного служіння Україні.
В читальному залі бібліотеки-філії№2 було оформлено тематичну полку
«Нас було тільки триста…», присвячену річниці трагічних подій під Крутами. На полиці представлені документи, які найдетальніше розкривають події того часу (книги з історії України, роздруковані слайди з презентацій, газетні статті). Розрахована вона на широке коло користувачів бібліотеки. Ця тематична полка викликала неабияке зацікавлення у користувачів, адже оформлення виконане в незвичайному для нашої бібліотеки стилі. В першу чергу завжди звертається увага на зовнішній вигляд. Так сталося і у випадку з даною полкою. А потім, читачів зацікавив і матеріал, зібраний на полці. Бо він розкриває суть, причини трагедії під Крутами, виховує в користувачів інтерес і повагу до історичного минулого своєї країни, до борців за незалежність України.
28 січня для широкого кола користувачів, бібліотекарі бібліотеки-філії № 4 підготували тематичний перегляд літератури «Крути: і сум, і біль, і вічна слава» та провели бібліотечну інформину «Навіки молоді – герої Крут». Захід проводився з метою ознайомлення молоді з однією із трагічних сторінок історії України, виховання почуття поваги до тих, хто заради незалежності України віддав своє життя. Наприкінці заходу присутні переглянули відеофільм «Бій під Крутами», присвячений воїнам Крут. 
28-29 січня для дитячої бібліотеки-філії №5 пройшли, як Дні пам’яті героїв Крут. В читальному залі була створена виставка – реквієм. За допомогою фото та відео матеріалів та джерельних літописів відвідувачі бібліотеки дізналися про події, що відбувалися 29 січня 1918 року на залізничній станції поблизу селища Крути за 130 кілометрів на північний схід від Києва. 






четвер, 28 січня 2016 р.

Електронний облік роботи в публічній бібліотеці

Давно хотіла зробити короткий огляд професійних напрацювань МБВ Добропільської міської ЦБС. Зовсім коротко не вдалося, але взагалі вийшов огляд деяких електронних документів, які використовуються в нашій бібліотечній системі:
- Щоденник роботи відділу бібліотеки;
- Єдина реєстрація читачів;
- Щомісячний статистичний-звіт для МБО.



Приємного перегляду, буду рада, якщо наш досвід стане в нагоді комусь із колег)

понеділок, 25 січня 2016 р.

Тетяни - Танюшки зі святом!

25 січня  відзначається День Тетяни або День студента. Не кожному імені так пощастило, як Тетянкам, не  у всіх імен такий прославлений День янгола. Отже наші знайомі та незнайомі, близькі та далекі - Танюшки зі святом Вас.
В цей день приходить на згадку найвідоміший літературний персонаж з ім'ям - Тетяна. Це Тетяна Ларіна з роману О.С.Пушкіна "Євгеній Онєгін". Саме вона стала еталоном і прикладом для незліченних жіночих персонажів у творах багатьох російських і українських письменників, «національний тип» жінки, палкої і чистої, мрійливої ​​і прямодушної, надійного друга і героїчної дружини. Здається, всі Тетяни володіють найкращими рисами які втілені в цій героїні.
Багато і жінок письменниць з іменем Тетяна, які не перестають дивувати нас цікавими творами про сильних жінок, таких якими являються всі Тетяни (ім'я забовязує, аже ім'я яскраве, гарне і красиве, хоча і не дуже блискуче і видатне. Воно передбачає у своїй носительці особистість велику і мужню. Ім'я емоційне і тверде. Є в ньому якась рішучість і самовпевненість. )
Тож, вперед за книгами про Тетян і написаних Тетянами до найближчої бібліотеки.



пʼятниця, 22 січня 2016 р.

День Соборності України



Українська мрія - єдність, свобода і незалежність. В 1918 році в січневий місяць у запалі революційних змін була створена Українська Народна Республіка, відома як УНР. Більш того на тих територіях, які входили до складу колись потужної Австро-Угорської імперії, була утворена ЗУНР - Західноукраїнська Народна Республіка. Вже до кінця року, в грудні 1918-го у Фастові, з гарячим бажанням втілити українську мрію в реалії, лідерам цих двох держав вдалося підписати своєрідний поєднувальний договір. Цей договір увійшов в нашу сучасну історію як «Акт злуки» і 22-го січня 1919-го року він був публічно оприлюднений в Київській столиці на знаменитій Софійській площі.
Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає.
22-е січня 1990-го року. Мільйони українців вишикувалися в справжню живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи.
21-го січня 1999-го року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30-го грудня 2011-го року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22-го листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву - «День Соборності та Свободи України».
До свята Дня Соборності України бібліотеки Добропільської міської ЦБС організували заходи та цікаві виставки з цієї тематики.
Дитяча-бібліотека-філія № 5
В дитячій бібліотеці-філії № 5 22 січня відбулася цікава подія – літературний подіум «Україна моя, ти одна, як життя…», яка нагадала усім відвідувачам, що кожного року в цей день весь український народ згадує перебіг подій, що призвели до дня прийняття Акта Злуки, який святкується в нашій державі з 22 січня 1919 року, як свято Соборності України, і є символом єднання українського народу, його самоствердження і духовної злуки. Завдяки представленій літературі користувачі змогли переконатися, що у якому б куточку країни ми не мешкали, якою б мовою не спілкувалися, наші серця об’єднані любов’ю до України.

Бібліотека-філія № 3
В читальному залі бібліотеки-філії №3 була представлена інформаційна поличка для всіх категорій користувачів «Мрії про єдність України». Матеріали, представлені на поличці, акцентують увагу на історичних фактах, що передували злукі, на об’єднавчому русі, який наприкінці 1918- початку 1919 року охопив майже всю Україну. Інформаційна поличка в бібліотеці привернула увагу користувачів та пропонувала замислитись над історією нашої країни, сьогоденням та майбутнім українського народу.
Напередодні Дня Соборності України, в січні 2016 року, у 
Бібліотека-філія № 1
читальному залі бібліотеки-філії №1 бібліотекарі оформили книжково-ілюстративну полицю «Українське свято – Соборність та Свобода», яка була розрахована на широке коло користувачів, бо містила в собі таку інформацію, яка має бути цікавою кожному громадянину нашої країни.

22 січня для учнів середніх класів ЗОШ №9, завідуюча бібліотекою Краснопольська Т.В., в читальному залі бібліотеки – філії №4 провела огляд книжкової виставки – хронології «Соборна та єдина моя Україна», яка була присвячена Дню Соборності України.
Цитата виставки:
Бібліотека-філія № 4
«Однині народ український, визволений могутнім поривом своїх славних сил, має змогу об’єднаними зусиллями всіх своїх синів будувати самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду»
                                                  З універсалу Директорії УНР

Виставка складалася з таких розділів:
I. 1917, 7-9 листопада. Київ. Ухвалено 3-й універсал Центральної ради. Проголошено створення Української народної Республіки (УНР).
II. 1918, листопад. Львів. Виникло нове державне утворення – Західно – Українська Народна Республіка (ЗУНР).
III. 1919, 22 січня. Київ. Проголошення Акту воз’єднання УНР і ЗУНР в єдину Соборну державу.
IV. 1991, 24 серпня. Київ. Ухвалення Акту проголошення Незалежності України.
В експозиції були представлені документи із фондів бібліотеки про історичні події становлення української державності. 
Під час огляду книжкової виставки – хронології, діти познайомилися з однією з сторінок нашого славного минулого, про те, що 22 січня 1919 року в Києві на Софіївській площі, біля пам’ятника Богдану Хмельницькому, здійснилася мрія українського народу, лідери УНР і делегація ЗУНР заявили про свій намір збудувати єдину соборну Українську державу. День 22 січня 1919 року ввійшов до української історії, як велике державне свято – День Соборності України.
До 22 січня – Дня Соборності України бібліотекарі бібліотеки-філії № 2 підготували 
Бібліотека-філія № 2
інформаційну викладку літератури «День Соборності України». Основною метою оформлення даної викладки було донести до користувачів бібліотеки, що в історії України є такий день, як день з’єднання країни воєдино. Хто не знав, той дізнався, хто не пам’ятав, той згадає. Адже кожен громадянин своєї країни повинен знати її минуле. Читачі мали змогу переглянути і книги, і статті з газет, і роздруковані слайди з презентацій. В книгах розміщені статті, що описують події того дня, газетні статті розповідають про святкування та відзначення Великого Дня в різні роки і в різних містах. Слайди висвітлюють офіційні документи, що підтвердили факт злуки.
Центральна міська бібліотека
Патріотичний напрямок є одним з провідних у роботі Центральної міської бібліотеки. У наш нелегкий для українського народу час особливої ваги і важливості набуває святкування Дня Соборності в Україні, дня єдності і неподільності України, що відзначається 22 січня. На патріотичній виставці «Зустрічай, Україно, свято волі!» представлені видання, що ілюструють історичний шлях України до єднання, розповідають про видатних діячів національно-визвольного руху, їхній внесок у становлення у становлення національної ідеї. Виставка викликала зацікавлення, переважно, у дорослих відвідувачі, які цікавляться історією нашої країни.
Єдність і свобода робить нас гідними нащадками наших батьків! Будемо з трепетом зберігати цей безцінний скарб! Хай береже нас усіх Господь і слава Йому за цю прекрасну країну - Україну!